Zespół Szkół nr 5 w Rzeszowie

 



ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017 26 VI 2017 r. | 

23 czerwca w naszej szkole miało miejsce uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017. Najpierw ze szkołą pożegnali się uczniowie trzecich klas gimnazjum. Podziękowali oni dyrekcji, wychowawcom, gronu pedagogicznemu, pracownikom szkoły oraz rodzicom, za trud i poświecenie włożone w ich wychowanie i edukację. Następnie rok szkolny zakończyli także pozostali gimnazjaliści oraz uczniowie szkoły podstawowej. Dyrektor Zespołu Szkół nr 5, pan Piotr Kłęk skierował szczególne słowa uznania do wszystkich uczniów, którzy uzyskali bardzo dobre wyniki w nauce, wręczył im świadectwa z wyróżnieniem, nagrody książkowe oraz listy gratulacyjne dla rodziców. Po ceremonii zakończenia roku szkolnego uczniowie udali się do swoich klas na ostatnie przedwakacyjne spotkanie, gdzie z rąk wychowawców otrzymali świadectwa. Kolejny rok szkolny za nami. Życzymy wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji.

I NADSZEDŁ CZAS POŻEGNAŃ... 26 VI 2017 r. | 

We wtorek, 20 czerwca 2017 r. uczniowie klas trzecich szkoły podstawowej uroczyście zakończyli pierwszy etap edukacji. W obecności dyrekcji, nauczycieli, rodziców oraz zaproszonych gości zaprezentowali program artystyczny, który przygotowali wspólnie z wychowawczyniami: p. K. Wroną, p. B. Motyl i p. B. Łabuz oraz z nauczycielką rytmiki - p. J. Basistą-Jandą. Na występ złożyły się tańce, piosenki, a także próbki twórczości własnej - wierszyki-rymowanki o sobie, przedstawione przez wszystkich uczniów. Nie zabrakło wspomnień, podziękowań i wzruszeń oraz odrobiny żalu, że ten czas tak szybko płynie... A teraz już tylko wakacje i... WITAJ, CZWARTA KLASO!

II SZKOLNY TURNIEJ FIFA 17 VI 2017 r.

14 czerwca, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, odbył się II Szkolny Turniej FIFA na konsoli Play Station 3. Podobnie jak w ubiegłym roku, turniej cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów gimnazjum. Wzięło w nim udział 14 dwuosobowych zespołów. Na początku odbyło się losowanie drużyn - reprezentacji narodowych oraz par, które miały zmierzyć się ze sobą w I rundzie. Zawody rozgrywane były systemem pucharowym. W meczu finałowym Daniel Pietrzyk i Jakub Gargaś (grający reprezentacją Polski) pokonali Bartłomieja Cieślickiego i Michała Lelka (Portugalia) 3-0. Trzecie miejsce wywalczyli: Filip Kłęk i Konrad Krzanowski (Szwecja). Wręczenie statuetek, dyplomów oraz nagród odbędzie się podczas zakończenia roku szkolnego.

WYCIECZKA DO KRAKOWA 15 VI 2017 r. | 

9 czerwca uczniowie klas piątych wyruszyli na wycieczkę do Krakowa, miasta barwnych historii z przeszłości i wspaniałych zabytków z Zamkiem Królewskim na czele. Program wycieczki obejmował zwiedzanie Reprezentacyjnych Komnat Królewskich, ozdobionych oryginalnymi arrasami, sprowadzonymi przez Zygmunta Augusta z Brukseli. Na uwagę zasługuje przede wszystkim największa na zamku - Sala Senatorska oraz Sala Poselska, ze stropem kasetonowym ozdobionym XVI-wiecznymi rzeźbami mężczyzn i kobiet. Pozostałe ekspozycje, które uczniowie mieli okazję obejrzeć na zamku, to: Skarbiec Koronny i Zbrojownia (zawierająca m.in. trofea z odsieczy wiedeńskiej 1683 r.). Na krakowskim rynku, jednym z największych tego typu placów w Europie, piątoklasiści zobaczyli Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwany także kościołem Mariackim oraz sukiennice. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Centrum Szkła i Ceramiki, gdzie uczniowie brali udział w pokazie ręcznego formowania szkła, a później w warsztatach jego ręcznego zdobienia. Po tak licznych atrakcjach zadowoleni turyści powrócili do Rzeszowa, bogatsi o nowe wrażenia i doświadczenia.

DZIEŃ MATKI 15 VI 2017 r. | 

9 czerwca 2017 roku w Osiedlowym Domu Kultury odbyła się uroczystość obchodów Dnia Matki i Ojca dla rodziców uczniów klasy Ia szkoły podstawowej. Punktualnie o godzinie 16 w imieniu dzieci powitał zebranych Michałek Spirała, po czym zabrzmiały pierwsze takty walca, w rytm którego pierwszaki pięknie wirowały w parach. Były wiersze, piosenki i gra na instrumentach perkusyjnych. Na zakończenie tej bardzo udanej imprezy dzieci wręczyły rodzicom własnoręcznie wykonane Dyplomy dla Najlepszego Taty i Najlepszej Mamy, a mama Szymka Ślęzaka poczęstowała artystów pysznymi babeczkami. Było naprawdę pięknie i wzruszająco.

OKO W OKO Z DINOZAURAMI 15 VI 2017 r. | 

8 czerwca odbyła się wycieczka do Bałtowa - krainy dinozaurów. Uczestniczyli w niej uczniowie kl. 3a i 3b wraz z wychowawcami: p. Beatą Motyl, p. Katarzyną Wroną i p. Piotrem Wałachem. Niezwykłą przygodę rozpoczęliśmy od Jura Parku. Wędrując ścieżkami, widzieliśmy modele dinozaurów i innych prehistorycznych stworzeń, a pani przewodnik bardzo intersująco opowiadała o minionym świecie. Duży entuzjazm wśród dzieci wzbudziło także zwiedzanie Bałtowskiego Zwierzyńca. Najpierw odbyliśmy przejażdżkę schoolbusem pomiędzy zwierzętami egzotycznymi: lamami, wielbłądami, strusiami, dzikami, końmi itp. Następnie, w dolnej części zwierzyńca, zobaczyliśmy ciekawe gatunki ptaków i ssaków. Emocjonalnym punktem wycieczki było Oceanarium. Dzięki nowoczesnej technologii dowiedzieliśmy się, jak wyglądało podwodne życie miliony lat temu. Pobyt w Sabatówce umożliwił nam znalezienie odpowiedzi na pytanie: Co wspólnego mają dinozaury z wiedźmami? Uwieńczeniem wycieczki były drobne pamiątki oraz zabawa w parku rozrywki i kinie 5D, gdzie dzieci z wielką radością mogły rozładować swoje emocje. Z wycieczki do krainy dinozaurów, mimo wielkiego zmęczenia, wszyscy wrócili pełni wrażeń.

APEL POLEGŁYCH 10 VI 2017 r. | 

8 czerwca 1943 r. niemiecka policja wraz z żandarmerią i służącymi pod ich dowództwem żołnierzami ukraińskimi dokonała egzekucji 19 mieszkańców Zwięczycy, a do obozu koncentracyjnego w Pustkowie zabrała 25 osób. Powodem pacyfikacji miały być napad na stację transformatorową w Słocinie oraz rozkradanie niemieckich wagonów. W 74. rocznicę tego wydarzenia pod tablicą upamiętniającą ofiary masakry odbył się apel poległych, w którym wzięli udział: dyrekcja, nauczyciele i uczniowie szkoły oraz harcerze z 5. Drużyny Starszoharcerskiej im. Tadeusza Zawadzkiego "Zośki" w Rzeszowie. Odczytano nazwiska zamordowanych w Zwięczycy w latach 1939-1944, złożono wieńce i zapalono znicze.

WYCIECZKA SZLAKIEM ZAMKÓW 10 VI 2017 r. | 

W dniach 6-7 czerwca klasy szóste udały się na wycieczkę szlakiem zamków południowej Polski i Słowacji. Swą wędrówkę rozpoczęły od Dębna - miejscowości położonej w województwie małopolskim, w której uczniowie mieli okazję zobaczyć piękny zamek, uchodzący za perłę polskiej architektury z czasów późnego gotyku. Później wszyscy udali się do Czchowa, gdzie mieli okazję podziwiać malowniczy widok z baszty, która jest pozostałością po zamku powstałym na przełomie XIII i XIV w. Ostatnim punktem pierwszego dnia wycieczki było wejście na pieniński szczyt Trzy Korony. Nazajutrz uczniowie odwiedzili naszych wschodnich sąsiadów - Słowaków, gdzie podziwiali zamek i skansen w Starej Lubovni. Następnie udali się do Nowego Wiśnicza, by obejrzeć tamtejszy pałac, a potem zobaczyć go również w technologii VR. Ostatnim punktem wycieczki był smakowity obiad w restauracji Kasztel, która została zbudowana w kształcie... zamku. Szlak zamkowy bardzo podobał się uczniom, a widok z Trzech Koron uznali za wart wysiłku włożonego w podróż na szczyt.

