Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 11

Międzyszkolny Konkurs
Młodych Talentów "To mnie kręci"

Zespół Szkół nr 5 w Rzeszowie

 


17 listopada w naszej szkole odbyła się wieczornica z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość została otworzona przez p. dyr. Piotra Kłęka, który serdecznie powitał zgromadzonych, a następnie oddał głos radnemu Miasta Rzeszowa, Januszowi Micałowi, który przeczytał list od prezydenta Rzeszowa, Tadeusza Ferenca. Wieczornica rozpoczęła się występem najstarszej grupy przedszkolnej, która, przygotowana przez p. Annę Owarzany, p. Krystynę Ulaszek oraz p. Jadwigę Basistę-Jandę, zatańczyła poloneza. Drugim punktem programu było przedstawienie teatralne pt. Moja niepodległość. Rzecz o Jacku Kaczmarskim, które zorganizowane zostało przez uczniów szkoły podstawowej oraz oddziałów gimnazjalnych.

Głównym celem młodych aktorów było pokazanie, że polska niepodległość związana jest nie tylko z Józefem Piłsudskim i rokiem 1918. O niepodległość walczono także po drugiej wojnie światowej, kiedy to przez ponad 40 lat nie mogliśmy samodzielnie podejmować żadnych wiążących decyzji. Jacek Kaczmarski był poetą, pieśniarzem, osobą, która całym sercem opowiadała się po stronie niepodległości Polaków. To człowiek, który żył w tych właśnie czasach, kiedy to byliśmy pozornie niepodlegli, bo nasze państwo widniało na mapach, ale tak naprawdę brakowało w nim wolności i wszelkich jej przejawów - wolności słowa, wolności zgromadzeń, wolności wyznania, a nawet swobodnego wyrażania myśli.

Czas, w którym rozgrywała się akcja przedstawienia, obejmował ponad trzydzieści lat, dlatego w roli Jacka Kaczmarskiego zobaczyć można było aż trzy osoby: Mateusza Karpiuka, Jana Rozmunda oraz nauczyciela - p. Krzysztofa Korczykowskiego. Na scenie towarzyszyli im: Natalia Malżycka w roli matki poety, Szymon Ulrych i Eryk Jabłoński jako funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa, Kamil Domino – w roli Bogdana Żurka, współpracownika Jacka Kaczmarskiego z Radia Wolna Europa, Amelia Flejszar jako Agnieszka Holland - koleżanka Kaczmarskiego z okresu pobytu na emigracji, nasza absolwentka - Sabina Augustyn, która wystąpiła w roli dziennikarki, Hubert Strzępek jako kolega Jacka Kaczmarskiego z lat szkolnych oraz Daria Bator w roli jego matki. Autorami scenariusza oraz reżyserami przedstawienia byli: p. Marzena Grzebyk i p. Radosław Sztaba, scenografię przygotował p. Romuald Różański, muzykę - p. Jadwiga Basista-Janda oraz p. Krzysztof Korczykowski.

Organizatorzy wieczornicy składają podziękowania wszystkim uczniom oraz nauczycielom, dzięki którym udało się zebrać wykorzystane w przedstawieniu rekwizyty oraz stroje. Szczególne podziękowania płyną w kierunku naszych absolwentów: Sebastiana Martonia, Sabiny Augustyn, Pauliny Pietruchy i Kamila Bokoty.


Dodaj komentarz do tego wydarzenia:

Podaj swoje imię

Napisz wiadomość
Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 11 w Rzeszowie; ul.Beskidzka 5, 35-083 Rzeszów; tel: (0-17) 748 3840

statystyka