Zespół Szkół nr 5 w Rzeszowie

 



ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 30 VI 2015 r. | 

26 czerwca uczniowie i nauczyciele zespołu szkół po raz ostatni w roku szkolnym 2014/2015 zgromadzili się w sali gimnastycznej. Klasy VI szkoły podstawowej oraz III gimnazjum przygotowały część artystyczną, w której padły słowa podziękowania dla nauczycieli za ich troskę, oddanie i poświęcenie. Następnie dyrektor szkoły, Pan Piotr Kłęk wręczył absolwentom i najlepszym uczniom szkoły świadectwa, listy gratulacyjne i nagrody książkowe. Po części oficjalnej wychowawcy poszczególnych klas spotkali się ze swoimi uczniami w salach lekcyjnych życząc im udanych i bezpiecznych wakacji.

PIKNIK RODZINNY / ŚWIĘTO SZKOŁY 17 VI 2015 r. | 

13 czerwca 2015 r. w Zespole Szkół nr 5 w Rzeszowie odbył się coroczny Piknik Rodzinny połączony ze Świętem Szkoły. Impreza rozpoczęła się o godz. 1300 powitaniem obecnych przez Pana Piotra Kłęka, dyrektora szkoły. Następnie radny Rady Miasta Rzeszowa, Pan Janusz Micał odczytał list od Prezydenta Rzeszowa. Pan Tadeusz Ferenc życzył wszystkim uczestnikom pikniku wielu wrażeń oraz tego, by ciekawe atrakcje, przygotowane przez organizatorów imprezy, przyczyniły się do integracji społeczności szkolnej. Po tym wystąpieniu dzieci z przedszkola oraz uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum przystąpili do prezentacji swoich umiejętności. A te były szerokie: śpiew i taniec, pokazy gimnastyczne, gra na instrumentach, przedstawienia teatralne.          --- więcej ---

LEKCJA MUZYKI 15 VI 2015 r.

9 czerwca odbyła się kolejna lekcja Szkoły Muzycznej YAMAHA. Tym razem "bohaterem" spotkania był akordeon. Nauczyciele, którzy odwiedzili uczniów klas 1-3, przywieźli ze sobą różne rodzaje akordeonów. Dzieci czynnie uczestniczyły w zajęciach, między innymi samodzielnie grając na przyniesionych instrumentach.

ROCZNICA PACYFIKACJI ZWIĘCZYCY 15 VI 2015 r. | 

8 czerwca 1943 r. niemiecka policja wraz z żandarmerią i służącymi pod ich dowództwem żołnierzami ukraińskimi dokonała egzekucji 19 mieszkańców Zwięczycy. W 72. rocznicę tego wydarzenia, pod tablicą upamiętniającą ofiary pacyfikacji, odbył się uroczysty apel poległych. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum oddali hołd wszystkim, którzy zginęli w Zwięczycy w latach 1939-1944. Odczytane zostały ich nazwiska, złożone wieńce i zapalone znicze. Mamy nadzieję, że pamięć o tamtych wydarzeniach da nam wszystkim siłę i odwagę do budowania przyszłości.

SMERFASTYCZNY DZIEŃ MAMY I TATY 15 VI 2015 r. | 

W tym roku szkolnym pierwszoklasiści z trzech klas pierwszych szkoły podstawowej zaprosili swoich rodziców z okazji ich święta na "Smerfastyczny Dzień Mamy i Taty". Odbył się on 2 czerwca w Osiedlowym Domu Kultury. Przed rodzicami zaprezentowało się w wierszach, piosenkach i tańcach blisko 60 smerfów. Były życzenia, odśpiewane "Sto lat" oraz własnoręcznie wykonane prezenty. Uroczystość przygotowały: p. Jadwiga Basista oraz wychowawczynie: p. Beata Motyl, p. Beata Łabuz oraz p. Katarzyna Wrona. Rodzicom dziękujemy za tak liczne przybycie, a "smerfom" za fantastyczny występ.

NOC FILMOWA 15 VI 2015 r.

Noc z 29 na 30 maja 2015 r. była w naszej szkole wyjątkowa, bo filmowa. Wydarzenie to rozpoczęło się w piątek o godz. 19, a zakończyło w sobotę o godz. 6. W tym czasie ponad 60 uczniów klas VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum, zgromadzonych na korytarzu I piętra szkoły, obejrzało 6 filmów reprezentujących różne gatunki filmowe. Nie zabrakło oczywiście wspólnych pogawędek, popcornu i bitwy na poduszki. Była to też świetna okazja do wzajemnej integracji oraz miłego spędzenia czasu. Inicjatorem Nocy Filmowej był Samorząd Uczniowski.