POKAZ PSZCZELARSKI 10 VI 2017 r. | 

2 czerwca gościliśmy w naszej szkole pana pszczelarza, którego świat pszczół zafascynował tak bardzo, iż postanowił dzielić się swoją pasją z innymi. W bardzo serdecznej atmosferze opowiadał on o życiu pracowitych pszczół, ich pracy, znaczeniu w przyrodzie, a także o bardzo odpowiedzialnej pracy pszczelarza. Dzieci podczas spotkania miały okazję zobaczyć żywe pszczoły, które były zamknięte w szklanym ulu. Uczniowie klas trzecich zdobyli wiele cennych informacji i ciekawostek z życia tych pożytecznych owadów: dowiedzieli się, czym się żywią, jak spędzają zimę, jak powstaje miód. Miały przyjemność przymierzyć strój pszczelarza oraz obejrzeć narzędzia, których używa on w swojej codziennej pracy: podkurzacz, ramki, dłuto. Spotkanie zakończyło się degustacją miodu, który dzieci z wielką przyjemnością smakowały, doceniając jego odżywcze właściwości i walory smakowe. Na zakończenie każdy uczeń wykonał świecę z wosku pszczelego, a następnie został pasowany na łowcę miodu i otrzymał certyfikat.

WYCIECZKI W VIb 10 VI 2017 r.

Klasa VIb nie lubi się nudzić! Aby zadbać o rozwój fizyczny i aktywnie spędzić czas, końcem maja udała się na wycieczkę rowerową, a w Dzień Dziecka odwiedziła Flypark. Mimo zmęczenia, jakie towarzyszyło uczniom po powrocie, wszyscy zgodnie stwierdzili, że ruch to zdrowie, a takie wycieczki należy organizować częściej.

NA TROPACH PRZYRODY 15 VI 2017 r. | 

Piękna wiosenna pogoda i chęć odkrywania tajemnic lasu sprawiły, że nasi uczniowie z klas piątych i szóstych wyruszyli do rezerwatu Lisia Góra. Zajęcia terenowe, które odbyły się 17 i 23 maja, miały na celu przybliżenie uczniom wiadomości o lesie najbliższej okolicy i uświadomienie faktu, że życie bez obcowania z przyrodą jest niemożliwe. Zajęcia przebiegały w naukowej atmosferze. Młodzi przyrodnicy pracowali bardzo intensywnie, min. orientowali mapę w terenie oraz rozpoznawali gatunki fauny i flory rezerwatu. Po wysiłku umysłowym przyszedł także czas na relaks na terenie obiektów rekreacyjnych nad Wisłokiem.

NAUKA TO CZARY… 6 VI 2017 r. | 

W kwietniu i maju uczniowie klas 1-3 oraz klas 4,5,6 szkoły podstawowej i 3 gimnazjum uczestniczyli w cyklu spotkań prowadzonym przez wolontariuszy programu "Projektor" z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Rzeszowskiej. Pod bacznym okiem przybyłych studentów mieli okazję wziąć udział w ciekawych doświadczeniach i pokazach z dziedziny fizyki i chemii. Warsztaty były bogate w teorię oraz popierające ją fakty. Dzieci chętnie wykonywały polecone im zadania, po czym z zainteresowaniem obserwowały rezultaty swojej pracy. W większości przypadków efekty końcowe wywoływały na buźkach uczniów pozytywne zaskoczenie. Dużym uznaniem cieszyło się doświadczenie polegające na tworzeniu kolorowej Lampy Lawy, a także doświadczenia z wykorzystaniem wody, np. Wodny Jeż, czy też zabawy z wykorzystaniem balonów, jajek itp. W realizowanym programie "Projektora" nie zabrakło także doświadczeń z zakresu optyki oraz termodynamiki. Dzięki tym zajęciom dzieci mogły nie tylko rozwinąć ciekawość nad otaczającym ich światem, ale również poznać ważną metodę nauki, jaką są doświadczenia. Zatem nauka to czary, które naprawdę działają.

PIKNIK RODZINNY 3 VI 2017 r. | 

Dziesięciolecie swego istnienia zanotował w tym roku Piknik Rodzinny. Odbył się on 27 maja 2017 r. na placu św. Józefa. O godz. 13.00 otworzył go dyrektor Zespołu Szkół nr 5 w Rzeszowie, pan Piotr Kłęk. Powitał zebranych: radnych Rady Osiedla Zwięczyca, grono pedagogiczne, uczniów i ich rodziców oraz obecnych absolwentów. Następnie oddał głos prowadzącym - Kamili Paśkiewicz (kl. IIIb gimnazjum) i Filipowi Kłękowi (kl. IIb gimnazjum). Na początku zaprezentowały się grupy przedszkolne, które przedstawiły krótkie programy z okazji Dnia Mamy i Taty, a także liczne tańce i piosenki. Następnie nadszedł czas na występy uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum.                    --- WIĘCEJ ---

WYCIECZKA DO KOLBUSZOWEJ 30 V 2017 r. | 

W piątek, 26 maja 2017 klasy IIa i IIIc wzięły udział w wycieczce do skansenu w Kolbuszowej. Piękna pogoda podkreśliła urok tego miejsca, które warto odwiedzić, by poznać własne korzenie. Spacerując między chałupami krytymi strzechą, w towarzystwie pasących się zwierząt, dzieci poznawały pracę rolnika, kowala, młynarza sprzed ok. 100 lat. Zasiadły także w ławkach szkolnych swoich prapradziadków, poznały zasady obowiązujące kiedyś w szkole, a także przybory i pomoce byłych uczniów. W programie wycieczki znalazły się również warsztaty „Od ziarenka do bochenka”, połączone z pieczeniem proziaków i degustacją wiejskiego chleba.

AUDYCJA MUZYCZNA 29 V 2017 r. | 

25 maja w naszej szkole odbyła się ostatnia w tym roku szkolnym audycja przygotowana przez Szkołę Muzyczną Yamaha. Tym razem dzieci dowiedziały się, jak powstają przedstawienia teatralne, kim są jego twórcy i jakich rekwizytów używają. W świat teatru lalki wprowadziła uczniów, studentka wydziału lalkarskiego szkoły teatralnej, zaproszona przez organizatorów. Dzieci mogły obejrzeć różne lalki: pacynki - nakładane na dłoń aktora i poruszane palcami, marionetki - poruszane od góry nitkami i drucikami, jawajki - poruszane od dołu ręką animatora oraz za pomocą drutów oraz kukiełki - poruszane od dołu. Z ciekawością słuchały opowieści, wyjaśnień i pokazów. Kontakt z prawdziwymi rekwizytami teatralnymi stał się dla uczniów źródłem wiedzy o teatrze, a także świetną zabawą.

PASOWANIE NA CZYTELNIKA 29 V 2017 r. | 

23 maja w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste Pasowanie na czytelnika uczniów klasy Ia. Uroczystość rozpoczął konkurs, w którym uczniowie odgadywali nazwy postaci z utworów literatury dziecięcej. Następnie głos zabrała pani Dorota Czernik, która pełni w naszej szkole rolę bibliotekarza. Rozmawiała z dziećmi na temat poszanowania książek własnych i cudzych. Przedstawiła także prośby książek. Potem uczniowie złożyli przyrzeczenie i otrzymali dyplomy potwierdzające bycie pełnoprawnym czytelnikiem szkolnej biblioteki. Niedawno, na lekcjach, dzieci z klasy Ia poznały ostatnią literkę z alfabetu i teraz nic nie stoi na przeszkodzie, aby mogły wypożyczać i czytać interesujące je pozycje.

WYCIECZKA DO WARSZAWY 29 V 2017 r. | 

Aby zwiedzić stolicę Polski, potrzeba co najmniej kilku dni, ale nawet w ciągu paru godzin można poczuć jej klimat i zobaczyć najważniejsze zabytki. Przekonali się o tym uczniowie klas I gimnazjum, którzy 19 maja udali się na wycieczkę do Warszawy. Południe spędzili w Łazienkach Królewskich - pięknym kompleksie niegdyś należącym do króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego. Następnie poznali uroki pałacu w Wilanowie - dawnej letniej rezydencji króla Jana III Sobieskiego i Augusta II. Pod opieką przewodnika mieli także okazję zwiedzić Stare Miasto - najstarszą część Warszawy z Zamkiem Królewskim, Krakowskie Przedmieście oraz Ogród Saski.

BEZPIECZNI W POBLIŻU BUDOWY 29 V 2017 r. | 

19 maja uczniowie klas I-IV uczestniczyli w spektaklu pt. "Bezpieczni w pobliżu budowy", przygotowanym z inicjatywy firmy SKANSKA. Bohaterowie przedstawienia - Tomcio Brygadzista wraz z Zebrą Drogową dali najmłodszym niecodzienną lekcję bezpieczeństwa. Nasi uczniowie dowiedzieli się, jak bezpiecznie przejść przez ulicę, dlaczego warto nosić odblaski i z jakimi zagrożeniami wiąże się wejście na plac budowy. Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał elementy odblaskowe, a wybrani również kamizelki. Zajęcia te organizowane są w szkołach podstawowych zlokalizowanych w pobliżu budów w ramach ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej.

