Zespół Szkół nr 5 w Rzeszowie

 NABÓR 2019 29 I 2019 r.

Publikujemy harmonogram czynności w postępowaniu rekrutacyjnym do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych, punktów przedszkolnych i szkół podstawowych na rok szkolny 2019/2020.
- Harmonogram naboru do szkół podstawowych
- Harmonogram naboru do przedszkoli
- Zarządzenie Prezydenta Miasta Rzeszowa

DZIEŃ DZIEWCZYNEK 23 III 2019 r. | 

8. marca edukacja wczesnoszkolna świętowała. Wszystkie kobiety i kobietki otrzymały kwiatuszki, czekoladki, uśmiechy i wiele przejawów sympatii. Zrewanżowały się młodym mężczyznom słodyczami. Szkoda, że taki dzień jest tylko raz w roku. My już czekamy na następny!

XVII RODZINNA OLIMPIADA TENISA STOŁOWEGO 16 III 2019 r. | 

Rodzinna Olimpiada Tenisa Stołowego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 11 w Rzeszowie każdego roku spotyka się z dużym zainteresowaniem miłośników tej dyscypliny sportu. Nie brakuje ich wśród mieszkańców osiedla Zwięczyca. Aż 41 dwuosobowych drużyn wzięło udział w siedemnastej edycji tej imprezy, która odbyła się 29 marca 2019 r. Patronat honorowy nad olimpiadą sprawował Prezydent Miasta Rzeszowa, natomiast patronat medialny objęło Katolickie Radio Via.                    --- WIĘCEJ ---

FESTIWAL KODOWANIA 17 III 2019 r. | 

W piątek 8 marca uczniowie klasy 6a Amelia Kopczyk, Mateusz Machowski i Tomasz Woźnicki pod opieką pani Agnieszki Jurzysty uczestniczyli w Wiosennym Festiwalu Kodowania, który odbył się w Szkole Podstawowej w Boguchwale. Festiwal rozpoczął się pokazem Teatru Wysokich Napięć, w czasie którego uczniowie obserwowali doświadczenia fizyczne z użyciem prądów wysokich napięć i laserów. Emocji było bez liku. Następnie mistrz Polski seniorów Michał Bartusik wraz z trenowaną przez siebie grupą zaprezentował techniki judo. W dalszej części nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach, w czasie których programowali w języku Scratch, sterowali robotami VEX IQ i Dash&Dot, a następnie mieli okazję sterować samolotem przy użyciu symulatora lotów pod czujnym okiem pana Jakuba Ryby w Aeromentors w Rzeszowie. Pełni wrażeń i zadowoleni, wymieniając się spostrzeżeniami wróciliśmy do szkoły.

WYCIECZKA DO PUŁAW 25 II 2019 r.

Tuż po feriach, 25 lutego 2019 r., uczniowie klas: 4a, 4b, 4c, 5a, 5b, 5c, 6a, 6b oraz 3Gb wyruszyli na zimowe szaleństwo do Puław. Część uczniów doskonaliła zdobyte wcześniej umiejętności i pokonywała dłuższe oraz trudniejsze trasy pod czujnym okiem p. B. Kumor, p. J. Zielińskiego, p. M. Grzebyk, p. A. Jurzysty i p. P. Wałacha, a rozpoczynający przygodę z nartami próbowali swych sił pod okiem miejscowych instruktorów. Piękna pogoda, dobre humory, zdyscyplinowanie na stoku - wszystko złożyło się na bardzo udany wyjazd. Do końca zimy pozostało jeszcze kilka tygodni, może uda się nam ponownie wybrać na tak aktywną i atrakcyjną wycieczkę?

V EDUKACYJNA NOC FILMOWA 11 II 2019 r. | 

Edukacyjna Noc Filmowa jest jedną z najbardziej oczekiwanych przez uczniów naszej szkoły imprezą w roku. 8 lutego zorganizowana została już po raz piąty. Wzięło w niej udział 46 uczniów z klas VI-VIII szkoły podstawowej i oddziałów gimnazjalnych. Obejrzeli oni 6 filmów z różnych gatunków filmowych. Wiele emocji wywołał konkurs, w którym do wygrania były płyty DVD z filmami. Należało właściwie odpowiedzieć na pytania i wykazać się celnym okiem. Na osobę, która do 1 marca 2019 r. napisze najlepszą recenzję jednego z obejrzanych filmów, czeka dodatkowa niespodzianka. Opiekunami uczestników Nocy Filmowej byli: p. J. Basista-Janda, p. E. Groszek, p. A. Müller, p. K. Stadnicka i p. R. Sztaba.

LISTA SCHINDLERA 9 II 2019 r.

