Zespół Szkół nr 5 w Rzeszowie

 
Bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy, jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Często boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności, aby pomagać. Wiemy, jak ważne jest wprowadzanie tematyki pierwszej pomocy i oswajanie z nią najmłodszych, dlatego 8 września obchodziliśmy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Tego dnia dzieci zdobywały wiedzę teoretyczną z zakresu udzielania pomocy, utrwalały numery alarmowe i sposoby ich wybierania. Wiedzę praktyczną mogły zdobyć 4 i 6 października. W tych dniach w grupie "Tygrysków" i "Smerfów" odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Poprowadził je Pan Marcin Gębski i Pani Ewa Pilch - ratownicy medyczni. Jednym z najciekawszych dla przedszkolaków, a zarazem bardzo ważnym punktem warsztatów, były praktyczne ćwiczenia na fantomie. Początkowo dzieci przyglądały się czynnościom wykonywanym przez ratownika, a następnie, według jego wskazówek próbowały naśladować masaż serca oraz sztuczne oddychanie. Dzieci dowiedziały się również, jak należy sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc i - co najważniejsze - jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorem pogotowia ratunkowego. Były to niezwykle ważne warsztaty, gdyż uwrażliwiły dzieci na potrzebę reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i dostarczyły im wiedzy, dzięki której mogą uratować czyjeś życie. Naszym gościom serdecznie dziękujemy.


6 października obchodziliśmy Światowy Dzień Uśmiechu. Święto to tradycyjnie obchodzone jest w pierwszy piątek października, a jego symbolem jest żółta, uśmiechnięta buzia. "Mały czy duży - niech zawsze pamięta, aby jego buzia była zawsze uśmiechnięta" - to hasło towarzyszyło nam przez cały dzień podczas wspólnych zabaw, w trakcie których dzieci uczyły się rozpoznawać i określać stany emocjonalne. Wszystkim przedszkolakom, jak również ich rodzicom życzymy wielu powodów do radości i uśmiechu na co dzień. Niech każdy pamięta, że ŚMIECH TO ZDROWIE!!!


6 października po raz pierwszy w tym roku szkolnym nasze przedszkole odwiedzili aktorzy ze studia teatralnego KRAK-ART z Krakowa. Aktorzy w zabawny sposób przedstawili przygody świnek, pokazali, że tylko przez ciężką pracę można coś osiągnąć. Dzieci ze zdumieniem przyglądały się występom aktorów oraz brały udział we wspólnych zabawach.


W czasie zajęć dzieci z grup "Biedronki" i "Tygryski" miały okazję poszerzyć swoją wiedzę odnośnie właściwości odżywczych warzyw. Dzieci przyniosły do przedszkola różne warzywa, z których wykonały warzywne kukiełki. Przedszkolaki z wielkim zapałem tworzyły swoje prace, wykazując się przy tym dużą cierpliwością i zaangażowaniem. Ciekawym pomysłom nie było końca! Warzywne kukiełki zachęciły nas do zdrowego odżywiania i bajecznie ozdobiły hol naszego przedszkola.


Kształtując u przedszkolaków prawidłowe nawyki żywieniowe, wychowawcy, poprzez cykl różnorodnych zajęć, uczyli dzieci poznawać wartość odżywczą warzyw i owoców. Wskazywali także konieczność ich spożywania dla zdrowia. W tym tygodniu nasza grupa gromadziła w kąciku przyrody dary sadu i ogrodu, a podczas zajęć praktycznych dzieci poznawały smak, zapach, kształt, wielkość i kolor owoców i warzyw. 4 października grupa "Tygrysków" wybrała się na wycieczkę do pobliskiego sklepu "Spar". Dzieci wykazały się ogromną wiedzą, bezbłędnie rozpoznawały i nazywały poszczególne warzywa, owoce, nawet egzotyczne. Miały okazję przyjrzeć się z bliska pracy ekspedientki. Na zakończenie pobytu w sklepie przedszkolaki otrzymały czekoladkę i zeszyty, Bardzo dziękujemy za miłe przyjęcie.


Sezon na pyszne owoce trwa! Nie zapominamy o tym także w przedszkolu. Każdy przedszkolak już wie, jak ważne są dla nas owoce - nie tylko dlatego, że są smaczne, ale przede wszystkim zawierają mnóstwo witamin, które chronią i wzmacniają nasz organizm. Dlatego też dzieci z grupy "Biedronki" i "Krasnale" postanowiły zrobić pyszną i zdrową sałatkę owocową. Natomiast "Tygryski" przygotowały owoce, które maczały w przepysznej czekoladzie. Ach, co to była za uczta! Sałatka smakowała wyśmienicie - nie wiemy, czy dlatego, że owoce były pyszne, czy dlatego, że sami ją przyrządziliśmy?


2 października, pierwszy raz w bieżącym roku szkolnym, w naszym przedszkolu odbyła się audycja muzyczna zatytułowana "Muzyczna układanka". Przedszkolaki dowiedziały się co to jest muzyka, jak zbudowany jest utwór muzyczny, co to jest dynamika i tempo oraz rytm i melodia. Wszystkie dzieci zgodnie stwierdziły, że świat bez muzyki nie mógłby istnieć, ponieważ muzykę tworzą wszystkie dźwięki, które nas otaczają. Ponadto dzieci poznały budowę i brzmienie klarnetu i gitary basowej. To była cenna lekcja dla przedszkolaków. Z niecierpliwością czekamy na kolejną.