SZKOLNY DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA CYFROWEGO 29 V 2017 r.

Podstawowym elementem cyfrowego bezpieczeństwa w szkołach jest wiedza i świadomość uczniów, ale także nauczycieli i rodziców na temat możliwych zagrożeń i ryzyka związanego z korzystaniem z Internetu i nowoczesnych narzędzi cyfrowych. Właśnie dlatego nasza szkoła wzięła udział w projekcie Cyfrowobezpieczni.pl - Bezpieczna Szkoła Cyfrowa. W ramach tego projektu przygotowana została gazetka ścienna poświęcona cyberbezpieczeństwu, a 16 maja został zorganizowany Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego. Gościliśmy wówczas panią Elżbietę Orzech, która poprowadziła dla uczniów klas I-III gimnazjum warsztaty na temat praw autorskich, sekstingu i bezpieczeństwa w kontaktach z innymi. W programie wydarzenia był także apel dla wszystkich uczniów gimnazjum oraz spotkanie edukatora z radą pedagogiczną i dyrektorem szkoły.

WYCIECZKA DO PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ 29 V 2017 r. | 

We wtorek, 16 maja klasy Ia oraz IIa wybrały się na wycieczkę do Straży Pożarnej w Rzeszowie. Po przyjeździe na miejsce czekali już na nas panowie strażacy. Bardzo ciekawie opowiadali o specyfice swojej pracy. Pokazali nam, jak przygotowują się do wyjazdu do pożaru lub wypadku. Cierpliwie odpowiadali na dziecięce pytania. Zapoznali nas z używanym przez siebie sprzętem, umundurowaniem i nowoczesnymi samochodami. Dzieci były niezwykle zainteresowane ciężką, ale niezmiernie potrzebną pracą strażaków.

WYCIECZKA DO PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ 15 V 2017 r. | 

W czwartek, 11 maja uczniowie z klasy IIb i IIc szkoły podstawowej pojechali na wycieczkę edukacyjną do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie. W oczekiwaniu na zajęcia, korzystając z pięknej, słonecznej pogody, udali się na krótki spacer do pobliskiego parku. Po chwili zabaw przy imponującej fontannie powrócili na spotkanie ze strażakami. W trakcie zajęć dzieci zapoznały się z nowoczesnym sprzętem używanym przez Państwową Straż Pożarną w Rzeszowie, m.in. umundurowaniem, hełmami, a także zasadami działania profesjonalnych radiotelefonów czy motopomp. Poznały również tajniki pracy strażaków. Zwiedzaniu remizy towarzyszył pokaz samochodów ratowniczo-gaśniczych. Każde chętne dziecko mogło obejrzeć samochód w środku i przymierzyć hełm strażacki. Uczniowie byli bardzo zainteresowani spotkaniem, podczas którego nabyli cenną wiedzę dotyczącą wielozadaniowej, odpowiedzialnej i pożytecznej pracy strażaków.

TYDZIEŃ PROMOCJI ZDROWIA 6 V 2017 r. | 

W dniach 24-28 kwietnia w naszej szkole odbył się Tydzień Promocji Zdrowia pod hasłem "Zdrowe powietrze". Uczniowie klas I-III wykonywali plakaty dotyczące tej tematyki. W ramach owego wydarzenia realizowany był program pn. "Nie pal przy mnie, proszę". Miały miejsce również międzyklasowe rozgrywki sportowe. Ponadto dzieci przygotowywały posiłki z owoców i warzyw. Pierwszoklasiści wykonali koreczki, drugoklasiści - kanapki, natomiast trzecioklasiści - sałatki. Bardzo interesujące dla uczniów okazały się być pokazy doświadczeń i eksperymentów z fizyki, przeprowadzone przez studentów z Politechniki Rzeszowskiej i Uniwersytetu Rzeszowskiego. Na zakończenie klasy drugie przygotowały występ podsumowujący Tydzień Promocji Zdrowia.

Z WIZYTĄ W MUZEUM 27 IV 2017 r. | 

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprosiło uczniów naszej szkoły na zajęcia "Władcy w naszych portfelach - niepokonani wodzowie". Zajęcia dotyczyły podstawowych pojęć związanych z wyglądem, zabezpieczeniami i zarządzaniem polskimi banknotami. Uczestnicy poznali także podstawowe informacje związane z życiem i panowaniem dwóch wybitnych władców, których wizerunki goszczą na banknotach: Janem III Sobieskim i Władysławem Jagiełło. Zajęcia zakończyły się ekscytującą, wielkoformatową grą planszową, w której pionkiem mógł być każdy uczeń. Wszyscy uczestnicy po zakończonej lekcji otrzymali materiały utrwalające zdobytą wiedzę, min.: książeczki "Władcy w naszych portfelach - niepokonani wodzowie", "Z pieniędzmi za pan brat" oraz grę edukacyjną "Korona i serce - ekonomia z Janem III Sobieskim".

Z WIZYTĄ W KINIE ZORZA 27 IV 2017 r.

W środę, 19 kwietnia uczniowie klas III szkoły podstawowej mieli okazję uczestniczyć w projekcji filmu powstałego na osnowie znanej wszystkim bajki W. Disneya pt. "Piękna i Bestia". Wrażenia przerosły oczekiwania! Wspaniała gra aktorska, przepiękne kostiumy, niesamowita sceneria, doskonała muzyka przeniosły nas w świat baśni w zupełnie nowej formie. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że warto było wybrać się na ten film i na nowo przypomnieć sobie mądre przesłania bajki, jak na przykład to, że piękno ukryte jest w środku, miłość potrafi zwyciężać przeciwności a dobro góruje nad złem. Po wizycie w kinie w doskonałych nastrojach wróciliśmy do szkoły.

Z WIZYTĄ W TEATRZE MASKA 8 IV 2017 r.

28 i 29 marca uczniowie klas 1-3 SP już po raz kolejny odwiedzili Teatr "Maska" w Rzeszowie. Obejrzeli spektakl pt. "Teraz tu jest nasz dom". Przedstawienie, oparte na książce Barbary Gawryluk, ukazuje historię siedmioletniego dziecka - Romka. Chłopiec wraz z rodzicami od jakiegoś czasu mieszka w Polsce, poznając język, kulturę, obyczaje nowego miejsca. Cały czas jednak wspomina i tęskni za swoim dawnym domem, za dziadkami, którzy zostali na Ukrainie, przyjaciółmi, zabawkami, szkołą, beztroskim czasem... Spektakl uczy otwartości, empatii, tolerancji, mądrze i przystępnie ukazuje dzieciom współczesną historię, w tym toczącą się przecież całkiem blisko nas - wojnę.

MUZYCZNE SPOTKANIA 7 IV 2017 r. | 

W czwartek, 30 marca, znowu mieliśmy okazję spotkać się ze Szkołą Muzyczną YAMAHA. Tym razem naszym gościem był pan Maciej, który od 15 lat po 3 godziny dziennie gra na instrumentach dętych blaszanych. Przywiózł do nas trąbkę arabską, wykonaną z rogu i bambusa, trąbkę kibica, czyli wuwuzelę oraz róg myśliwski, inaczej zwany pocztowym, który służy do wykonywania salwy myśliwskiej podczas rozpoczęcia i zakończenia polowania; róg ten w dawnych czasach oznajmiał także mieszkańcom przybycie poczty. Pan Maciej przywiózł również stary, liczący 92 lata, egzemplarz trąbki skrzydłowej. Do gry na tym muzycznym zabytku używał białych rękawiczek. Była też trąbka wentylowa i instrument do złudzenia trąbkę przypominający, który zwany jest kornetem. Pan Maciej zaprezentował nam również tłumiki (elektryczny, jazzowy i klasyczny) oraz brzmienie trąbki z ich użyciem. Jak zawsze było wesoło i ciekawie. Już nie możemy doczekać się następnych odwiedzin nauczycieli ze Szkoły Muzycznej YAMAHA.

I MIĘDZYSZKOLNY KONKURS MŁODYCH TALENTÓW 30 III 2017 r. | 

W dzieciach i młodzieży z rzeszowskich szkół podstawowych drzemią niesamowite talenty. Warto je pielęgnować, rozwijać i pokazywać szerszej publiczności. Taki właśnie cel przyświecał organizatorom I Międzyszkolnego Konkursu Młodych Talentów "To mnie kręci". Impreza odbyła się 24 marca 2017 r. o godz. 1700 w Zespole Szkół nr 5 w Rzeszowie.                    --- WIĘCEJ ---

SZKOLNY KONKURS "TO MNIE KRĘCI" 21 III 2017 r. | 

21 marca odbyły się w naszej szkole eliminacje do I Międzyszkolnego Konkursu Młodych Talentów "To mnie kręci". Imprezę prowadzili uczniowie klasy III b gimnazjum: Kamila Paśkiewicz oraz Dawid Droździel. W konkursie wzięło udział 15 uczniów z klas IV-VI szkoły podstawowej. Publiczność mogła zobaczyć wiele talentów: grę na instrumentach (Patrycja Chmiel, Alicja Kłęk, Jan Rozmund), taniec (Natalia Hołówko, Gabriela Jakubowska, Krystian Lewko), śpiew (Patrycja Chmiel, Inga Gaweł, Karina Kołodziej, Oliwia Górecka, Klaudia Rożek, Gabriela Sitek, Milena Solarska, Kamila Pondo, Karina Janik) oraz akrobatykę (Patrycja Malżycka). Jury, w skład którego weszli: p. K. Korczykowski (przewodniczący), p. J. Basista-Janda, p. M. Grzebyk, p. E. Smolak, p. R. Różański, p. R. Sztaba, wybrało najlepszą trójkę uczestników. Bilety do finału konkursu zdobyli: Gabriela Sitek (kl. IVb), Klaudia Rożek (kl. Vb) oraz Jan Rozmund (kl. VIa). Wyróżnienia otrzymali: Natalia Hołówko (kl. VIa) oraz Patrycja Malżycka (kl. VIb). Trzecie wyróżnienie, przyznane przez publiczność, powędrowało do Krystiana Lewko (kl. VIb). Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Startującym gratulujemy odwagi, umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz wytrwałości. Trzymamy mocno kciuki za trójkę naszych reprezentantów, a wszystkich serdecznie zapraszamy na I Międzyszkolny Konkurs Młodych Talentów "To mnie kręci", który odbędzie się w piątek w naszej szkole (początek o godz. 17).