7 lutego 2019 r. klasy VIIIb szkoły podstawowej oraz IIIa oddziałów gimnazjalnych wraz z p. M. Grzebyk i p. J. Dziedzic wybrały się do rzeszowskiego kina "Zorza", aby obejrzeć wyjątkowy seans. Po 25 latach ponownie wyświetlano "Listę Schindlera", dramat wojenny Stevena Spielberga, który zdobył 7 Oscarów. Film przedstawiał historię niemieckiego przedsiębiorcy, Oskara Schindlera. Podczas II wojny światowej uratował on przed pobytem w obozach koncentracyjnych ponad 1100 Żydów. Seans zrobił na uczniach spore wrażenie, doskonale współgrał też z omawianą obecnie na lekcjach języka polskiego literaturą okresu wojny i okupacji.

RALPH DEMOLKA W INTERNECIE 9 II 2019 r.

Czy poprzez zabawę możemy zdobyć wiedzę? Przecież my wszystko wiemy o Internecie! Nad tym pytaniem głowili się uczniowie klas IV, którzy wraz z wychowawcami udali się 5 lutego do Multikina na film pt. "Ralph Demolka w Internecie". Okazało się jednak, że Miejska Komenda Policji, której przedstawiciele uczestniczyli w tym pokazie, przygotowała szereg atrakcji dla dzieci, aby przybliżyć im problem cyberzagrożeń. Wydawało się, że uczniowie znają pojęcia i zagadnienia związane z hejtem, lajkowaniem i facebookiem, ale policjanci uświadomili im, jak łatwo w sieci utracić dane osobowe albo wykraść tożsamość. Ta wiedza jest przydatna nie tylko dzieciom... Uczniowie pełni nowych informacji mogli potem spokojnie i bardziej świadomie oglądać film o bajkowym bohaterze, który na własnej skórze przekonał się o trudnym i niebezpiecznym funkcjonowaniu w Internecie.

SZKOLNY KONKURS MILIONERZY 29 I 2019 r.

29 stycznia w naszej szkole odbył się konkurs Milionerzy, który został zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. To nasi uczniowie opracowali regulamin oraz stworzyli od podstaw szatę graficzną konkursu. Do rywalizacji "o milion" przystąpiło pięcioro uczniów z klas 4-6 szkoły podstawowej. Pytania, które zostały wykorzystane w finale, opracowano na podstawie konsultacji z nauczycielami. Osobą, która doszła do pytania za 500 000 zł, był Tomasz Woźnicki, uczeń klasy VIa. Zapewnił sobie tym samym tytuł szkolnego milionera. Laureat konkursu otrzymał statuetkę, dyplom oraz drobne upominki. Nie zapomnieliśmy także o pozostałych uczestnikach - każdy otrzymał pamiątkowy dyplom oraz słodkie co nieco. Serdecznie gratulujemy sukcesu i zapraszamy do dalszej zabawy!

ROMEO & JULIET 29 I 2019 r.

25 stycznia 2019 r. TNT Theatre Britain zaprezentował w Rzeszowie sztukę "Romeo&Juliet" Williama Shakespeare'a, w reżyserii Paula Stebbingsa. The American Drama Group Europe jest jednym z najbardziej znanych objazdowych teatrów na świecie, a jego aktorzy są absolwentami najlepszych brytyjskich i amerykańskich szkół teatralnych. Uczniowie klas VIII i III gimnazjum naszej szkoły wraz z opiekunami: panią Joanna Szpunar i panią Marzeną Grzebyk mieli przyjemność obejrzenia tej klasycznej tragedii. Poruszyła nas gra aktorów, ich śpiew, piękny, szekspirowski angielski oraz romantyczna miłość. Edukacja teatralna i językowa były okazją do rozbudzenia zainteresowań uczniów językiem, kulturą i literaturą anglojęzyczną. Wsłuchanie się w poetycki, staroangielski język sprawiło niezwykłą przyjemność i radość, równocześnie podnosząc nasz poziom językowy. Z niecierpliwością czekamy na kolejne występy.

GÓRA GROSZA 29 I 2019 r.

22 stycznia Samorząd Uczniowski podsumował XIX edycję akcji "Góra Grosza", która została przeprowadzona w naszej szkole w dniach 26.11.2018 r. – 02.01.2019 r. Łącznie zebraliśmy kwotę 1567,65 zł, co oznacza, że średnio każdy uczeń wrzucił do puszki 4,00 zł. Klasą, która zebrała największą kwotę, okazała się 4b wraz z wychowawczynią, p. Agnieszką Pittner na czele. Zebrali oni 274,15 zł, więc średnia na jednego ucznia w tej klasie wyniosła aż 11,91 zł. Najlepsi otrzymali statuetkę za okazanie dobroci serca i ofiarność w akcji "Góra Grosza" oraz słodki upominek. Serdecznie dziękujemy w imieniu organizatorów akcji!