WYCIECZKA DO KROSNA 14 VI 2015 r. | 

27 maja uczniowie klas IIIa i IIIb szkoły podstawowej wybrali się wraz z wychowawczyniami - p. Moniką Południak i p. Martą Piech-Król na wycieczkę do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Głównymi atrakcjami były: uczestnictwo w warsztatach oraz zapoznanie się z technikami pracy w takim miejscu: historią produkcji, tworzeniem, sposobami dekorowania, malowaniem, grawerowaniem i piaskowaniem szkła. Dzieciom najbardziej jednak podobało się malowanie na szkle ich własnoręcznych obrazków i ciekawych wzorów, które później mogli zabrać ze sobą do domu. Uczniowie nie zapomnieli o kupieniu pamiątek dla najbliższych. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzenie w drodze powrotnej ruin Zamku w Kamieńcu. Mimo że pogoda nie dopisała, wyjazd należał do bardzo udanych.

ORLIK VOLLEYMANIA 5 VI 2015 r.

W dniu 26 maja uczniowie klasy VIb szkoły podstawowej wzięli udział w corocznych rozgrywkach piłki siatkowej "ORLIK VOLLEYMANIA". Nasza grupa pod nazwą ORŁY (w składzie: Anika Wojciechowska - kapitan, atakująca, Daniel Pietrzyk - atakujący, Wiktoria Moskal - rozgrywająca, Szymon Ulrych - libero) walczyła bardzo dzielnie. Niestety, mimo najszczerszych chęci, naszej reprezentacji nie udało się wygrać tych zawodów, jednak nie straciła ona entuzjazmu i walczyła do końca, gdyż najważniejsza była dobra zabawa. Ostatecznie uczniowie zajęli 3 miejsce w grupie.

JAK TO Z TYM PIENIĄDZEM BYŁO 5 VI 2015 r. | 

W dniach 12-15 maja uczniowie klas I-III uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych "Jak to z tym pieniądzem było, czyli historia pieniądza dla maluchów". Celem zajęć edukacyjnych było przybliżenie dzieciom historii i znaczenia pieniądza w życiu dawnych i współczesnych pokoleń oraz ukazanie roli, jaką odgrywa pieniądz w życiu człowieka. Zajęcia prowadzone były ciekawymi metodami w oparciu o specjalnie przygotowane pomoce dydaktyczne. Podczas warsztatów dzieci uczestniczyły w wybijaniu pamiątkowego denara Bolesława Chrobrego. Każdy uczeń na zakończenie pobytu w muzeum dostał specjalnie przygotowany pakiet edukacyjny.

WYCIECZKA DO BOCHNI 15 V 2015 r.

21 kwietnia uczniowie klas pierwszych i drugich szkoły podstawowej brali udział w wycieczce do Bochni. Dzieci zwiedzały nieczynną już kopalnię soli. Czekały je liczne atrakcje, między innymi jazda pociągiem po kopalnianych korytarzach, pływanie łodziami po solance, spotkanie z górnikiem, udział w warsztatach plastycznych i zajęciach ruchowych. Każde dziecko wyjechało z kopalni zaopatrzone w liczne pamiątki. Wycieczka była bardzo udana. Uczniowie chcą wrócić tam za rok.