XV RODZINNA OLIMPIADA TENISA STOŁOWEGO 17 III 2017 r. | 

11 marca miłośnicy tenisa stołowego mieli okazję już po raz piętnasty walczyć o puchar Prezydenta Miasta Rzeszowa w Rodzinnej Olimpiadzie Tenisa Stołowego. Impreza ta cieszy się niesłabnącą popularnością wśród uczniów Zespołu Szkół nr 5 w Rzeszowie, ich rodziców i mieszkańców osiedla.                    --- WIĘCEJ ---

WIZYTA STRAŻAKÓW 6 III 2017 r. | 

W lutym klasy III szkoły podstawowej odwiedzili niecodzienni goście - p. Piotr Barć, p. Stanisław Kuśnierz oraz p. Tomasz Żuczek - strażacy Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Niechobrzu. Strażacy zaprezentowali przedmioty znajdujące się na wyposażeniu jednostki. Przedstawili również sposoby i techniki podawania wody podczas pożaru oraz przypomnieli zasady udzielania pierwszej pomocy. Mieliśmy również okazję dowiedzieć się jak wygląda dzień z życia strażaka oraz zobaczyć z czego składa się jego pełny strój bojowy. Wszyscy słuchali zaproszonych gości z wielką uwagą. Dzieci przekonały się, że poza akcjami gaszenia pożarów strażacy jeżdżą także do wypadków komunikacyjnych, pomagają poszkodowanym w powodziach, trzęsieniach ziemi i innych kataklizmach. Były to bardzo pouczające zajęcia, na których przedstawiono treści związane zarówno z bezpieczeństwem, jak też postępowaniem w przypadku zagrożenia pożarowego. Jesteśmy bardzo wdzięczni strażakom za poświęcony nam czas oraz cenne rady dotyczące zapobiegania pożarom. Z niecierpliwością czekamy na wiosenne spotkanie w siedzibie jednostki.

BIAŁA SZKOŁA 4 III 2017 r. | 

To już trzecia edycja białej szkoły i szósty wyjazd na narty na stok KiczeraSki w Puławach. Dzięki programowi "Narty Dzieciom" oraz zaangażowaniu rodziców i nauczycieli z naszej szkoły 30 I i 27 II kolejny raz mieliśmy okazję doskonalić umiejętności narciarskie. Z każdym rokiem, wyjazdem jest coraz lepiej i możemy śmiało pochwalić się, że wszyscy uczestnicy wypraw potrafią jeździć na nartach! Dowodem tego są zdobyte przez najmłodszych - trzecioklasistów ze szkoły podstawowej odznaki "Łyżwiarz, narciarz, saneczkarz", przyznawane w ramach programu "Mały Mistrz". Serdecznie gratulujemy! Pogoda podczas zorganizowanych w styczniu i lutym wyjazdach była wyśmienita, zapał do jazdy ogromny, a radość ze zdobytych umiejętności jeszcze większa.

BYĆ JAK... WITOLD PILECKI 4 III 2017 r.

"Być Jak" - to najnowszy projekt edukacyjny Stowarzyszenia KoLiber, skierowany do dzieci i młodzieży. W ramach tej inicjatywy 28 lutego w klasach trzecich gimnazjum miała miejsce lekcja poświęcona Witoldowi Pileckiemu, żołnierzowi Armii Krajowej, organizatorowi ruchu oporu w KL Auschwitz, skazanemu przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci. Lekcję poprowadził Karol Jędruszek, prezes rzeszowskiego koła Stowarzyszenia KoLiber. Gimnazjaliści poznali życiorys Witolda Pileckiego i dowiedzieli się, dlaczego zasłużył on sobie na miano bohatera.

SPOTKANIE Z PISARZEM ULMANEM 4 III 2017 r. | 

23 lutego w naszej szkole odbyło się spotkanie z panem Wojciechem Ulmanem - pisarzem, malarzem, a także fotografem. Uczniowie klas I-III wysłuchali z ogromnym zainteresowaniem prezentacji tomików wierszy. Ze względu na to, że pan Wojciech jest miłośnikiem przyrody, jego utwory poświęcone są w dużej mierze tej tematyce. Swoją twórczość pisarz dedykuje wnuczce Anastazji. Przykładem jest książeczka "Małe piękne światy", zawierające wierszyki połączone ze zjawiskowymi ilustracjami autorstwa pana Wojciecha. Podczas spotkania autor przeplatał czytanie fragmentów ze swoich utworów z ciekawymi anegdotami z własnego życia. Dzieci oglądały zdjęcia przedstawiające łabędzie, żaby, chmurki czy kropelki wody. Pod koniec spotkania uczniowie otrzymali książeczki z dedykacjami od pisarza.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA 25 II 2017 r. | 

Niech od Bałytku aż do stóp Tatr, Babcie i Dziadkowie żyją nam 100lat! Dla swych wnuków mają zawsze czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze lepiej ich rozumieją a przede wszystkim bezgranicznie kochają. Dla nich wnuczęta są radością życia. Dlatego, w podzięce za ich wielkie serce, 15 lutego 2017 r. odbyło się uroczyste spotkanie przygotowane przez uczniów klas drugich, które stało się tradycją w naszej szkole. Dyrektor szkoły Piotr Kłęk wraz z nauczycielkami przywitał ciepłymi słowami szanownych gości, składając im serdeczne życzenia. Seniorzy mogli podziwiać umiejętności swych wnuków, prezentujących wiersze, piosenki oraz taniec. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wypowiadali swoje teksty. W ten sposób mogli podziękować za trud włożony w ich wychowanie. Na zakończenie zaśpiewano gromkie "Sto lat", które bardzo wzruszało gości. Wszystkie wnuczęta obdarowały swoich bliskich własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Goście ze wzruszeniem patrzyli na swoje pociechy i wielkimi brawami dziękowali za występy. Atmosfera była uroczysta, podniosła i pełna radości. Święto Babci i Dziadka to dzień pełen uśmiechu, wzruszeń i radości.

AUDYCJA SZKOŁY MUZYCZNEJ YAMAHA 19 II 2017 r. | 

Dostojnie i majestatycznie, kolorowo i z przytupem - tak przebiegła 16 lutego audycja szkoły muzycznej Yamaha. Motywem przewodnim lekcji muzycznej były polskie tańce ludowe i narodowe. Podczas koncertu dzieci poznały dwa tańce - poloneza i polkę rzeszowską z kropką - cechą charakterystyczną tańca jest faliste opadanie i wznoszenie się oraz bardzo szybkie tempo. O obydwu tańcach ciekawie opowiadał prowadzący audycję, a pięknie je zaprezentowali Sabina Kleczyńska i Adam Prymon. Ponadto uczniowie mieli okazję obejrzeć stroje z różnych regionów Polski - strój góralski, krakowski, łowicki oraz rzeszowski. Dzieci mogły również przymierzyć piękne, ludowe stroje oraz podziwiać kunszt ich wykonania i spróbować swoich sił w tańcu. Wszystkim audycja bardzo się podobała.

WYJŚCIE DO KINA ZORZA 19 II 2017 r.

16 lutego 2017 r. zorganizowane zostało wyjście do kina Zorza na film "Jackie". W pokazie wzięli udział uczniowie klas Ia i Ib gimnazjum wraz z wychowawcami. Film opowiada o żonie 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych, Johna Fitzgeralda Kennedy’ego i kilkunastu dniach po zamachu, do którego doszło w Dallas w listopadzie 1963 r. Gimnazjaliści, śledząc tę szczegółową relację z wydarzeń, mogli przekonać się, jak dramatyczne były to chwile, zwłaszcza dla tytułowej Jacqueline Kennedy (w którą w filmie wcieliła się Natalie Portman).