ZABAWA KARNAWAŁOWA 26 I 2019 r. | 

Oj pohulaliśmy! 22 stycznia odbył się wielki bal przebierańców. Uczniowie klas I-III dopisali. Pomysłowe stroje, świetny humor i grzeczne zachowanie cechowały tegoroczny karnawał w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 11 w Rzeszowie. W przerwie zabawy rodzice z poszczególnych klas przygotowali dla dzieci pyszności w postaci słodkości, owoców i soków. Bal prowadził dyrektor Szkoły Muzycznej YAMAHA, pan Mariusz Stącel. Z niecierpliwością czekamy na następny karnawał.

JASEŁKA 26 I 2019 r. | 

17 stycznia przebiegał w naszej szkole pod znakiem wywiadówek i... jasełek. Klasa trzecia, wraz z panią Beatą Wiącek, przygotowała piękną opowieść o Maryi, Józefie i Dzieciątku, które przyszło na świat w biednej stajence. W przedstawieniu udział wzięli: aniołowie, wśród których znajdował się nieco zwariowany mały, śmieszny aniołeczek, pasterze, trzej królowie, staruszka - właścicielka stajenki, no i oczywiście Maryja oraz Józef. Było wesoło i głośno. Dzieciaki nieźle dały czadu. Pięknie odśpiewały "Gdy się Chrystus rodzi" i wygrały akompaniament na instrumentach perkusyjnych. Równiutko wytańczyły pastorałki: "Rokiczanka" i "Skrzypi wóz", a podczas perfekcyjnego wykonania przez Natalkę i Maję kolędy "Lulajże, Jezuniu" niejednemu łza zakręciła się w oku. Oprawę muzyczną i choreografię przygotowała pani Jadzia Basista-Janda, a dekorację - pani Monika Klucznik. 18 stycznia trzecioklasiści przedstawili swoje jasełka przed społecznością uczniowską.

BIAŁA SZKOŁA 26 I 2019 r. | 

14 stycznia uczniowie naszej szkoły wybrali się na pięciodniową białą szkołę do Krynicy-Zdroju. Opiekunowie: p. B. Budziwół, p. B. Kumor i p. J. Zieliński profesjonalnie zadbali o doskonalenie narciarskich umiejętności uczniów na stoku Słotwiny Ski. Każdy dzień wypełniony był różnymi atrakcjami, głównie sportowymi. Piękna pogoda i ośnieżone stoki zachęcały do szusowania, a w przerwach uczniowie zwiedzali Krynicę-Zdrój i dowiadywali się wielu ciekawych informacji o "perle polskich uzdrowisk". Dwukrotnie odwiedzili też profesjonalne kryte lodowisko, na którym na co dzień trenują zawodowi łyżwiarze. Wjechali również kolejką gondolową na najwyższą górę w okolicy - Jaworzynę Krynicką (1114 m. n.p.m.) i podziwiali piękne, zimowe widoki. Wiele radości sprawiło uczestnikom spotkanie z Rafałem Wilkiem - paraolimpijskim mistrzem świata w handbike'u. Ten niesamowity sportowiec opowiadał o swojej pasji oraz uprawianiu sportu przez osoby niepełnosprawne. Wszyscy słuchali gościa z wielką uwagą, zaciekawieniem i podziwem dla jego sukcesów. Podsumowaniem wyjazdu był "Slalom-Gigant", nagrody i puchary dla jego zwycięzców oraz zabawne pasowanie na narciarza wraz z nadaniem narciarskich imion. Biała szkoła była projektem edukacyjnym. Jego celem było nie tylko doskonalenie umiejętności jazdy na nartach, ale także czynny wypoczynek dzieci i wdrażanie ich do samodzielności. Poza tym postawiliśmy sobie jeszcze jeden cel, jakim była integracja grupy. Zwieńczeniem wyjazdu będzie przygotowany przez uczestników film, prezentujący umiejętności narciarskie i komunikacyjne uczestników.

TEATR, KTÓRY UCZY, BAWI, WYCHOWUJE 15 I 2019 r.

Edukacja teatralna w naszej szkole od lat łączy realizację zadań wychowawczych i dydaktycznych. Warto wspomnieć o przedstawieniach, przygotowanych z okazji szkolnych i środowiskowych imprez, podczas których uczniowie pod opieką nauczycieli są aktorami, scenarzystami, scenografami, reżyserami. Inną formą edukacji poprzez teatr jest udział w lekcjach teatralnych i - co najważniejsze - wizyty w teatrze, oglądanie spektakli, a potem wymiana wrażeń, recenzje, sprawozdania. W tym roku szkolnym klasy czwarte uczestniczyły już w dwóch wyjściach do teatru, które zorganizowały panie: Marzena Grzebyk, Agnieszka Pittner i Ewa Fąfara. Były to przedstawienia przygotowane przez Narodowy Teatr Edukacji: "W 80 dni dookoła świata" i "Teatralne ABC" (tu dołączyła klasa Va). Pierwszy spektakl był muzyczno-literacką adaptacją powieści Juliusza Verne'a, zaś drugi wprowadził dzieci w podstawowe tajniki teatru. Uczniowie z uwagą, przejęciem i radością reagowali na to, co dzieje się na scenie. Przeżywali nowatorskie rozwiązania, włączanie ich w spektakl jako widzów. Mamy nadzieję, że będzie tak podczas kolejnych wizyt w teatrze.