WIOSENNE PRZEBUDZENIA 6 V 2015 r. | 

30 kwietnia w naszej świetlicy odbyło się uroczyste podsumowanie III edycji konkursu poetyckiego, którego hasłem przewodnim było przedstawienie wierszem "Wiosennych przebudzeń". Finał poprzedził program "TVP SP 7 RZESZÓW", w którym uczniowie klasy IIIb odegrali role reporterów szukających wiosny. Ruszając na różne szlaki, aby odnaleźć wiosenne oznaki, byliśmy świadkami ciekawej rozmowy psa Burka i boćka, a także budzącego się z zimowego snu niedźwiedzia, który "zakłócił" program. Występ uświetniły nam piosenki o wiośnie i prezentacja nagrodzonych wierszy w wykonaniu Jakuba Ulrycha (ucznia gimnazjum). Jury w składzie: p. M.Grzebyk, p. A. Pittner, p. A. Krasny i p. E. Smolak przyznało nagrody i wyróżnienia. I miejsce zajęła Maja Krzeczowska z kl. III SP nr 8, II miejsce ex aequo przypadło: Elizie Nożyńskiej z kl. III SP nr 8 i Martynie Przepiórze z kl. II SP nr 7, a III miejsce zajęła Justyna Grzywacz z kl.II SP nr 8, zaś wyróżnienie otrzymała Aleksandra Bartoszek z kl. III SP nr 8. Za organizację konkursu odpowiedzialne były: p. A. Krasny, p. E. Smolak, a o oprawę muzyczną uroczystości zadbał p. D. Maziarz.

Z WIZYTĄ W TEATRZE 5 V 2015 r.

Już po raz kolejny uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej wybrali się do Teatru "Maska" w Rzeszowie. Tym razem obejrzeli spektakl "Jaś i Małgosia" w reżyserii Henryka Hryniewickiego. Jest to historia opowiedziana przez Gospodarza i Gospodynię – właścicieli niewielkiej cukierni, którzy podczas snucia opowieści pieką mnóstwo kolorowych słodkości. Akcja sztuki rozgrywa się nie tylko w cukierence, ale także w ciemnym lesie i w piernikowym domku Baby Jagi. Główni bohaterowie przeżywają wiele, czasem niebezpiecznych przygód, jednak uczą się przy tym, że nigdy nie należy się poddawać i stać bezczynnie, gdy ktoś nas krzywdzi. Dowiadują się, że należy przeciwstawiać się złu i nauczyć się radzić sobie w trudnych sytuacjach. Spektakl bardzo się wszystkim podobał. Mali widzowie nie szczędzili oklasków.

MŁODZI GŁOSUJĄ 4 V 2015 r.

Młodzi ludzie - także niepełnoletni - mają swoje zdanie i poglądy. Program Centrum Edukacji Obywatelskiej pn. "Młodzi głosują" daje im możliwość wypowiedzenia się w ważnych sprawach dla kraju i wspólnoty europejskiej. W ramach tej akcji 30 kwietnia uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w młodzieżowych wyborach prezydenckich. Podobnie jak w przypadku prawdziwych wyborów, głosowanie było tajne (uczniowie otrzymywali karty do głosowania, które następnie wrzucali do urny), a nad jego przebiegiem czuwała powołana wcześniej komisja wyborcza. Dla młodzieży była to lekcja demokracji i doskonała nauka świadomego podejmowania decyzji w sprawach publicznych. Wyniki głosowania zaprezentowane zostaną na profilu szkoły na Facebooku.

WYCIECZKA DO SANOKA 1 V 2015 r.

28 kwietnia uczniowie klas drugich i trzecich gimnazjum wybrali się na wycieczkę do Sanoka. W pierwszej kolejności zawitali do Muzeum Historycznego, w którym obejrzeli galerię Zdzisława Beksińskiego, wysłuchali lekcji muzealnej o malarzu oraz zobaczyli najstarsze i najbardziej wartościowe ikony w Polsce. Drugim punktem wycieczki było Muzeum Budownictwa Ludowego, czyli skansen. Bardzo mili przewodnicy pokazali, jak żyli dawni ludzie, w jakich warunkach się uczyli i jak radzili sobie z trudami dnia codziennego. Każdy ze zwiedzających znalazł coś dla siebie - koneserzy sztuki byli pod wrażeniem galerii, a miłośnicy historii zachwycali się starymi zabudowaniami. Dobrym humorom dopisała równie dobra pogoda.

SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM 1 V 2015 r. | 

15 kwietnia w naszej szkole odbyło się spotkanie z podróżnikiem, podczas którego uczniowie poznawali historię i kulturę Palestyny oraz Izraela. Podczas prezentacji połączonej z pokazem zdjęć z wyprawy, uczniowie dowiedzieli się wielu fascynujących rzeczy. Zobaczyli m.in.: Bazylikę grobu Pana Jezusa, Morze Martwe - najbardziej słone morze na świecie, główną rzekę starożytnego Izraela - Jordan, twierdzę żydowską - Masadę. Dowiedzieli się także, jak żyją Palestyńczycy w „więzieniach z otwartym niebem”. Uczniowie z dużym zainteresowaniem brali udział w zajęciach, poszerzając i utrwalając swoją dotychczasową wiedzę. Bez wątpienia było to dla nich wielkie przeżycie intelektualne.