30 września obchodzimy Dzień Chłopaka. Również w naszym przedszkolu świętowaliśmy ten dzień. Wychowawczynie każdej grupy przedszkolnej w wybrany sposób zaakcentowały to święto. Wszystkim młodszym chłopcom życzymy, aby radośnie przeżywały swoje dzieciństwo, a starszym aby czasem potrafili odnaleźć w sobie małego chłopca :)


26 września przedszkolaki z grup: "Biedronki", "Tygryski", "Smerfy", "Krasnale" i "Motylki" odwiedziły Zagrodę Szmer w Godowej. Piękna pogoda pozwoliła przedszkolakom skorzystać z atrakcji tego miejsca. Dzieci dowiedziały się między innymi o tym, jak kisić kapustę oraz w jaki sposób dbać o zwierzęta mieszkające w zagrodzie. Jechały wozem i pociągiem, a także wykonały własnoręcznie magnesy. Dziękujemy Gospodarzom zagrody za umożliwienie nam wizyty i mile spędzony czas.


Sprzątanie Świata to międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. Z tej okazji w grupie "Krasnale" odbyły się zajęcia dotyczące segregowania odpadów. Dzieci z wielką uwagą wysłuchały opowiadania o tym jak możemy pomóc naszej planecie Ziemi, a następnie z ogromnym zaangażowaniem segregowały odpady do odpowiednich pojemników. Na koniec wszystkie dzieci wykonały plakat, który ozdobił przedszkolny korytarz.


21, 25 września i 5 października 2017 r., w ramach realizacji tygodniowej tematyki o zdrowiu, zostały przeprowadzone w grupach "Tygrysków", "Biedronek" i "Krasnali" zajęcia, których celem było przekonanie o konieczności dbania o swoje zdrowie. W tych dniach gościliśmy w naszym przedszkolu panią higienistkę. Pani Bogusia przygotowała dla nas krótką pogadankę na temat potrzeby dbania o zdrowie i opowiedziała, na czym polega jej praca. W czasie spotkania dzieci dowiedziały się, jak ważne jest przestrzeganie higieny i czym cechuje się zdrowy styl życia. Pani higienistka przyniosła ze sobą różne akcesoria, takie jak: strzykawka do płukania ucha, bandaże, plasterki, ciśnieniomierz, nowoczesny termometr. Na zakończenie zajęć odważna Kamilka z grupy "Biedronki" zmierzyła sobie ciśnienie. Serdecznie dziękujemy pani Bogusi za przybycie, mile spędzony czas, za podzielenie się swoją wiedzą, a przede wszystkim za cierpliwość i dobre rady.


W czwartek, 21 września naszą grupę odwiedziła mama Miłoszka L., która - w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" - przeczytała Krasnoludkom bajkę o "Bolku i Lolku" oraz kilka wierszyków. Dzieci z wielkim zainteresowaniem i w ciszy słuchały naszego gościa. Na koniec zostały nagrodzone pięknymi naklejkami.


20 września obchodziliśmy w naszym przedszkolu Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Tego dnia dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy i udziału w konkursach oraz zawodach. Przedszkolaki pokonywały tor przeszkód, chodziły z krążkiem na głowie, uczestniczyły w zabawach z wykorzystaniem chusty animacyjnej, tańczyły na gazetach, zaplatały sieć pajęczą i zmagały się z balonami oraz malowały twarze. Radość, śmiech, a także głośny doping uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie.


15 września "Żabki", "Biedronki" i "Motylki" obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Dzień ten powstał, aby świętować i wspierać kreatywność, odwagę, wyobraźnię i zabawę dzieci. Przedszkolaki uważnie wysłuchały opowiadania o tym, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła dzieciom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, talenty, które gdzieś tam drzemią głęboko i czekają na nasze odkrycie. Tak jak bohaterka, szukaliśmy mocnych stron, by podnieść poczucie wartości nas wszystkich. Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu. Są w literce "i", kropkach biedronki, a nawet zdobią kapelusz muchomora. Na zakończenie naszego świętowania "Motylki" wykonały swoje kropkowe drzewo talentów, a "Żabki" - kropeczki z folii bąbelkowej.


30 sierpnia 2017 r. odbyło się spotkanie adaptacyjne dla dzieci, które od września rozpoczną edukację w naszej placówce. Zajęcia adaptacyjne rozpoczęto od wręczenia przyszłym przedszkolakom wizytówek z ich imionami. W dalszej części zajęć dzieci wraz z rodzicami bawiły się, śpiewając i tańcząc przy znanych piosenkach. Dużym zainteresowaniem cieszył się basen z kulkami oraz zabawy z chustą animacyjną i balonikami. Dzieci zwiedziły także ogród przedszkolny. Spotkanie przebiegło w miłej i sympatycznej atmosferze. Rodzice, wraz ze swoimi pociechami, mieli możliwość poznania sal przedszkolnych i skosztowania pysznych pierogów przygotowanych przez panie kucharki. Mamy nadzieję, że, dzięki uczestnictwu w zajęciach, wszyscy obecni nabrali przekonania, że czas spędzany w przedszkolu będzie bezpieczny, miły i radosny.


Witamy serdecznie po wakacyjnej przerwie. Pełni zapału ruszamy, by podejmować kolejne wyzwania. Dzieciom, ich rodzicom i opiekunom życzymy, by rok szkolny 2017/2018 obfitował w wiele pozytywnych chwil spędzonych w naszym przedszkolu.


Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 11 w Rzeszowie; ul.Beskidzka 5, 35-083 Rzeszów; tel: (0-17) 748 3840

statystyka