AUDYCJA MUZYCZNA 12 I 2019 r. | 

10 stycznia 2019 r. naszą szkołę ponownie odwiedziła Szkoła Muzyczna YAMAHA. Tym razem prowadzącym był pan Karol Stelmach, a towarzyszył mu gość z Brazylii - muzyk i tancerz Paulo Bomfim. Było niezwykle ciekawie i... egzotycznie. Panowie przywieźli instrumenty pochodzące z Australii, Afryki, Tybetu, Kuby, Meksyku i Brazylii. Były więc tybetańskie talerzyki, których tamtejsi mnisi używają do medytacji, śpiewające misy, australijska czuringa, didgeridoo, kubańskie bongosy czy brazylijska fasola, na której można pięknie akompaniować, a potem ją... zjeść. Pan Paulo grał na interesująco brzmiących instrumentach, opowiadał o swoich podróżach po świecie, a na końcu, wraz z Anią z klasy IIa, zaprezentował capoeirę, zachęcając tym samym dzieci do zapisania się na zajęcia tego egzotycznego tańca. Wszystkim bardzo podobała się ta lekcja muzyki. Już nie możemy się doczekać, czym zaskoczy nas YAMAHA za miesiąc.

WIGILIA KLAS I-III 23 XII 2018 r. | 

W ostatnim przedświątecznym tygodniu odbyły się klasowe wigilie w edukacji wczesnoszkolnej. Były więc barszczyki, pierożki, ciasta, owoce, soczki, kompociki z suszu i wiele innych smakołyków. Dzieci czytały Pismo Święte, dzieliły się opłatkiem, składały sobie świąteczne życzenia, kolędowały. Obowiązywał odświętny nastrój i galowy strój. Były stroiki, choinki, światełka. Jednym słowem Boże Narodzenie.

WYCIECZKA DO TEATRU 23 XII 2018 r.

20 grudnia uczniowie klas ósmych szkoły podstawowej oraz trzecich oddziałów gimnazjalnych wybrali się do krakowskiego teatru im. Juliusza Słowackiego na spektakl pt. "Chory z urojenia". Główną rolę zagrał w nim Andrzej Grabowski, znany m.in. z serialu "Świat według Kiepskich". Sztuka Moliera rozbawiła zarówno nauczycieli, jak i uczniów, a budynek teatru zrobił na nas szczególne wrażenie.Takie wyjazdy należy organizować dużo częściej - tak brzmiało uczniowskie podsumowanie wycieczki.

ZBIÓRKA DLA SCHRONISKA KUNDELEK 18 XII 2018 r.

Kierując się miłością do zwierząt pokrzywdzonych przez los, zrozumieniem dla ich niedoli i potrzebą niesienia pomocy, Samorząd Uczniowski zainicjował zbiórkę karmy dla bezdomnych piesków i kotków. W schronisku "Kundelek" przebywa średnio 170 zwierząt, dla których zebraliśmy około 100 kg karmy. Serdecznie dziękujemy za wspaniały odruch serca. Informujemy, że można wesprzeć schronisko w inny sposób, np. zgłosić się do pracy w charakterze wolontariusza, wziąć udział w akcjach: "Godzina z bezdomnym psem", "Weekend z bezdomnym psem" czy "Kocie pieszczoty".

CYRK SZOK 16 XII 2018 r. | 

W piątek 14 grudnia naszą szkołę odwiedził cyrk Szok. W przedstawieniu uczestniczyły dzieci klas I-IV oraz nasze przedszkolaki. Wszyscy świetnie się bawili, zarówno dzieci jak i opiekunowie. Był komik, sztuczkmistrz, superman, żywy ogromny wąż, a nawet... niedźwiedź polarny. W napięciu oczekiwaliśmy, że może za moment na scenę wyjdzie lew albo przynajmniej dwa tygrysy.

ZBIÓRKA DLA DZIECI Z ODDZIAŁÓW ONKOLOGICZNYCH 16 XII 2018 r.

Już po raz trzeci z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia społeczność uczniowska wraz z przedszkolakami przystąpiła do zbiórki pluszowych maskotek, gier, puzzli oraz materiałów plastycznych dla dzieci z oddziałów onkologicznych. Zebrane dary przekazaliśmy do Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie im. św. Jadwigi Królowej. Organizator akcji na terenie szkoły, czyli Samorząd Uczniowski, składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy obdarowali chore maluchy i przyczynili się do wielu dziecięcych uśmiechów.

