Zespół Szkół nr 5 w Rzeszowie

 




2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu pod hasłem "Na niebiesko dla autyzmu". Możecie zrobić tak niewiele, a zarazem wiele, aby pokazać swoje wsparcie dla osób z autyzmem i "zaświecić z nami na niebiesko"! Tego dnia bądź niebieski, włóż niebieski! Kochane "Żabki", drodzy Rodzice, zapraszamy i zachęcamy do włączenia się w tę inicjatywę - BĄDŹMY RAZEM! Wasze zaangażowanie może wiele zmienić! Czekamy na Wasze relacje, prosimy o wysłanie zdjęć na adres mailowy koordynatora projektu, p. Ewy Jargieło-Kloc.


2 kwietnia będziemy obchodzić Dzień Książki, z tej okazji zapraszamy Rodziców oraz Dzieci z grupy "Żabki" do wykonania "Zaczarowanej zakładki". Po powrocie do przedszkola wyślemy wszystkie zakładki do organizatora projektu celem stworzenia mapy czytelniczej. Liczymy na Waszą rodzinną kreatywność! Zachęcamy również do czytania swoim pociechom i odkrywania magicznego świata bajek. Czekamy na Wasze relacje, prosimy o przesyłanie zdjęć na adres mailowy koordynatora projektu - p. Ewy Jargieło-Kloc.


27 marca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. W tym roku nie możemy obchodzić go w przedszkolu ani udać się na prawdziwy spektakl. W związku z tym zapraszamy wszystkie przedszkolaki do obejrzenia i posłuchania słuchowisk rzeszowskiego Teatru "Maska" - niech one przybliżą dzieciom ten piękny, magiczny świat.
"Pan Strach" Rafał Paśko, czyta Kamil Dobrowolski
"Dirli" Rafał Paśko, czyta Jadwiga Domka
"W duecie" Rafał Paśko, czyta Henryk Hryniewicki
"Arbuz" Rafał Paśko, czyta Tomasz Kuliberda
"Przygody jeżyka spod jabłoni" Alicja Ungeheuer-Gołąb cz. 1, czytają Anna Kukułowicz, Przemysław Wiśniewski
"Przygody jeżyka spod jabłoni" Alicja Ungeheuer-Gołąb cz. 2, czyta Robert Luszowski


"Przyjaciele nie liczą chromosomów, lecz ubierają kolorowe skarpetki" - grupa "Żabki", przy współpracy rodziców, zdalnie zrealizowała kolejne zadanie - "Dzień Kolorowej Skarpetki", który związany był z obchodami Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Dziękujemy serdecznie rodzicom za pomoc i włączenie się w projekt edukacyjny "Magiczna moc bajek" - w ten sposób solidaryzujemy się z naszymi kolegami i koleżankami z zespołem Downa.


Szanowni Rodzice! Zachęcamy do zapoznania się i korzystania z blogów i stron internetowych, na których znajdziemy różne inspiracje dotyczące kreatywnego spędzania czasu z dziećmi. Wszystkie informacje dostępne są tutaj.


Zachęcamy do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Moje ulubione pierogi". Organizatorem konkursu jest "U Schabińskiej-Chyrowa Ski sp. z o.o." w Chyrowej k. Dukli. Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży (dzieci przedszkolnych i młodszych oraz uczniów szkół podstawowych i średnich). Regulamin znajduje się pod tym linkiem, a materyczka dostępna jest tutaj. Termin nadsyłania prac upływa 17.04.2020 r. o godzinie 1200.


