Szkolne koło PTTK nr 5 działające przy Zespole Szkół nr 5 w Rzeszowie zrzesza zarówno uczniów Szkoły Podstawowej jak i Gimnazjum, którzy regularnie płacą roczne składki członkowskie.

Organizacja ta skupia się na promowaniu zdrowego stylu życia poprzez udział w licznych rajdach pieszych i wycieczkach. Dzięki przynależności do PTTK uczniowie mają możliwość poznać najpiękniejsze zakątki regionu i całego kraju. Uczą się jak zachowywać się na szlakach turystycznych, w parkach narodowych, rezerwatach przyrody i innych szczególnych miejscach. Zyskują wiedzę ogólną i praktyczną przydatną w życiu codziennym, uczą się samodzielności, odpowiedzialności i zdyscyplinowania.

Celem działalności szkolnego koła PTTK jest budzenie w uczniach pasji krajoznawczo - turystycznych oraz postawy szacunku dla otaczającej przyrody. Uczestnictwo w różnych formach turystyki zorganizowanej umacnia poczucie przynależności do regionu, budzi zainteresowanie jego historią i dorobkiem kulturowym. Członkowie PTTK uczestnicząc w rajdach nabywają umiejętność orientacji w terenie przy pomocy mapy i kompasu. Przynależność do koła turystycznego to również możliwość i doskonały sposób spędzania wolnego czasu poprzez aktywny wypoczynek. Uczniowie uczą się zachowań sprzyjających ochronie środowiska naturalnego. Uczestnicząc w rajdach uczniowie mogą zdobywać odznaki turystyki kwalifikowanej takie jak GOT, OTP, INO i wiele innych.

Do najpopularniejszych rajdów, w których uczestniczą uczniowie naszej szkoły należą:

• "Noc na Pogórzu",
  • "Jesień w Beskidzie Niskim",
  • "Rajd Bieszczadzki",
  • marsze na orientację "Mikołajki",
  • "Powitanie wiosny"
  • wakacyjne obozy wędrowne.

SKKT nr 5 od początku swego istnienia ściśle współpracuje z innymi kołami z terenu gminy Boguchwała. Efektem naszego współdziałania jest organizowany rajd "Dookoła Boguchwały", który w tym roku odbywał się siódmy raz. Każdego roku uczestniczy w nim od 150 do 200 uczniów z terenu naszej gminy i spoza niej.

W poprzednich latach uczestniczyliśmy w wielu imprezach turystycznych. Jedną z nich był 5 - cio dniowy wakacyjny obóz wędrowny po Beskidzie Niskim, którego byliśmy również organizatorami. Trasa prowadziła najpiękniejszymi zakątkami tego regionu, poprzez przełom Wisłoka i nieistniejące już wsie Wernejówka, Polany Surowiczne i Jasiel aż do źródeł rzeki Wisłok na granicy polsko - słowackiej (góra Kanasiówka). Wyprawę zakończyliśmy w Łupkowie, który znany jest z powieści Jaroslava Haszka "Przygody dobrego wojaka Szwejka".

Zapraszamy do wstąpienia w szeregi PTTK!

Opiekun koła
mgr Piotr Wałach

Zachęcamy do odwiedzenia strony Oddziału PTTK w Rzeszowie www.pttkrzeszow.pl

RAJD PIESZY Z CYKLU "POWITANIE WIOSNY"

24 marca 2012 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XXX jubileuszowym rajdzie pieszym z cyklu "Powitanie Wiosny". Widokowe trasy rajdu wiodły szlakami Pogórza Strzyżowskiego, które charakteryzuje się zróżnicowanym terenem i malowniczymi krajobrazami. Organizator imprezy Oddział PTTK w Rzeszowie zaplanował do przejścia cztery odcinki liczące około 12 - 13 kilometrów, które prowadziły do ośrodka wypoczynkowego "Janczar" w Pstrągowej Górnej - miejsca zejścia wszystkich tras i zakończenia rajdu. Nasi uczniowie wędrowali trasą nr 3 z Mogielnicy przez Niechobrz Górny, Wielki Las, Budzisz do Pstrągowej Górnej.

Nasz odcinek prowadził miejscami lasem, lecz większa część trasy wiodła odkrytym terenem poprzez wzniesienia, co pozwalało cieszyć się pięknymi widokami sięgającymi pasma Suchej Góry niedaleko Krosna. Podczas wędrówki nie obyło się bez kilku niespodzianek. Mimo dość wysokiej temperatury w niektórych miejscach leżał jeszcze śnieg, co niektórzy wykorzystali do przeprowadzenia regularnej bitwy na śnieżki. Mogliśmy również z dość bliska zobaczyć dziko żyjących "mieszkańców" terenów leśnych. Kilkakrotnie drogę przebiegały nam sarny i zające. Około godziny 12.30 zmęczeni, ale w dobrych humorach dotarliśmy na miejsce zakończenia imprezy.