LEKCJA W KINIE 16 XII 2018 r. | 

10 grudnia uczniowie kl. IIa i IIb z wychowawcami i opiekunami uczestniczyli w lekcji filmowej pt: "Skąd są dźwięki tej piosenki? O muzyce w filmach dla dzieci" Dzieci podczas lekcji przekonały się, jak ważną rolę odgrywa muzyka w filmie. Odkryły czym jest muzyka ilustracyjna, kim jest taper i zobaczyły jego pracę. Dowiedziały się, jak wyglądały filmy na początku istnienia kina. Zobaczyły, jak nagrywa się muzykę do filmu. Po części lekcyjnej obejrzały wzruszający film pt: "Balerina" opowiadający o dziewczynce, która nie miała rodziców i musiała znaleźć sposób, by zrealizować swoje marzenia.

AUDYCJA MUZYCZNA 16 XII 2018 r. | 

6 grudnia 2018 r. z okazji Mikołajek uczniowie mieli przyjemność uczestniczyć w spotkaniu ze szkołą muzyczną YAMAHA. Dzieciom zostały przedstawione tańce dworskie (Allemande, Galiarda, Pawana) oraz szkockie (Jig, Reel, Écossaise). Artyści byli ubrani w przepiękne stroje charakterystyczne dla poszczególnego stylu. Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem oglądali widowisko.

WIZYTA ŚW. MIKOŁAJA 16 XII 2018 r. | 

6 grudnia do dzieci z klas I-III zawitał do nas od dawna wyczekiwany gość. Miał czerwony płaszcz, czerwoną czapkę, szeroki pas i długą, siwą brodę. I najważniejsze... duuuuuuży worek z prezentami. Oczywiście mowa o Mikołaju, który wraz z aniołkami i elfami odwiedził naszą szkołę. Przyniósł słodycze, zabawki, przybory szkolne. Dzieci grzecznie recytowały wierszyki i śpiewały piosenki, obiecując równocześnie, że będą zawsze słuchać rodziców i nauczycieli. Drogi Mikołaju zapraszamy częściej, a już na pewno przyjedź za rok!

WYJŚCIE DO KINA 8 XII 2018 r. | 

W ramach mikołajkowych atrakcji, uczniowie klas IIa, IIb i IIIa obejrzeli w kinie Zorza wspaniały film pt. "Grinch". Tytułowy bohater to zielony, kudłaty i niezbyt sympatyczny stworek. Mieszkał samotnie, a jego jedynym przyjacielem był piesek Max. Sąsiadów z pobliskiego Ktosiowa widywał niezmiernie rzadko. Jednak co roku zakłócali oni jego spokój, bo organizowali coraz większe, bardziej kolorowe i głośniejsze atrakcje świąteczne. Za którymś razem Grinch postanowił ukraść święta. Przebrał się za Mikołaja i pozabierał z domów przystrojone choinki i przygotowane prezenty. Jednak wszystko skończyło się szczęśliwie. Dobro zwyciężyło, a Grinch zyskał przyjaciół. Wszystkich, którzy nie widzieli tego filmu, zapraszamy do kin. Wspaniale się bawiliśmy!

ANDRZEJKI 5 XII 2018 r. | 

Ostatni tydzień obfitował w edukacji wczesnoszkolnej w andrzejkowe atrakcje. Dzieci klas I-III, samodzielnie lub z pomocą rodziców, przygotowały zabawy andrzejkowe. Były więc karteczki z zawodami, imiona przyszłych oblubieńców i wychodzące za drzwi buciki. Mamusie zafundowały dzieciakom przepyszne łakocie, owoce i soczki. Było barwnie, ciekawie i tajemniczo.

PROJEKT DLA BEZPIECZEŃSTWA 1 XII 2018 r. | 

30 listopada klasy Ia i Ib wzięły udział w zajęciach zorganizowanych w ramach projektu Gminy Miasto Rzeszów pn. "Kampania edukacyjno-profilaktyczna miasta Rzeszowa. Bezpieczeństwo pieszych w ruchu drogowym". Projekt skierowany jest do najmłodszych uczniów szkół podstawowych. Realizowany jest w oparciu o zestawy do praktycznej nauki poruszania się po drogach, tzw. autochodziki. Spotkania trwało dwie godziny lekcyjne. Podczas pierwszej godziny policjanci przybliżyli dzieciom temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przy wykorzystaniu autochodzików dzieci praktycznie uczyły się jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, omawiały podstawowe przepisy o ruchu drogowym. Podczas kolejnej godziny dzieci spotkały się z ratownikami Pogotowia Ratunkowego oraz ze strażakami Państwowej Straży Pożarnej. Dzieci uczyły się jak prawidłowo przekazywać informacje o zagrożeniu podczas rozmowy z operatorem numeru alarmowego, jak reagować, gdy ktoś jest ranny i potrzebuje pomocy. Strażacy poinformowali dzieci jak się zachować w razie niebezpieczeństwa pożaru lub zatrucia czadem. Zajęcia bardzo zainteresowały najmłodszych, a tak utrwalona wiedza z pewnością podniesie poziom bezpieczeństwa dzieci.