WALENTYNKI 19 II 2017 r. | 

Nie tylko dorośli obchodzą walentynki. To też ważny dzień dla starszych i młodszych uczniów. Z okazji Dnia Zakochanych Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole pocztę walentynkową. Wszyscy uczniowie mogli przesłać sobie słowa sympatii dzięki specjalnie utworzonej, walentynkowej poczcie. Każdy uczeń, który w tym dniu założył czerwony element ubioru, był chroniony przed odpytywaniem i złą oceną. Uczniowie klas I-III obchodzili walentynki w swoich klasach. Na zajęciach dowiedzieli się, skąd wywodzi się to święto, kto jest patronem zakochanych. Dzieci szukały drugiej połówki serca, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów bajek, każdy mógł wykonać walentynkę dla bliskiej osoby, a na koniec wszyscy otrzymali słodki, walentynkowy poczęstunek. Walentynki z pewnością można zaliczyć do udanych.

CYRK 19 II 2017 r. | 

13 lutego do naszej szkoły zawitał ukraiński cyrk "Szok". Artyści zaprezentowali zebranym pokaz, który zawierał elementy iluzji, żonglerki, akrobacji, a także tresury zwierząt. Cyrkowcy sprawnie poruszali się na jednokołowym rowerze, balansowali na drabinie, klauni rozśmieszali publiczność, a prawdziwy wąż wzbudził niemałe zainteresowanie zebranych. Do wielu zabaw włączani byli nasi uczniowie, którzy bardzo chcieli spróbować się w, na pozór prostych, sztuczkach cyrkowych. Artyści przygotowali naprawdę interesujący pokaz, wszyscy uczniowie zgodnie podkreślali, że był on "szokującym" przeżyciem.

BAL PRZEBIERAŃCÓW UCZNIÓW KLAS I-III 15 II 2017 r. | 

Oj, działo się, działo we wtorkowe popołudnie w naszej szkole. Na salę gimnastyczną zjechały postaci z bajek i filmów. Były zwierzątka, owady, czarownice, cyganki, sportowcy. Można było zobaczyć nawet malutkiego dinozaura. A wszystko to za sprawą wielkiego, karnawałowego balu przebierańców. Całą imprezę prowadził pan wodzirej, który co chwilę wymyślał dla uczestników nowe atrakcje w postaci tańców, zawodów czy konkursów. W przerwie zabawy dzieci udały się do sal, gdzie rodzice przygotowali dla nich poczęstunek. Niestety, na następny bal musimy czekać do kolejnego karnawału.

III EDUKACYJNA NOC FILMOWA 15 II 2017 r. | 

Nasi uczniowie już wielokrotnie mieli okazję przekonać się, że w Zespole Szkół nr 5 czas można spędzać na wiele sposobów. Jednym z nich jest Edukacyjna Noc Filmowa. 3 lutego 2017 r. odbyła się już trzecia edycja tej imprezy. Udział w niej wzięło 76 uczniów klas VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum. Zaprezentowanych zostało 5 filmów z różnych gatunków filmowych. Uczestnicy wzięli także udział w konkursie, w którym można było wygrać płyty DVD z filmami. Impreza była nie tylko okazją do obejrzenia ciekawych filmów, ale i dawała możliwość integracji oraz wspólnych, towarzyskich pogawędek, bo o spaniu raczej nikt nie myślał... Organizatorem Nocy Filmowej był Samorząd Uczniowski, a opiekę nad uczniami sprawowali: p. J. Basista-Janda, p. M. Grzebyk, p. M. Klucznik, p. K. Korczykowski, p. E. Smolak, p. R. Sztaba, p. A. Wyszyńska.

JASEŁKA W WYKONANIU NAJMŁODSZYCH 27 I 2017 r. | 

W karnawale nie może zabraknąć jasełek - widowiska o Bożym Narodzeniu. W naszej szkole, już tradycyjnie, przygotowywane są one przez uczniów klas trzecich. 13 stycznia pod opieką pań: Katarzyny Wrony, Beaty Motyl, Beaty Łabuz oraz Jadwigi Basisty-Jandy w jasełkach wystąpiło ponad 60 uczniów! W przedstawieniu dzieci zaprezentowały się dwukrotnie, rano dla uczniów i pracowników naszej szkoły, a wieczorem - dla rodziców. Nasi uczniowie wykazali się zarówno umiejętnościami aktorskimi, wokalnymi, jak i tanecznymi. Śpiewali subtelne kolędy i pastorałki, ale także zatańczyli "ogniste" tańce góralskie. Ważnym elementem przedstawienia były również stroje. Za pomoc w ich przygotowaniu dziękujemy serdecznie rodzicom dzieci.

LEKCJA W TEATRZE 9 I 2017 r. | 

5 stycznia 2017 roku uczniowie z klas II SP obejrzeli w Wojewódzkim Domu Kultury przedstawienie pt. "Karolcia", wystawione przez Teatr Profilaktyczny ALERT z Wrocławia. Spektakl poruszał wiele istotnych kwestii, mówił o pomocy innym, empatii i przyjaźni. Bohaterowie sprzeciwiają się złu i podejmują walkę z czarownicą Filomeną. Połączeni niezwykłą mocą koralika przeżywają wiele zabawnych przygód, a przede wszystkim odkrywają siłę prawdziwej przyjaźni. Przygody Karolci i Piotra przypomniały uczniom również zasady bezpieczeństwa, które w ciekawy dla młodych odbiorców sposób wplecione zostały w opowieść. Wraz z głównymi bohaterami, dzieci oglądające spektakl uczyły się, jak prawidłowo przechodzić przez ulicę, co oznaczają najważniejsze znaki drogowe, dlaczego należy nosić odblaski, a także pod jakie numery alarmowe należy dzwonić w różnych zagrożeniach. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem oglądali widowisko pełne wesołych akcji i wspaniałej gry aktorów. Uwagę dzieci przyciągały piękne, kolorowe dekoracje przeplatane nowoczesną technologią. Wszyscy wrócili do szkoły podekscytowani, ze wspaniałymi wrażeniami.

SPOTKANIE OPŁATKOWE 5 I 2017 r. | 

Jak co roku, w ostatnim dniu pracy przed Świętami Bożego Narodzenia wspólnota naszej szkoły przeżyła spotkanie opłatkowe. W sali gimnastycznej zebrali się wszyscy uczniowie Zespołu Szkół nr 5 wraz z Dyrekcją i Gronem Pedagogicznym na wspólne kolędowanie. Klasa IIc szkoły podstawowej pod opieką p. A. Krasny i p. B. Buczek przygotowała program słowno-muzyczny, wprowadzając wszystkich w miły świąteczny nastrój. Chór szkolny przygotowany przez p. J. Basistę-Jandę, pod kierunkiem p. A. Wyszyńskiej rozśpiewał zgromadzonych. Piękną, nastrojową dekorację przygotowały p. E. Smolak, p. M. Klucznik, p. G. Rząsa, p. M. Wiktor i p. D. Czernik. Po wspólnej modlitwie pod przewodnictwem ks. proboszcza L. Krupy i po wysłuchaniu życzeń świąteczno-noworocznych, złożonych przez Pana Dyrektora Piotra Kłęka uczniowie i nauczyciele podzielili się opłatkiem.

WIGILIA KLAS I-III SP 31 XII 2016 r. | 

W ostatnim tygodniu przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie klas I-III szkoły podstawowej wraz z wychowawcami uczestniczyli w klasowych spotkaniach wigilijnych. Odświętnie ubrane dzieci łamały się opłatkiem oraz składały sobie wzajemnie serdeczne życzenia. Uczniowie mieli okazję posmakować tradycyjnych wigilijnych potraw, wykonanych przez ich rodziców. Po poczęstunku dzieci chętnie wspólnie kolędowały.

MUZYCZNE SPOTKANIA 5 I 2017 r. | 

Kolejne spotkanie z muzykami Szkoły Muzycznej Yamaha, które odbyło się 15 grudnia, przyniosło dużo emocji i przede wszystkim nowych wiadomości. Tym razem dzieci dowiedziały się, skąd wzięły się flety, jak dzielimy te instrumenty oraz wysłuchały ich różnorakiego brzmienia. Mimo iż niektóre z nich wykonane są z blachy, należą do instrumentów dętych drewnianych, ponieważ dźwięk wydobywa się z nich dzięki drewnianemu stroikowi umieszczonemu w główce fletu. Muzycy zaprezentowali te instrumenty, które znamy pod nazwami: flet prosty oraz flet poprzeczny, a także nowe dla nas flety: piccolo, flet altowy, tenorowy oraz wzbudzający największy zachwyt - ogromny flet basowy. Na koniec posłuchaliśmy piosenki świątecznej, granej oczywiście na flecie.

ŻYWA LEKCJA HISTORII 22 XII 2016 r.

Co to za mundur? Czy żołnierz z pełnym ekwipunkiem miał skrępowane ruchy? Ile ważył karabin i jak się go obsługiwało? To tylko nieliczne pytania, na które odpowiadali członkowie grupy rekonstrukcyjnej, którzy 15 grudnia przeprowadzili w naszej szkole "żywą lekcję historii". Wzięli w niej udział uczniowie klas VI SP oraz I-III Gimnazjum. W czasie godzinnego spotkania poruszana była tematyka II wojny światowej. Uczniowie mieli okazję przekonać się, że taka bezpośrednia forma kontaktu z historią na długo zapada w pamięć.