CZYM SKORUPKA ZA MŁODU... 28 III 2015 r. | 

Pamiętając o tym powiedzeniu, w naszej szkole od najmłodszych lat wpajamy uczniom zasady prawidłowego odżywiania oraz dbania o własne zdrowie poprzez higienę i aktywność ruchową. Doskonałą okazją ku temu był obchodzony już po raz kolejny Tydzień Promocji Zdrowia. W dniach 9-13 marca uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej pod opieką wychowawców i przy wsparciu rodziców wykonywali zdrowe kanapki, sałatki owocowe i koktajle bogate w witaminy. Pierwszoklasiści spotkali się również z higienistką szkolną, by porozmawiać na temat znaczenia drugiego śniadania, drugoklasiści pisali wiersze, zaś trzecioklasiści rozwiązywali quiz o zdrowiu. Korytarze szkolne oraz klasy zostały w tym tygodniu ozdobione plakatami i rysunkami dotyczącymi zdrowego trybu życia. Odbył się także turniej klas pierwszych, na którym Mali Mistrzowie mogli zaprezentować swoje umiejętności sportowe.

XIII RODZINNA OLIMPIADA TENISA STOŁOWEGO 21 III 2015 r. | 

Rodzinna Olimpiada Tenisa Stołowego to cykliczna impreza organizowana przez Zespół Szkół nr 5 i Parafię Rzymskokatolicką pw. Św. Józefa w Rzeszowie. W sobotę, 14 marca odbyła się jej trzynasta edycja. W sali gimnastycznej szkoły zgromadzili się miłośnicy tenisa stołowego, przedstawiciele Urzędu Miasta Rzeszowa, Radni Miasta Rzeszowa i Osiedla Zwięczyca, nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkół nr 5, uczniowie oraz mieszkańcy osiedla. Jak co roku patronat honorowy nad imprezą sprawował Prezydent Miasta Rzeszowa pan Tadeusz Ferenc, natomiast patronat medialny objęło Katolickie Radio Via.          --- więcej ---

WIZYTA BISKUPA 21 III 2015 r. | 

2 marca naszą szkołę odwiedził Jego Ekscelencja biskup Jan Wątroba - Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej. W spotkaniu uczestniczyły dwie najstarsze grupy przedszkolaków oraz wszyscy uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. W części artystycznej przygotowanej przez p. K. Ulaszek, p. K. Krztoń, p. M. Żyburę, p. M. Kusz, p. B. Buczek, p. D. Maziarza i p. R. Różańskiego wzięli udział przedstawiciele każdej placówki wchodzącej w skład Zespołu Szkół nr 5. Po części artystycznej ks. biskup spotkał się z przedstawicielami grona pedagogicznego i administracji. Uroczystości, która z pewnością zostanie na długo w naszej pamięci, towarzyszyła ciepła i radosna atmosfera.

SPOTKANIA Z MUZYKĄ 18 III 2015 r. | 

24 lutego uczniowie klas I-III szkoły podstawowej wzięli udział w kolejnej już audycji muzycznej prowadzonej przez nauczycieli ze szkoły muzycznej YAMAHA. Tym razem tematem przewodnim lekcji były skrzypce. Dzieci poznały różne rodzaje skrzypiec, dowiedziały się wielu ciekawostek na temat tego instrumentu. Miały również okazję wysłuchać pięknych utworów granych na tym instrumencie przez pana Piotra Ogorzelca. Jak zwykle, wspólnie z muzykami świetnie spędziliśmy czas na nauce, zabawie, śpiewie i tańcu.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA 18 III 2015 r. | 

Po feriach zimowych uczniowie klas drugich szkoły podstawowej zorganizowali uroczysty Dzień Babci i Dziadka. Dzieci wraz z wychowawcami przygotowały część artystyczną, a rodzice ugościli seniorów ciastem, herbatą i kawą. Uczniowie przedstawili wiersze, piosenki i tańce, a na zakończenie podarowali dziadkom i babciom własnoręcznie przygotowane prezenty. Były łzy wzruszenia i rzęsiste brawa. Cała impreza bardzo się udała.