GOŚCIMY W LESIE 1 XII 2018 r. | 

Pomysł projektu zrodził się w czasie zajęć edukacyjnych "Gościmy w lesie", w czasie których uczniowie kl. IIb z wielką ekspresją czytali tekst inscenizacji pt: "Kogo bał się las". Wspólnie z wychowawcą dzieci postanowiły zaprezentować przedstawienie swoim młodszym kolegom i koleżankom. Do inscenizacji przygotowywały się podczas zajęć rozwijających zainteresowania. Podczas jednych z nich, pracując w grupach, zredagowały tekst zaproszeń, ozdabiając je własnymi rysunkami. Następnie wręczyły je nauczycielom przedszkola. Stroje uczniowie przygotowali wspólnie z rodzicami, a scenografię i przygotowanie sali do występu wykonali z wychowawcą. Zaproszeni przedszkolni goście mogli obejrzeć przedstawienie 30 listopada. Po występie uczniów p. Agnieszka i p. Kasia przeprowadziły krótkie zajęcia z przedszkolakami, w czasie których mali widzowie rozpoznawali mieszkańców lasu: rośliny i zwierzęta oraz odpowiadali na pytania dotyczące zachowania w lesie. Wychowawca oraz uczniowie kl. IIb serdecznie dziękują rodzicom oraz nauczycielom przedszkola za włączenie się w realizację projektu.

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA 25 XI 2018 r.

W piątek, 23 listopada 2018 r. klasy I-III, podobnie jak reszta starszej społeczności naszej szkoły, obchodziły Dzień Pluszowego Misia. Święto to pierwszy raz zostało ustanowione w 2002 r. i od tej pory obchodzone jest na całym świecie. Miś - zabawka powstał na początku XX w. w Stanach Zjednoczonych i skutecznie podbił serca wszystkich dzieci. Teraz nikt nie wyobraża sobie dzieciństwa bez tej wspaniałej przytulanki. Uczniowie naszej szkoły przynieśli na lekcje misie wszelkiej możliwej maści i rozmiarów. Były maleńkie misiaczki, mieszczące się w dziecięcej dłoni, jak również niedźwiadki swoim wzrostem przewyższające właścicieli. Dzieci opisywały swojego misia, opowiadały, skąd przybył do ich domów, jak pomaga w trudnych chwilach, jak wiernie i cierpliwie słucha, kiedy trzeba się wyżalić. Ze względu na obecność pluszaków, ten dzień był wyjątkowy. Panowała przytulna, wesoła atmosfera, dlatego z wielką niecierpliwością czekamy na następne święto tej popularnej zabawki.

WIECZORNICA 24 XI 2018 r. | 

16 listopada 2018 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta wieczornica z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. To wyjątkowe święto stworzyło okazję do podsumowania nie tylko lat zaborów, ale również pozwoliło poruszyć zagadnienia związane ze współczesnym pojmowaniem patriotyzmu, jedności i wolności, zarówno przez młode, jaki starsze pokolenie. O godz. 1730 p. dyr. Piotr Kłęk powitał przybyłych i odczytał list, który na tę okoliczność przesłał Prezydent Miasta Rzeszowa, p. Tadeusz Ferenc. Następnie najstarsza grupa przedszkolna, przygotowana przez p. Katarzynę Wronę oraz p. Magdalenę Żyburę, zatańczyła poloneza - polski taniec narodowy. Kolejnym punktem programu było przedstawienie, przygotowane przez uczniów klas VII, VIII szkoły podstawowej oraz III oddziałów gimnazjalnych.            - WIĘCEJ -

POZNAJEMY NASZĄ MAŁĄ OJCZYZNĘ 17 XI 2018 r. | 

Spotkanie z pisarką, autorką książeczki dla dzieci pt. "Święto Niepodległości" - panią S. Bełch, stało się pretekstem do wycieczki po Rzeszowie. Uczniowie klas IIa i IIb pod opieką wychowawców: p. Beaty Łabuz i p. Aleksandry Krasny, spacerując ulicami miasta, poznawali pomniki i miejsca pamięci narodowej oraz historię bohaterów poległych w obronie naszej ojczyzny. Spacer zakończył się w parku, przy pomniku gen. Sikorskiego. Wykorzystując piękną pogodę, dzieci mogły odpocząć na placu zabaw.

MAŁA SYRENKA 17 XI 2018 r.

9 listopada bieżącego roku uczniowie klas: IIa, IIb i IIIa wraz z wychowawcami mieli okazję obejrzeć przepiękny musical pt. "O małej syrence w niejednej piosence". Spektakl został wystawiony w WDK w Rzeszowie przez Teatr Moich Marzeń. Autorzy stworzyli wspaniałą bajkę muzyczną, która przeniosła wszystkich w bezgraniczną krainę fantazji. Razem z bohaterami znaleźliśmy się w głębinach oceanu, gdzie spotkaliśmy małą syrenkę - Vivien, jej stanowczego ojca, króla Nefryta, zabawnego kraba Szachwarę, oraz podstępną wiedźmę - Zewlagę. Na brzegu morza zobaczyliśmy księcia Edwarda oraz jego uroczą mamę, królową Hortensję. Ta miłosna historia wywołała w młodych widzach sporo pozytywnych uczuć.