MIKOŁAJKOWE ZABAWY KLOCKAMI LEGO 13 XII 2016 r. | 

Cóż to był za dzień! Mikołaj odwiedził dzieci z klas I-III SP i zaprosił je do twórczej zabawy klockami LEGO. Uczniowie uczestniczyli w pokazie interaktywnych makiet miasteczka LEGO (oświetlenie, jeżdżące pociągi, sterowany helikopter itp.) Następnie dzieci samodzielnie budowały place zabaw, domy, dworce kolejowe. Pomysłów na świetną zabawę nie brakowało. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyło się sterowanie wybranymi modelami LEGO TECHNIC (są to ułożone modele z klocków LEGO, którymi można sterować za pomocą pilota) oraz zabawa robotem EV3, wykonującym po zaprogramowaniu nasze polecenia. Większość dzieci dużą część czasu spędziła przy makietach, gdyż tam udostępniono im do zabawy całe miasteczko LEGO. Po tak wspanialej zabawie trudno było powrócić na zajęcia lekcyjne.

WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA 13 XII 2016 r. | 

6 grudnia był dniem, w którym wszystkich uczniów naszej szkoły odwiedził św. Mikołaj ze swoimi pomocnikami - aniołkami i reniferem. Grzeczni otrzymali prezenty lub cukierki, niegrzeczni - rózgę... i prezenty lub cukierki. Mikołaj uwierzył we wszystkie zapewnienia i postanowienia poprawy w nadchodzącym roku, dlatego łagodnie i z humorem podszedł nawet do tych najbardziej rozrabiających. Wszyscy chętnie pozowali do zdjęć na kolanach Świętego, który, zmęczony, pod koniec dnia wyruszył ze swoją ekipą w dalszą podróż, by zdążyć dotrzeć do wszystkich (nie)grzecznych dzieci.

INTERAKTYWNA WYSTAWA NAUKOWA 13 XII 2016 r. | 

5 grudnia uczniowie klas szóstych wzięli udział w Interaktywnej Wystawie Naukowej, która odbywała się na Uniwersytecie Rzeszowskim. Uczniowie mieli przyjemność rozwiązywać liczne łamigłówki oraz zapoznać się z budową ciała człowieka. W wystawie uczestniczyli również uczniowie klas drugich gimnazjum, którzy wzięli udział w wirtualnych zajęciach laboratoryjnych z chemii. Całość spotkania była bardzo dobrze zorganizowana, a młodzież wyszła z niego w pełni zadowolona.

ANDRZEJKI 13 XII 2016 r. | 

"Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście" - w tym roku wszyscy chcący dobrej wróżby bawili się w święto Andrzeja. Klasy I-III SP zorganizowały zabawy w swoich klasach, uczniowie przygotowali wróżby, które miały pomóc poznać przyszłość, imię przyszłego ukochanego, zawód czy czekający ich status majątkowy. Wróżby te cieszyły się dużym powodzeniem, każdy chciał wziąć w nich udział, mimo że wiadomo, iż to tylko żarty i humorystyczne podejście do starych wierzeń. Konkursy, zabawy i smakołyki sprawiły, że i w tym roku andrzejki były radosnym czasem klasowych spotkań.

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA 4 XII 2016 r. | 

25 listopada, jak co roku, w naszej szkole odbył się Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie klas I-III przynieśli ze sobą przytulanki, aby je zaprezentować. Odbyły się różne konkursy: na największego, najmniejszego, najstarszego i najmłodszego misia oraz na najukochańszego (w tej konkurencji wszystkie misie zajęły pierwsze miejsce). Dzieci z ogromnym zaangażowaniem brały udział w całym wydarzeniu. Najmłodsi z dociekliwością dopytywali, kiedy po raz kolejny odbędzie się taki wspaniały dzień, bo najchętniej codziennie przynosiliby swoje maskotki do szkoły.

WIECZORNICA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 26 XI 2016 r. | 

18 listopada 2016 r. już po raz dziesiąty w Zespole Szkół nr 5 odbyła się wieczornica z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły, p. Piotr Kłęk, który powitał zgromadzonych: członków Rady Miasta Rzeszowa, Rady Osiedla Zwięczyca, grono pedagogiczne, a także licznie przybyłych rodziców, dzieci z Przedszkola Publicznego nr 1 oraz uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 i Gimnazjum nr 13. Odczytał także list od Prezydenta Miasta Rzeszowa, pana Tadeusza Ferenca.            - WIĘCEJ -

ZAJĘCIA CZYTELNICZE 26 XI 2016 r. | 

9 listopada p. Dorota Czernik zorganizowała wyjazd dla uczniów klasy IIIb szkoły podstawowej do Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Rzeszowie, na zajęcia czytelnicze "Poezja Juliana Tuwima". Uczniowie zapoznali się z biografią Juliana Tuwima, połączoną z różnymi ciekawostkami z życia poety, a następnie wysłuchali wiersza "Dżoncio" w interpretacji Piotra Fronczewskiego. Sami czytali również i interpretowali ulubione i wesołe wiersze Tuwima, rozwiązywali test ze znajomości twórczości poety, brali udział w ciekawych zabawach edukacyjnych, połączonych z prezentacją multimedialną. Niewątpliwą atrakcją było zwiedzania magazynu książek oraz Wypożyczalni Zbiorów Audiowizualnych. Duże zainteresowanie i zaangażowanie uczniów podczas zajęć sprawiło, że przebiegły one w ciepłej, serdecznej i pełnej życzliwości atmosferze. Wyjazd ten włącza działania szkolnej biblioteki w "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa".

Z WIZYTĄ W TEATRZE "MASKA" 24 XI 2016 r.

W Nibylandii wszystko jest możliwe, wystarczy tylko chcieć... Niewykluczone, że pobyt tam sprawi, że dorośli na nowo odkryją świat baśni, a dzieci odnajdą się w świecie dorosłych. Tykanie budzika w świecie dorosłych oznacza tylko tyle, że już czas - czas spać, odrabiać lekcje, przestać zachowywać się jak dziecko... W Nibylandii tykanie budzika to sygnał, że zbliża się krokodyl i że gdzieś nieopodal na pewno są piraci. W ten zaczarowany świat, chociaż na krótką chwilę, przeniósł nas "Piotruś Pan". Przedstawienie pod tym właśnie tytułem obejrzeli 18 listopada nasi uczniowie z klasy pierwszej oraz klas trzecich SP. Przedsięwzięcie ujęte zostało w ramy spektaklu muzycznego z elementami tańca, a wyreżyserowała je p. Anna Nowicka - laureatka nagrody za najlepszy spektakl teatrów lalkowych w Łodzi.

PASOWANIE NA UCZNIA 19 XI 2016 r. | 

9 listopada odbyło się pasowanie na ucznia dzieci z klasy Ia szkoły podstawowej. Były wiersze o tym, że szkoła jest wspaniała, tylko przerwy zbyt krótkie, o niewielkiej ilości czasu dla ukochanego misia, piosenki o Jacku, który dostał elementarz, pożegnaniu przedszkola i powitaniu szkoły. Uroczystość nie była pozbawiona powagi. Dzieci recytowały i śpiewały o Polsce, Warszawie i Wiśle. Po wzniosłej części artystycznej uczniowie przeszli do swojej klasy na poczęstunek przygotowany przez rodziców.

ŚWIATEŁKO PAMIĘCI 19 XI 2016 r.

Za nami finał akcji "Światełko Pamięci". To prowadzona po raz czwarty zbiórka zniczy w naszej szkole, które w dniu 1 listopada zostały zapalone na Cmentarzu Łyczakowskim i Orląt Lwowskich we Lwowie. Akcja ta była przedsięwzięciem organizowanym przez Konsulat RP we Lwowie, Polskie Radio Lwów oraz TVP Rzeszów, a jej koordynatorem w naszej szkole była p. Dorota Czernik. Jak co roku, zaangażowało się w nią bardzo wielu uczniów, a ostateczny efekt zbiórki wyniósł ponad 200 zniczy. Zbierano je z zapałem i świadomością ważności celu. Zaangażowanie społeczności szkolnej świadczyć może o edukacyjnym i wychowawczym wymiarze naszych działań. Światła zniczy to nasza pamięć dla Lwowa.

PAMIĘTAMY O TYCH, KTÓRZY ODESZLI 9 XI 2016 r. | 

W pierwszych dniach listopada obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszki. Te dni w polskiej religijności i tradycji mają szczególne znaczenie. W tym pełnym zadumy okresie zwracamy nasze myśli i uwagę ku tym, którzy od nas odeszli. Wspominamy osoby zarówno te, które były nam bardzo bliskie, jak i te, które darzyliśmy przyjaźnią i sympatią. Naszą refleksję kierujemy ku tym, którzy bohatersko i często bezimiennie ginęli w walce o wolność Ojczyzny. Jest to również odpowiedni czas na rozmowę dotyczącą szacunku dla zmarłych i o odpowiednim zachowaniu się w takim miejscu, jakim jest cmentarz. Uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami odwiedzili cmentarz i symboliczne miejsca w najbliższej okolicy upamiętniające zmarłych mieszkańców naszego regionu. Dzieci modliły się za zmarłych, zapalały znicze i ciszą upamiętniły tych, którzy odeszli do wieczności.