WYJAZD NA NARTY 28 II 2015 r. | 

W dniach 17, 18 lutego 2015 r. uczniowie naszej szkoły wybrali się do Puław, by oddać się białemu szaleństwu. Pierwszoklasiści, realizując program "Mały Mistrz", zdobywali podczas wyjazdu sprawność Narciarz i bardzo dzielnie radzili sobie podczas pierwszych samodzielnych zjazdów. W poczynaniach na stoku najmłodsi wspierani byli przez swoich rodziców, którzy, chcąc spędzić z pociechami nieco czasu, również wybrali się na naszą wycieczkę. Pierwszego dnia na najdłuższych trasach "Kiczera Ski" swoją jazdę pod czujnym okiem nauczycieli doskonalili uczniowie gimnazjum, a drugiego – szkoły podstawowej. Poza dobrymi humorami dopisywała nam piękna pogoda.

MASKI KARNAWAŁOWE 18 II 2015 r.

"Jak karnawał to karnawał..." - tym razem nasza świetlica ogłosiła konkurs pt. "Maska karnawałowa". Pomysł okazał się trafiony, ponieważ zainteresowanie naszych dzieci było duże - spłynęło do nas ponad 60 prac. Uczniowie klas I-III wykonali maski, wykorzystując do tego różnorodne techniki i materiały plastyczne. Dlatego też jury w składzie: p. R.Różański, p. A.Krasny, p. E.Smolak i p. A.Wierzoch miało nie lada zadanie, aby wyłonić te najciekawsze prace. Po długich naradach wybrano zwycięzców: Roksana Szpunar z kl. Ia (w kategorii klas I), Alicja Pizło z kl. IIa (w kategorii klas II) i Wiktoria Bereś z kl. IIIb (w kategorii klas III). Zaś wyróżnienia otrzymali: Marlena Borek z kl. Ia (w kategorii klas I), Amelia Kopczyk z kl. IIa (w kategorii klas II) i Jagoda Domaradzka z kl. IIIa (w kategorii klas III).

JASEŁKA 18 II 2015 r. | 

29 stycznia o godzinie 17.00 w naszej szkole odbyło się przedstawienie jasełkowe zadedykowane rodzicom uczniów klas I-VI szkoły podstawowej. Występ został przygotowany przez dwie klasy trzecie pod nadzorem pań: Moniki Południak, Marty Piech-Król oraz Jadwigi Basisty. Uroczystość bardzo podobała się widzom. Odbiorców zachwyciła niezwykła gra aktorska, wystawna dekoracja, przygotowana przez pana Romualda Różańskiego, a także wspaniała oprawa muzyczno-choreograficzna. Uczniowie nie tylko pięknie deklamowali wiersze, tańczyli i śpiewali, ale również zagrali na wielu instrumentach perkusyjnych i fletach.

BAL KARNAWAŁOWY 13 II 2015 r. | 

19 stycznia w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Był to dzień niecierpliwie oczekiwany przez dzieci klas I - III. Tego dnia sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową. Wcześniej uczniowie klas III na swoich zajęciach przygotowali wszelkie elementy, które posłużyły do dekoracji sali. Zjawiskowy wygląd wprowadził dzieci w wesoły nastrój i zachęcił do wspólnej zabawy, do której uroczyście zaprosił prowadzący imprezę pan DJ. Dzieci, przebrane w kolorowe stroje, wcieliły się w bohaterów znanych bajek i filmów. Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się wyśmienicie! W czasie przerwy uczniowie mieli czas na słodki poczęstunek. Była to również okazja do wykonania sobie pamiątkowych zdjęć w karnawałowych przebraniach. Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasza wspólna zabawa karnawałowa udała się, serdecznie dziękujemy!

WIGILIE KLASOWE 30 XII 2014 r. | 

W ostatnim tygodniu przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie klas I-III szkoły podstawowej wraz z wychowawcami uczestniczyli w klasowych spotkaniach wigilijnych. Były życzenia, dzielenie się opłatkiem, poczęstunek i śpiewanie kolęd. W organizowaniu tych spotkań czynnie uczestniczyli rodzice uczniów.

