Zespół Szkół nr 5 w Rzeszowie

 


Jak co roku listopadowy zmrok rozświetliło światło, płynące z sali gimnastycznej naszej szkoły. 15 listopada, z okazji Święta Niepodległości, odbyła się uroczysta Wieczornica, na którą przybyli rodzice, nauczyciele, uczniowie i absolwenci szkoły. Uroczystość rozpoczęło wystąpienie Pana Dyrektora Piotra Kłęka, który przypomniał najważniejsze przesłanie, wynikające z kolejnej rocznicy tak ważnego dla Polaków święta. Przeczytał również list od Prezydenta Miasta Rzeszowa - pana Tadeusza Ferenca i zachęcił do radosnego, ale i refleksyjnego świętowania.

Motywem przewodnim imprezy była rola walki o utrzymanie tożsamości narodowej, jako elementu spajającego Polaków w okresie zaborów. Grupy przedszkolne: "Tygryski" i "Biedronki" wykonały tańce polskie, w tym poloneza (pod kierunkiem pani T. Kociuby i pani K. Bieniek "Tygryski") i najważniejsze tańce rzeszowskie (pod kierunkiem p. U. Burej i p. M. Pacześniak "Biedronki").

Spektakl główny oparty został na motywach powieści Stefana Żeromskiego: "Syzyfowe prace" i przedstawiał postawy młodzieży polskiej, której przyszło się zmierzyć z rusyfikacją. W rolę bohaterów adaptacji powieści wcielili się uczniowie klas: VIa, VIb, VIc i uczennica klasy VIIb. Warto podkreślić ich ogromne zaangażowanie i odpowiedzialność w przygotowania do występu.

Niezwykle ważną rolę w spektaklu odegrała oprawa muzyczna, którą przygotowała opiekująca się szkolnym chórem pani Jadwiga Basista-Janda. Znakomicie wybrzmiały utwory, wykonane przez chórzystów, jak i solistów. Całość dopełniała piękna scenografia, przygotowana przez pana Romualda Różańskiego.

Częścią Wieczornicy były także: prezentacja o Święcie Niepodległości oraz film o naszym języku narodowym, przygotowany przez dzieci z klas: IIIa, Vb i Vc (operator kamery: Mateusz Machowski).

Za scenariusz i reżyserię całości imprezy odpowiadały panie: Iwona Dąbrowska, Agnieszka Pittner i Ewa Fąfara. Nad efektami świetlnymi i dźwiękowymi czuwał nasz niestrudzony absolwent - Sebastian Martoń. Kolejna uroczystość w naszej szkole okazała się jej sukcesem.
Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 11 w Rzeszowie; ul.Beskidzka 5, 35-083 Rzeszów; tel: (0-17) 748 3840

statystyka