POMOC DLA ADASIA 7 XI 2016 r.

31 października 2016r. w Zespole Szkół nr 5 w Rzeszowie zakończyła się zbiórka plastikowych nakrętek oraz funduszy przeznaczonych na leczenie Adasia Skrzypka – niespełna rocznego chłopca z Tarnowa, chorującego na SMA-rdzeniowy zanik mięśni. Zaangażowanie uczniów było ogromne. Miło nam poinformować, że udało się zgromadzić 200 kg nakrętek oraz 930 zł. Kwotę uzyskaną z utylizacji nakrętek dołączymy do zebranych pieniędzy, a cała suma zostanie przelana na konto Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej, na którym gromadzą się fundusze na dalsze leczenie chłopca. Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej i Gimnazjum składa serdeczne podziękowania Przedszkolu Publicznemu nr 1, które również wzięło udział w zbieraniu nakrętek oraz wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji i pokazali, jak wielkie mają serca.

DZIEŃ PAPIESKI 7 XI 2016 r. | 

"Bądźcie świadkami miłosierdzia" - to hasło na XVI Dzień Papieski. Tegoroczne obchody są wyjątkowe,gdyż mają miejsce u schyłku zwołanego przez Ojca św. Franciszka Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody Dnia Papieskiego. Słowami wierszy i piosenek przybliżyli postać i złożyli hołd świętemu Janowi Pawłowi II. W programie artystycznym przygotowanym przez p. Barbarę Buczek i p. Martę Piech-Król wzięli udział uczniowie klasy IIb oraz przedstawiciele klas IVb, Va i Vb.

LEKCJA MUZYKI 3 XI 2016 r. | 

27 października odwiedzili nas nauczyciele Szkoły Muzycznej YAMAHA. Tym razem naszymi gośćmi byli pan Artur i pani Marta, a temat stanowiły tańce irlandzkie. Dowiedzieliśmy się, że taniec irlandzki dzieli się na miękki i twardy. Nasi goście pokazywali buty i stroje, w których poruszają się tancerze, a także uczyli dzieci kroków starego irlandzkiego tańca. Spotkanie bardzo się wszystkim podobało i jesteśmy bardzo ciekawi, jaki będzie temat następnej wizyty.

ŚLADAMI BOGUSŁAWA 27 X 2016 r.

13 października 2016 r. drużyna Gimnazjum nr 13 w składzie: Miłosz Cmoch, Michał Rozmund i Jakub Ulrych (klasa IIIb) pod opieką nauczyciela matematyki, p. Małgorzaty Dronki wzięła udział w warsztatach zorganizowanych przez Urząd Statystyczny w Rzeszowie. Warsztaty były pierwszym etapem matematycznej gry "Śladami BoGUSława". II etap - Gra Miejska odbył się 21 października 2016 r. Drużyna zdobyła II miejsce w województwie podkarpackim.

Z WIZYTĄ W PRZYCHODNI WETERYNARYJNEJ 25 X 2016 r. | 

Chcąc dowiedzieć się więcej o potrzebach i zwyczajach swoich pupili, uczniowie klas III SP odwiedzili we wtorek, 18 października przychodnię oraz szpital dla zwierząt znajdujący się niedaleko szkoły przy ulicy Podkarpackiej, prowadzony przez państwa Matuszów. Mogli zobaczyć przestronną poczekalnię, bogato wyposażony gabinet weterynarza, w którym przyjmuje się chore zwierzęta, pracownię, w której wykonuje się zdjęcia RTG, a także przy zachowaniu zupełnej ciszy odwiedzili zwierzęta przebywające w szpitalu. Nie zabrakło pytań dotyczących pielęgnacji zwierząt oraz opieki nad nimi. Uczniowie zrozumieli, że posiadanie zwierzaka w domu to ogromna odpowiedzialność.

ŚLICZNE WYCINANKI DOOKOŁA ŚCIANY... 22 X 2016 r. | 

"Śliczne wycinanki dookoła ściany. Ludowa wycinanka z papieru" - to tytuł warsztatów, w których uczestniczyli uczniowie klasy IIIa i IIIb SP, przebywając w dniu 13 października w skansenie w Kolbuszowej. Podczas pobytu w skansenie uczestnicy wycieczki mieli możliwość zwiedzenia niezwykle urokliwego miejsca, prezentującego wsie z przełomu XIX i XX wieku. Dzięki tej wizycie poznali kulturę Lasowiaków i Rzeszowiaków, zamieszkujących niegdyś teren północnej części obecnego województwa podkarpackiego. Wędrując po skansenie, położonym z dala od miejskiego zgiełku, zobaczyli świat, którego już nie ma oraz poznali frapujące historie mieszkających tu ludzi. W trakcie zajęć warsztatowych poświęconych wycinance, dzieci poznały historię i techniki tego niecodziennego dekorowania ścian. W części praktycznej, inspirując się zaprezentowanym zdobnictwem, stworzyły także własne wycinanki. Mimo nie najlepszej pogody, wycieczka okazała się bardzo udana. Dzieci wróciły zadowolone i dumne z wykonanego przez siebie rękodzieła. Organizatorami wycieczki były wychowawczynie obu klas trzecich: p. Beata Motyl i p. Katarzyna Wrona.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 15 X 2016 r. | 

Dzień Nauczyciela to wesołe i bardzo pozytywne święto. W naszej szkole akademia z tej okazji odbyła się w środę, 12 października. W jej trakcie mieliśmy okazję zobaczyć uczniów kl. II i III SP, którzy pod kierunkiem Pań wychowawczyń przygotowali piosenki i układ taneczny. Następnie zaprezentował się teatrzyk z kl. VIa z przedstawieniem pt. "Obyś kiedyś cudze dzieci uczył... , czyli historia stworzenia nauczyciela". Trzeba przyznać, że nasi uczniowie to bardzo dobrzy aktorzy. W sposób dowcipny i wnikliwy ukazali nam przemiany w szkolnictwie i pozycję "profesora" w świecie współczesnym. Za całość tej uroczystości odpowiadały Panie Ewa Fąfara i Agnieszka Pittner. Dekoracje przygotował Pan Romuald Różański.

WYCIECZKA NA WĘGRY 15 X 2016 r. | 

Węgry słyną z pięknego miasta - Budapesztu, zwanego też perłą Dunaju. Jego historia sięga czasów starożytnych, co sprawia, że stolica Węgier obfituje w wiele zachwycających budowli. Szczególnie efektownie prezentują się one podczas nocnego rejsu po Dunaju oraz ze Wzgórza Gellerta. Zwiedzanie Budapesztu było głównym celem wycieczki, w której wzięli udział uczniowie wszystkich klas gimnazjum. Odbyła się ona w dniach 5-7 października 2016 r., a w jej programie znalazło się także Zakole Dunaju (ze stolicą regionu Szentendre, Wyszehradem i Esztergomem) oraz kąpiel w basenach termalnych w Miszkolcu. Atrakcje turystyczne Węgier zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie i na długo zapadną w pamięć.

WYCIECZKA DO STOBIERNEJ 12 X 2016 r. | 

4 października odbyła się wycieczka klasy IIb i IIc do Stobiernej. Uczniowie wraz z opiekunami udali się do Osady Słowiańskiej i zwiedzali znajdujący się tam "Gród pod Kamieńcem". Dzieci miały możliwość przyjrzenia się pracy kowala i uczestnictwa w warsztatach łuczniczych. Uczniowie dowiedzieli się, jak tysiąc lat temu nasi przodkowie zdobywali pożywienie, z czego wykonywali ubrania i w jaki sposób radzili sobie z chorobami. Poznali również środki płatnicze tamtych czasów i zdobyli widzę na temat tego, czym był handel wymienny. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, dzieci wróciły bardzo zadowolone.

POMOC DLA ADASIA 9 X 2016 r.

Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół nr 5 w Rzeszowie ogłasza, że przez cały październik będzie zbierał plastikowe zakrętki, z których dochód zostanie przekazany na leczenie Adasia Skrzypka - niespełna rocznego chłopca, chorującego na SMA-rdzeniowy zanik mięśni. Choroba Adasia jest nieuleczalna, ale dzięki nowoczesnej terapii możliwe jest znaczne polepszenie stanu jego zdrowia. Po trzech zastrzykach leku Adaś zaczął poruszać rączkami i nóżkami, co daje ogromną nadzieję. Koszty leczenia są ogromne, dlatego każda pomoc jest na wagę złota. Bardzo prosimy o przynoszenie zakrętek do przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego lub nauczycieli: p. M. Foltman, p. M. Grzebyk, p. R. Sztaby. SU zorganizuje również kwestę, z której dochód zostanie przekazany na dalsze leczenie Adasia. Bardzo dziękujemy wszystkim za wsparcie.

LEKCJA W KINIE 9 X 2016 r.