SPEKTAKL MUZYCZNY 19 XII 2014 r. | 

16 grudnia przebiegał wśród uczniów klas I-III szkoły podstawowej pod znakiem muzyki. Tego dnia odwiedzili nas nauczyciele Szkoły Muzycznej YAMAHA. Lekcja ta poświęcona była instrumentom perkusyjnym. Nauczyciele YAMAHY przygotowali dla naszych uczniów cały spektakl muzyczny. Było ciekawie, wesoło i pouczająco. Jak zwykle zresztą. Teraz czekamy na kolejną lekcję.

WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA 19 XII 2014 r. | 

Początek grudnia to czas niecierpliwego oczekiwania na gościa z dalekiej krainy mrozu i śniegu. Święty Mikołaj i tym razem nie zawiódł, przybywając do naszej szkoły 5 grudnia w asyście swoich pomocników. Uczniowie klas I-III zaprosili niecodziennego gościa do swoich sal, gdzie każdy miał okazję osobiście porozmawiać z Mikołajem. Dzieci zaśpiewały piosenki i pięknie recytowały wiersze. Na koniec spotkania każdy otrzymał prezent. Wizyta sprawiła wiele uśmiechu i radości wszystkim uczniom i pracownikom naszej szkoły.

NIE PAL PRZY MNIE, PROSZĘ ... 15 XII 2014 r. | 

W listopadzie, we wszystkich klasach I-III SP realizowany był program profilaktyczny "Nie pal przy mnie, proszę", przygotowany przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie. Miał on na celu: uświadomienie dzieciom, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia, uwrażliwienie na szkodliwość dymu papierosowego, związanego z biernym paleniem, uporządkowanie i poszerzenie informacji na temat zdrowia oraz nabywanie umiejętności dbania o własne zdrowie, wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie przy nich palą. Program składał się z pięciu cykli tematycznych:
1. Co to jest zdrowie?
2. Od czego zależy nasze zdrowie?
3. Co i dlaczego szkodzi zdrowiu?
4. Co robić, gdy moje zdrowie jest zagrożone?
5. Nie pal przy mnie, proszę!
W zajęciach wykorzystano metody aktywizujące: burzę mózgów, wierszyki, krzyżówki, układanki, dramę. Podsumowaniem programu była, przygotowana przez dzieci, wystawa plakatów na temat szkodliwości palenia.

ANDRZEJKI 14 XII 2014 r. | 

W ostatnim tygodniu listopada w naszej szkole dla klas I-III oraz IV-VI SP zostały zorganizowane andrzejki, które były połączone z dyskoteką szkolną. W ten magiczny wieczór czekały na uczniów czarodziejskie wróżby. O tym, że każdy chciał się dowiedzieć, co przyniesie mu przyszłość, świadczyły długie kolejki do naszych "wróżbitek". Również na parkiecie nie zabrakło prawdziwych tancerzy i ich wymyślnych układów tanecznych. Chwilę wytchnienia można było znaleźć przy stolikach, gdzie czekał wyśmienity poczęstunek przygotowany przez rodziców. Nad całością czuwali wychowawcy klas.

TENIS STOŁOWY 6 XII 2014 r.

26 listopada i 3 grudnia odbyły się zawody w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców uczęszczających do szkół gimnazjalnych. Były one zorganizowane przez Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Rzeszowie. Reprezentacja naszej szkoły, zarówno dziewczęta (Natalia Paśkiewicz, Natalia Ślęzak, Izabela Szalacha), jak i chłopcy (Karol Benedyk, Konrad Solarski, Robert Kilar), zajęła w nich siódme miejsce.

Z WIZYTĄ W KINIE 19 XI 2014 r.

W listopadzie uczniowie klas I-III szkoły podstawowej wraz ze swoimi wychowawcami wybrali się do kina Zorza w Rzeszowie. Obejrzeli film pt. "Bella i Sebastian", który opowiadał o przyjaźni człowieka ze zwierzęciem. Historia tytułowych bohaterów, rozgrywająca się w pięknych plenerach pewnej alpejskiej wioski, bardzo wzruszyła naszych uczniów. Reżyserem filmu, który zachwycił już 5 milionów widzów w całej Europie, jest francuski podróżnik i pisarz Nicolas Vanier. Z kolei autorką ogromnie popularnej od pokoleń powieści dla najmłodszych, w oparciu o którą powstał film, jest Cécile Aubrypod.