CZYŚCICIELE INTERNETU 15 XI 2018 r.

5 listopada 2018 r. uczniowie klasy IIIGa wraz z p. M. Grzebyk wybrali się do Dyskusyjnego Klubu Filmowego "KLAPS", w którym obejrzeli wieczorny seans pt. Czyściciele Internetu. Każdego dnia, co minutę 500 godzin materiału filmowego jest przesyłanych na YouTube, 450 000 tweetów jest publikowanych na Twitterze, a 2,5 miliona postów na Facebooku. Jego współzałożyciel, Mark Zuckerberg obiecał kiedyś, że Facebook będzie bez ograniczeń dzielić się wszystkim z każdym, ale okazało się, że jest zupełnie inaczej. Internet nie jest wcale tak neutralny, demokratyczny i wolny, jak się nam z pozoru wydaje. Tysiące moderatorów treści na Filipinach dzień w dzień decyduje o tym, co pojawia się, a co nie w mediach społecznościowych. To właśnie oni akceptują lub odrzucają publikowane przez nas filmy i zdjęcia. Film, a także późniejsza dyskusja wywarły duże wrażenie na uczestnikach spotkania. O wielu rzeczach, przedstawionych w filmie, przeciętny użytkownik sieci internetowej nie ma pojęcia; wyjście to z pewnością poszerzyło naszą wiedzę i horyzonty myślowe.

ŚWIATEŁKO PAMIĘCI 3 XI 2018 r.

Za nami finał akcji "Światełko Pamięci". To prowadzona po raz szósty zbiórka zniczy w naszej szkole, które w dniu 1 listopada zostały zapalone na Cmentarzu Łyczakowskim i Orląt Lwowskich we Lwowie. Akcja ta była przedsięwzięciem organizowanym przez Konsulat RP we Lwowie, Polskie Radio Lwów oraz TVP Rzeszów, a jej koordynatorem w naszej szkole była p. Dorota Czernik. Jak co roku, zaangażowało się w nią bardzo wielu uczniów, a ostateczny efekt zbiórki wyniósł ponad 300 zniczy. Zaangażowanie społeczności szkolnej świadczyć może o edukacyjnym i wychowawczym wymiarze naszych działań. Światła zniczy to nasza pamięć dla Lwowa.

PASOWANIE NA UCZNIA 3 XI 2018 r. | 

26 października odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy I. Na wstępie pan dyrektor Piotr Kłęk powitał rodziców, nauczycieli, a szczególnie serdecznie uczniów czekających na pasowanie. Zanim nastąpiła podniosła chwila ślubowania, pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie, recytatorskie i wokalne. Udowodnili, że potrafią śpiewać i pięknie mowić wiersze. Pomyślnie pokonali również próby przygotowane przez uczniów starszych klas. Po emocjonujących chwilach, nadszedł moment na najważniejszą część uroczystości - pasowanie na ucznia naszej szkoły. W niezwykle podniosłej atmosferze ślubowali być dobrymi uczniami, godnie reprezentować swoją szkołę, a swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pan dyrektor dokonał symbolicznego pasowania na ucznia. Na zakończenie pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe książeczki. Uroczystość zakończył słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów i radości ze zdobywania wiedzy oraz samych radosnych dni w murach naszej szkoły. Składamy serdeczne podziękowania rodzicom za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie tej ważnej dla ich dzieci uroczystości.

AUDYCJA MUZYCZNA 3 XI 2018 r. | 

25 października odwiedziła nas Szkoła Muzyczna YAMAHA. Przyjechali: pan Karol, prowadzący kolejną lekcję muzyki oraz pan Łukasz, uczestnik wielu muzycznych festiwali, między innymi w Opolu i Sopocie. Panowie przywieźli ze sobą sporo ciekawych instrumentów. Dzieci poznały rodzinę klarnetów i saksofonów. Prowadzący ciekawie i z zaangażowaniem opowiadał o kolejnych instrumentach. Przedstawił dzieciom różne rodzaje klarnetu: mały, duży i barokowy oraz saksofonu: sopranowy, altowy, tenorowy i barytonowy. Natomiast pan Łukasz perfekcyjnie grał na prezentowanych instrumentach. Jak zwykle, dzieci były niezwykle zainteresowane i aktywne podczas zajęć. Z niecierpliwością czekamy na następną wizytę nauczycieli ze Szkoły Muzycznej YAMAHA.