23 września i 7 października uczniowie klas V i VI mieli okazję uczestniczyć w projekcji niezwykłego filmu przyrodniczego pt. "Królestwo". Tysiące lat temu Europa pokryta był niekończącym się lasem, którym niepodzielnie rządziły żubry, lisy, wilki, łosie i jelenie. Ich królestwem była rozciągająca się przez cały kontynent prapuszcza, której serce tętniło w Puszczy Białowieskiej. W sercu pełnego tajemnic lasu rozgrywa się niesamowita opowieść o przyrodzie, tej najdzikszej i nietkniętej jeszcze ludzką ręką. Twórcy filmu zaprosili nas do niezwykłego świata prapuszczy, aby oczami jej mieszkańców odkryć przed nami historię natury, naszego kontynentu i człowieka od epoki lodowcowej do czasów współczesnych. Film jest wspaniałą lekcją przyrody. Polecamy!

DZIEŃ CHŁOPAKA 9 X 2016 r. | 

30 września uczniowie klas I-III miło spędzili czas, świętując Dzień Chłopaka. Jest to w pewnym sensie męski albo raczej chłopięcy odpowiednik Dnia Kobiet. W dniu tym dziewczęta składają chłopcom życzenia i wręczają drobne upominki. Geneza tego święta w Polsce jest niejasna. Pewne jest jednak, że z roku na rok zyskuje ono na popularności. Krajem, w którym święto to ma najdłuższą tradycję, jest Japonia. Prawdopodobnie już w VI wieku n.e. zapoczątkowane zostały obchody święta Tango no Sekku, czyli Dnia Chłopca, w którym rodziny cieszyły się z rozwoju i postępów w nauce męskiej części swojego potomstwa. To nieoficjalne święto obchodzone w Polsce głównie wśród młodzieży szkolnej jest okazją do miłej zabawy oraz wyrażenia chłopcom sympatii.

WYBORY WŁADZ SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO 1 X 2016 r. | 

30 września uczniowie Zespołu Szkół nr 5 wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Centrum Edukacji Obywatelskiej "Samorządy Mają Głos", która polegała na przeprowadzeniu demokratycznych wyborów do władz samorządu uczniowskiego. Wydarzenie zostało zaaranżowane z zachowaniem procedur obowiązujących podczas "prawdziwych" wyborów. Były więc komisje wyborcze (osobno dla szkoły podstawowej i gimnazjum), karty wyborcze, urny oraz protokoły z wynikami, które zostały sporządzone po głosowaniu. Wybory stały się lekcją demokracji, w praktyce pokazującą, jak działają mechanizmy demokratyczne. Zgodnie z wolą głosujących, uczniów szkoły podstawowej w tym roku szkolnym reprezentować będą: Daria Bieniek (jako przewodnicząca samorządu) oraz Milena Solarska i Daria Bator, a uczniów gimnazjum: Filip Kłęk (przewodniczący) oraz Jakub Ulrych i Kornelia Majer. Gratulujemy im zaufania, którym obdarzyli ich wyborcy i życzymy wielu ciekawych, służących szkolnej społeczności inicjatyw.

OTRZĘSINY KLAS PIERWSZYCH GIMNAZJUM 1 X 2016 r. | 

Otrzęsiny klas pierwszych stały się już tradycją Gimnazjum nr 13. Impreza ta jest okazją nie tylko do dobrej zabawy, ale i integracji uczniów, którzy rozpoczynają naukę na trzecim etapie edukacyjnym. Tak było i w tym roku. 28 września w Domu Wypoczynkowym "Kobakówka" w Mogielnicy spotkały się klasy pierwsze, by, po zaliczeniu wielu zabawnych konkurencji, przygotowanych przez uczniów klas drugich, zasłużyć sobie na miano gimnazjalistów. Pozostała część imprezy upłynęła pod znakiem zabawy: na boisku do siatkówki i piłki nożnej, na placu zabaw i na parkiecie przy dźwiękach muzyki. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku i kiełbasek z grilla.

ETNOBIZNES DLA MIESZKANCÓW PODKARPACIA 1 X 2016 r. | 

Uczniowie klas drugich i trzecich ze szkoły podstawowej już po raz kolejny wzięli udział w zajęciach edukacyjnych organizowanych przez Muzeum Okręgowe w Rzeszowie. Tym razem zajęcia odbywały się w gmachu Muzeum Etnograficznego. Projekt edukacyjny pt. "Etnobiznes dla mieszkańców Podkarpacia" realizowany był z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Celem zajęć edukacyjnych było przybliżenie uczestnikom wybranych form zarabiania, wydatkowania i oszczędzania pieniędzy na wsi w XIX i XX wieku oraz poznanie ówczesnych walut. Dzieci wysłuchały wielu ciekawostek, które poparte były archiwalnymi zdjęciami. Następnie wszyscy uczestnicy zajęć wzięli udział w questingu po wystawie w Muzeum Etnograficznym pt. "Nie wszystko złoto, co się świeci". Nasi najmłodsi uczniowie mogli nie tylko zobaczyć jak wyglądała prawdziwa izba chłopska, jarmark, gospodarstwo wiejskie, ale również we współpracy z innymi poszukiwali odpowiedzi na wiele pytań, np. jakimi zawodami trudnili się mieszkańcy wsi, jak oszczędzali pieniądze, gdzie wyjeżdżali na emigrację? Na zakończenie każdy uczestnik projektu otrzymał specjalnie przygotowany pakiet edukacyjny.

SPOTKANIA Z MUZYKĄ 1 X 2016 r. | 

Wraz z nowym rokiem szkolnym kontynuujemy cykl audycji muzycznych prowadzonych przez pracowników i gości Szkoły Yamaha. Są one przygotowane dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej. 23 września odbyła się pierwsza audycja - promocyjna, w czasie której dzieci mogły poznać i popróbować swoich umiejętności w grze na instrumentach muzycznych, takich jak: gitara klasyczna i elektryczna, perkusja, keyboard. Muzycy aktywnie zachęcali uczniów do udziału w zajęciach prowadzonych przez ich szkołę oraz do nauki gry na różnych instrumentach. Z niecierpliwością oczekujemy kolejnych audycji. Kolejna - 27 października.

DRUGI RZESZOWSKI ZLOT OWADÓW 17 IX 2016 r. | 

16 września uczniowie klas piątych wzięli udział w "Drugim Rzeszowskim Zlocie Owadów", który miał miejsce obok otwartej sceny na rzeszowskich Bulwarach nad Wisłokiem. Celem imprezy było zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony przyrody najbliższego otoczenia oraz uświadomienie ogromnej roli, jaką w globalnym ekosystemie odgrywają owady. W tym celu uczniowie, przebrani za kolorowe owady, wyposażeni w transparenty z hasłami ekologicznymi wraz z opiekunami przemaszerowali na miejsce zbiórki, by o godzinie 1159 wziąć udział w happeningu "Alarm dla bioróżnorodności, alarm w obronie Wisłoka, alarm w obronie Ziemi". Przy pomocy budzików, dzwonków, kołatek, gwizdków, trąbek, a nawet wuwuzeli uczestnicy manifestowali swoje przekonania, wykrzykując przy tym hasło: SOS ZIEMI!!! Miasteczko zlotowe oferowało dla uczestników:
- zbiór paczek makulatury przyniesionej przez "pracowite owady",
- "scenę ekologów". w ramach której nasi uczniowie zaprezentowali piosenkę o tematyce ekologicznej,
- zajęcia o bioróżnorodności laboratorium EkoMobila z mikroskopowaniem,
- Strefę latania Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza pod patronatem Pratt&Whitney Rzeszów, w której znajdował się symulator lotu na szybowcu,
- stoisko Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 "Dolina Wisły",
- mini EkoOlimpiadę organizowaną przez ekologów z Szkoły Podstawowej nr 17,
- punkt pieczętowania "Paszportów do Ekolandii",
- stoisko "Wielkiego Samochodu MPGK",
- wystawę "Alarm dla bioróżnorodności",
- stację fotografii pamiątkowej.
Po tak licznych atrakcjach zmęczone, ale zadowolone owady, wróciły do szkoły.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017 3 IX 2016 r.

Rok szkolny 2016/2017 rozpoczęliśmy mszą świętą oraz spotkaniem uczniów z dyrektorem szkoły i wychowawcami. Pan Piotr Kłęk w sali gimnastycznej powitał uczniów klas pierwszych i czwartych szkoły podstawowej oraz pierwszych gimnazjum. Przekazał im ważne informacje organizacyjne, a także przedstawił nowych nauczycieli. Uczniowie pozostałych klas wszystkiego, co niezbędne, dowiedzieli się od swoich wychowawców w salach lekcyjnych. Dla wielu niespodzianką było nowe boisko szkolne z kostki gumowej, które ma zapewnić uczniom bezpieczne i komfortowe warunki uprawiania sportu. Mamy nadzieję, że ten rok szkolny będzie obfitował w sukcesy i zrealizowane przedsięwzięcia, uczniom przysporzy wielu powodów do radości, a nauczycielom i rodzicom - do dumy z osiągnięć swoich podopiecznych.






Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 11 w Rzeszowie; ul.Beskidzka 5, 35-083 Rzeszów; tel: (0-17) 748 3840

statystyka