JESIENNE POŻEGNANIA 19 XI 2014 r. | 

Uczniowie klasy IIa szkoły podstawowej zaprezentowali piękne przedstawienie na temat pożegnania jesieni. Dzieci, w strojach leśnych zwierząt przygotowujących się do zimowego snu, recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Wykonały również taniec - "Jesienny kujawiaczek". Występ zakończyły przesłaniem - prośbą do dzieci, aby pamiętały o dokarmianiu zwierząt zimą. Przedstawienie obejrzeli zaproszeni goście, wśród których byli: dyrekcja Zespołu Szkół, uczniowie klas I-III, a także przedszkolaki z wychowawcami oraz rodzice naszych małych aktorów.

ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI 15 XI 2014 r. | 

14 listopada, podczas zorganizowanej przez Zespół Szkół nr 5 wieczornicy z okazji Święta Odzyskania Niepodległości, przenieśliśmy się w czasy II wojny światowej. Chroniący się przed bombardowaniem: Janek, Helenka i ich rodzice oraz Stefania Baczyńska przypomnieli obecnym, jak trudną drogę do upragnionej wolności musieli pokonać nasi przodkowie. Inscenizację przygotowali uczniowie kl. IIIa szkoły podstawowej, Ib, IIb, IIIb oraz IIIc gimnazjum pod opieką p. Marzeny Grzebyk i p. Radosława Sztaby. Całości dopełnił występ chóru pod opieką p. Dominika Maziarza oraz scenografia autorstwa p. Romualda Różańskiego i uczniów realizujących projekt edukacyjny pt.: Obraz, światło i dźwięk w scenografii teatralnej.

WYCIECZKA DO WARSZAWY 15 XI 2014 r. | 

10 listopada uczniowie klas III gimnazjum wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Jej głównym celem było zwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego. Nasi gimnazjaliści uczestniczyli w ciekawej i pouczającej lekcji muzealnej: poznali okoliczności wybuchu powstania, jego przebieg, oglądali eksponaty prezentowane w atrakcyjny i oryginalny sposób. Ważnym punktem programu był spacer po warszawskim rynku i zwiedzanie najważniejszych obiektów stolicy, m.in: Zamku Królewskiego, Pałacu Prezydenckiego, Ogrodu Saskiego. Warszawa pożegnała turystów z Rzeszowa efektownie oświetlonymi fasadami najwyższych budynków w Polsce.

DZIEŃ PAPIESKI 15 XI 2014 r. | 

W ramach obchodów Dnia Papieskiego w Rzeszowie uczniowie naszej szkoły wzięli udział w przedsięwzięciu edukacyjno-religijnym V edycji "Pielgrzymowania ze św. Janem Pawłem II po Rzeszowie". Akcja trwała w dniach 10-12 października 2014 r., a zorganizowana została przez Dzieło Papieskie Diecezji Rzeszowskiej i Władze Miasta Rzeszowa. Uczennice naszego gimnazjum należące do SKC wraz z opiekunem p. Barbarą Buczek odwiedziły osiem z jedenastu miejsc związanych z Janem Pawłem II na terenie naszego miasta, dzięki czemu nasza szkoła została wpisana do pamiątkowej Rzeszowskiej Księgi Pielgrzyma Papieskiego. 30 października 2014 r. uczniowie kl. IVa i b oraz IIa przedstawili program słowno-muzyczny z okazji Dnia Papieskiego, który został przygotowany przez p. Barbarę Buczek, p. Marię Wiktor i ks. Marka Kotwę.

PASOWANIE NA UCZNIA 31 X 2014 r. | 

W czwartek, 23 października w naszej szkole odbyła się uroczystość Pasowania na Ucznia dzieci z klas pierwszych. Elegancko ubrani uczniowie prezentowali się bardzo wytwornie. Wiedzieli, że to bardzo ważna chwila w ich życiu. Nie codziennie zostaje się przecież uczniem! Po części artystycznej nastąpiła część oficjalna - uroczyste ślubowanie, po którym każdy uczeń był osobiście pasowany na ucznia przez Pana Dyrektora "zaczarowanym ołówkiem". Po tylu wrażeniach w salach lekcyjnych czekała na dzieci miła niespodzianka. Rodzice, chcąc, by ten niezwykły dzień w szkole był dla ich pociech radością, przygotowali słodki poczęstunek. Było bardzo miło i serdecznie. Wszystkie dzieci wróciły do domów zadowolone i dumne, że zostały włączone do społeczności szkolnej.