SPOTKANIE CZYTELNICZE 24 X 2018 r. | 

16 października p. Dorota Czernik zorganizowała dla uczniów klasy IIa, a w dniu 19 października dla uczniów klasy IIb, wyjazd do Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Rzeszowie na spotkanie czytelnicze z autorką książek dla dzieci, p. Stanisławą Bełch. Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pani Stanisława napisała książeczkę pt. "Święto Niepodległości", która była tematem przewodnim spotkania. Uczniowie poznali postacie i miejsca związane z historią nie tylko Polski, ale przede wszystkim naszej małej Ojczyzny - Rzeszowa. Prezentowana przez autorkę treść książki, wzbogacona realistycznymi ilustracjami, stanowiła przewodnik po kartach rzeszowskiej historii. Spotkanie połączone było z warsztatami, podczas których dzieci wykonywały flagę Polski. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem uczestniczyli w spotkaniu.

BUMPER BALL 20 X 2018 r.

15 października klasa IIIGa wraz z kolegami i koleżankami z klas: IIIGb, VIIIa, VIIIb SP zadbała o swoją sprawność fizyczną. Razem z p. M. Grzebyk oraz J. Dziedzic ruszyła do gry w Bumper Ball. Dwugodzinny wysiłek fizyczny, poza dobrą zabawą, dostarczył wielu wrażeń, pozytywnej energii i... zakwasów. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że była to bardzo aktywna forma spędzania wolnego czasu, z której należałoby korzystać o wiele częściej.

DZIEŃ CHŁOPAKA 8 X 2018 r. | 

30 września obchodzimy Dzień Chłopaka. W naszej szkole dziewczynki z klas I-III uczciły to święto dwa dni wcześniej, składając swoim kolegom życzenia i zapraszając ich do wspólnej zabawy. Dzieci bawiły się w takt muzyki oraz uczestniczyły w różnorakich grach. Chłopcy dostali też drobne upominki od serca.

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO 8 X 2018 r.

28 września odbyły się wybory do szkolnego Samorządu Uczniowskiego. Kilka dni przed tym wydarzeniem kandydaci prezentowali w formie ulotek swój program. W drodze tajnego głosowania społeczność uczniowska klas IV-VIII sp oraz III klas gimnazjum zdecydowała, że przewodniczącym zostanie Jan Rozmund z kl. VIIIa, zastępcą - Michał Obacz z kl. IIIGa, a skarbnikiem - Kamil Kozicki z kl. VIIIa. Serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy.

ŚWIATOWY DZIEŃ SERCA 8 X 2018 r.

28 września obchodziliśmy Światowy Dzień Serca. Serce jest jednym z najważniejszych narządów wewnętrznych człowieka. Aby było zdrowe i służyło do późnej starości, powinniśmy dbać o prawidłowe odżywianie i ruch - najlepiej na świeżym powietrzu. Samorząd Uczniowski przygotował krótką audycję na temat i zachęcił uczniów do ubrania czerwonych elementów garderoby, oczywiście z przypiętym sercem. Akcja zakończyła się pamiątkowym zdjęciem z kl. III Ga.

WYJAZD DO TEATRU MASKA 17 IX 2018 r. | 

13 września bieżącego roku cała społeczność edukacji wczesnoszkolnej miała przyjemność gościć w rzeszowskim Teatrze Maska na przedstawieniu pt. "Gra" w reżyserii Katarzyny Kawalec. Pewnego dnia, w pewnym mieście wydarzyła się pewna historia. Pewna dziewczynka postanowiła sama wrócić ze szkoły do domu. Jej decyzja była początkiem całej serii niezwykłych, strasznych i niebezpiecznych wydarzeń. Chociaż otrzymała na drogę wiele dobrych rad, niestety, zaraz za rogiem o nich zapomniała. Nie dość, że rozmawiała z nieznajomym, to jeszcze dała się wciągnąć do niebezpiecznej gry. Numerów alarmowych, tego, do kogo zwrócić się o pomoc w niebezpiecznych sytuacjach, jak przechodzić przez jezdnię, jak bezpiecznie jeździć w grupie rowerzystów - tego wszystkiego nauczyły się dzieci podczas spektaklu. Wszystko to wydarzyło się dzięki konwencji gry - bliskiej dzieciom formie zabawy.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019 3 IX 2018 r.

W dniu dzisiejszym w naszej szkole miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019. Uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej i oddziałów gimnazjalnych uczestniczyli we mszy św., a następnie udali się do szkoły. Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 11 Pan Piotr Kłęk spotkał się z uczniami młodszych klas w sali gimnastycznej, zwrócił uwagę na przestrzeganie zasad panujących w szkole oraz przekazał ważne informacje organizacyjne. Uczniowie spotkali się również ze swoimi wychowawcami w salach lekcyjnych. Życzymy wszystkim, by nowy rok szkolny był czasem pełnym sukcesów i zrealizowanych planów.

Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 11 w Rzeszowie; ul.Beskidzka 5, 35-083 Rzeszów; tel: (0-17) 748 3840

statystyka