Święto Odzyskania Niepodległości w naszej szkole obchodzone jest szczególnie uroczyście. Z tej okazji 13 listopada 2015 r. odbyła się wieczornica. Rozpoczął ją dyrektor szkoły, p. Piotr Kłęk, który powitał wszystkich zgromadzonych i zaprosił do wspólnego świętowania tak istotnej dla każdego Polaka rocznicy. Następnie głos zabrał radny miasta Rzeszowa, Janusz Micał, który odczytał list od prezydenta miasta, p. Tadeusza Ferenca.

Prezentację umiejętności naszych podopiecznych rozpoczął występ najstarszej grupy przedszkolnej. Dzieci, pod opieką pań: Marzeny Pacześniak i Urszuli Bury, zatańczyły Krakowiaka oraz zaśpiewały dwie pieśni patriotyczne. Zaraz potem zgromadzeni w sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 5 w Rzeszowie zostali przeniesieni w historyczną podróż do wieku osiemnastego, kiedy to Polska traciła swą niepodległość. Na scenie pojawili się: Katarzyna II - caryca Rosji (Sabina Augustyn), Mikołaj Repnin - jej poplecznik (Dawid Droździel), Stanisław August Poniatowski - ostatni król Polski (Jakub Ulrych) oraz ojciec Awel - tajemniczy wieszcz (Michał Rozmund), który przedstawiał cesarzowej Wszech Rosji swe wizje dotyczące przyszłości Polski. Autorami scenariusza oraz reżyserami przedstawienia byli: p. Marzena Grzebyk i p. Radosław Sztaba, za scenografię odpowiadał p. Romuald Różański.

Przedstawieniu upamiętniającemu 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości towarzyszył chór szkolny, nad którym opiekę sprawowała p. Jadwiga Basista-Janda. Niecodzienność inscenizacji zapisała się w pamięci oglądających, podkreślali oni znakomitą grę aktorską naszych gimnazjalistów, piękno scenografii oraz trafność przedstawienia naszej niepodległości z innej perspektywy.

Komentarze:

- To była czwarta wieczornica, którą widziałam w tej szkole. Każda poprzednia była ciekawie przedstawiona, ale ta była wyjątkowa. Dopracowana w każdym elemencie. Kilka razy zakręciła mi się łza w oku. Gratulacje dla nauczycieli, chóru i oczywiście występujących uczniów! / Katarzyna (29.11.2015)

- Świetna gra aktorska uczniów, w ładnej oprawie scenicznej oraz muzycznej. Gratuluję dobrego pomysłu i zaangażowania ze strony nauczycieli. / Agnieszka, mama gimnazjalisty (29.11.2015)

- Przedstawienie było bardzo ładne i gratuluję nauczycielom, którzy je przygotowali. / uczeń zs5 (19.11.2015)

- Brawo dla występujących uczniów, a przede wszystkim dla nauczycieli, którzy przygotowali piękną i mądrą wieczornicę. Widać jak ogromną pracę w nią włożyli: pomysł, scenariusz, stroje, dekoracje, oprawa muzyczna. Gratuluję bardzo!!! / Joanna (19.11.2015)

- Piękne przedstawienie i tradycja szkoły godna naśladowania. Niech inni się od nas uczą: historii, śpiewu, tradycji, występu. Gratuluję pomysłu i wykonania. / Ala (18.11.2015)

- Wspaniałe przedstawienie, czy istnieje możliwość obejrzenia filmiku z całości przedstawienia? / Maria (18.11.2015)

- Dziękujemy. W sprawie filmu prosimy o kontakt z p. R. Sztabą. / zs5rzeszow (18.11.2015)