SPOTKANIA Z MUZYKĄ 30 X 2014 r. | 

21 października 2014 r. odbyła się pierwsza z cyklicznych audycji prowadzonych dla uczniów klas I-III przez szkołę muzyczną YAMAHA. Tematem przewodnim spotkania był "Świat gitary". Muzycy w ciekawy sposób zaprezentowali dzieciom następujące instrumenty: gitara klasyczna, elektroklasyczna, elektryczna, basowa oraz banjo i hawajskie ukulele. Wzbudziły one wśród uczniów olbrzymie zainteresowanie. Młodzi widzowie z niecierpliwością oczekują na kolejne spotkania z muzyką.

JESIEŃ W PARKU 18 X 2014 r. | 

Uczniowie kl. IIa, wspólnie z wychowawczynią i rodzicami, wybrali się na wycieczkę do parku. Dzieci obserwowały oznaki jesieni, rozpoznawały drzewa, krzewy i ich owoce. Zebrały w bukiety jesienne kolorowe liście, kasztany i żołędzie. Pogoda dopisała, więc wolny czas dzieci spędziły na placu zabaw i w ogrodach bernardyńskich. Zebrane dary jesieni ozdobią klasowy kącik przyrody.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 15 X 2014 r. | 

13 października 2014 r. odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Dnia Nauczyciela. W trakcie części artystycznej zobaczyliśmy uczniów klasy IIIb gimnazjum oraz przedstawiciela klasy IVa - Szymona Buczka. Młodzież do występu przygotowała pani Agnieszka Pittner. Uczniowie zaprezentowali krótki montaż poetycki przeplatany piosenkami wykonanymi przez szkolny chór prowadzony przez pana Dominika Maziarza. W jego skład weszli uczniowie klas IV, V i VI szkoły podstawowej. Scenografię przygotował, wraz z uczennicami klasy IIIb, pan Romuald Różański. Po części artystycznej odbyła się część oficjalna akademii, w trakcie której Pan Dyrektor zaprezentował nagrodzonych w tym roku szkolnym nauczycieli i pracowników szkoły.

OTRZĘSINY KLAS PIERWSZYCH GIMNAZJUM 9 X 2014 r. | 

7 października o godzinie 15 odbyły się Otrzęsiny klas pierwszych gimnazjum. Cała impreza miała miejsce w Domku Myśliwskim, znajdującym się w Woli Zgłobieńskiej. Uczniowie klas drugich przygotowali dla swoich młodszych kolegów oraz koleżanek wiele ciekawych i zabawnych konkurencji, m.in. ubieranie maskotki klasowej, czy też rysowanie transparentu. Każdy pierwszoklasista, tak jak tradycja każe, został pomalowany na podobieństwo kota. O godz. 16 rozpoczęła się dyskoteka oraz poczęstunek. Każdy znalazł coś dla siebie - jedni woleli ten czas spędzić na parkiecie, inni - grając w siatkówkę, ale wszyscy wyśmienicie się bawili.

SPOTKANIE Z POLICJANTAMI 3 X 2014 r.

30 września uczniowie klas I - III uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Nasi Goście zwrócili szczególną uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą grozić dzieciom na drodze, w kontaktach z osobami nieznajomymi lub zwierzętami. Omówili też sposoby unikania lub radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia. Na zakończenie policjanci podkreślili, jak ważną rolę dla naszego bezpieczeństwa pełnią elementy odblaskowe. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję czynnego udziału w zajęciach poprzez możliwość zadawania pytań, na które prowadzący udzielali wyczerpujących odpowiedzi.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 1 IX 2014 r.

W dniu dzisiejszym w naszej szkole miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015. Uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej i Gimnazjum uczestniczyli we mszy św., a następnie udali się do szkoły. Dyrektor Zespołu Szkół nr 5 Pan Piotr Kłęk zainaugurował nowy rok nauki, zwrócił uwagę na przestrzeganie zasad panujących w szkole oraz przekazał ważne informacje organizacyjne. Uczniowie spotkali się również ze swoimi wychowawcami w salach lekcyjnych. Nowy rok szkolny to nowe obowiązki i wyzwania. Życzymy wszystkim, by kolejne 10 miesięcy było czasem pełnym sukcesów i zrealizowanych planów.




Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 11 w Rzeszowie; ul.Beskidzka 5, 35-083 Rzeszów; tel: (0-17) 748 3840

statystyka