Muzycy z rzeszowskiej Mobilnej Filharmonii 9 marca znów pięknie dla nas zagrali. Tym razem tematem spotkania byli "Wielcy geniusze i ich małe sekrety". Poznaliśmy wiele wybitnych, muzycznych osobistości nie tylko od strony ich twórczości, ale też i życia prywatnego. Byli to m.in.: Wolfgang Amadeusz Mozart, Antonio Vivaldi czy Ludwig van Beethoven. Wysłuchaliśmy wspaniałego wykonania ich najbardziej znanych utworów. Przedszkolaki mający artystyczną duszę miały też okazję poćwiczyć grę na instrumentach, a ci bardziej odważni - na chwilę wczuć się w rolę dyrygenta orkiestry. Dzięki tej audycji dowiedzieliśmy się także, jak zbudowana jest wiolonczela. Spotkania z artystami z Mobilnej Filharmonii to dla nas zawsze świetna zabawa, a przy okazji sposób na zdobywanie nowej wiedzy, podanej w przystępnej formie.


W bieżącym roku szkolnym w naszym przedszkolu realizowany jest program doradztwa zawodowego, w ramach którego w ostatnim tygodniu lutego przedszkolaki uczestniczyły w projekcie edukacyjnym "Mój wymarzony zawód". Na zajęciach dzieci miały możliwość zapoznania się z wieloma zawodami, jakie funkcjonują na rynku pracy. Dowiedziały się, jak ważna jest praca oraz jaką rolę pełni w społeczeństwie. Przedszkolaki odwiedziły zakład krawiecki, sekretariat, gabinet stomatologiczny, kuchnię, gabinet higienistki. Gościliśmy panią intendentkę i panów konserwatorów. Dzieci mogły zobaczyć, jak dokładnie wyglądają stroje osób pełniących te zawody, narzędzia ich pracy oraz poznać specyfikę danej profesji. Przyszłość dziecka powinna być kształtowana od najmłodszych lat, aby dobrze ukierunkować go do wyboru właściwej ścieżki życiowej. Zajęcia te przyczyniły się do zrozumienia celowości pracy wykonywanej przez dorosłych. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do pogłębienia wiedzy o różnych zawodach i zapraszamy na kolejne ciekawe spotkania.


Czerwone stroje przedszkolaków oraz wychowawców z naszego przedszkola, przybrane w piątek, 14 lutego, nie były przypadkowe. Tego dnia obchodzono Dzień Przyjaźni, który był okazją do wspólnej zabawy. W ten szczególny czas wszystkie przedszkolaki starały się być dla siebie wyjątkowo miłe i życzliwe. Były konkursy, zagadki, pląsy i śpiewy oraz rozmowy o tym, jaki powinien być prawdziwy przyjaciel. Na koniec wszystkie dzieci wykonały piękne prace plastyczne. Mamy nadzieję, że przyjaźnie zawarte w przedszkolu będą trwały latami...


W piątek, 21 lutego przedszkolaki z grupy "Biedronki" wzięły udział w imprezie sportowej pod nazwą ORLEN PRZEDSZKOLIADA TOUR 2020. Kangur przedszkoliada.pl zagwarantował dzieciom niemal dwugodzinną rozrywkę ruchową. Instruktorom w zabawie z najmłodszymi towarzyszyli znani sportowcy, reprezentujący kluby sportowe w naszym regionie. Cała impreza przypominała zmagania olimpijskie. Reprezentacja naszego przedszkola weszła na halę zapowiedziana przez prowadzącego przy głośnym dopingu naszych kolegów, którzy zasiedli w strefie kibica. Po rozgrzewce ze sportowcami rozpoczęły się prawdziwe emocje. Nasze przedszkolaki, pod wodzą kapitana Julka, rozpoczęły zmagania na siedmiu stacjach, przechodząc co kilka minut do kolejnych konkurencji. Punktem kulminacyjnym było ogłoszenie nagrodzonych. Wszyscy mali sportowcy okazali się zwycięzcami tych zmagań. Każdy przedszkolak wrócił do domu z dyplomem, medalem i niespodziankami. Zabawa była przednia!!! Dziękujemy mamie Julka za pomoc i opiekę nad przedszkolakami w strefie kibica oraz za godne reprezentowanie naszego przedszkola w konkursie sportowym.


11 lutego 2020 r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Bezpiecznego Internetu. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, po raz pierwszy w roku 2004, ale już od lat przekroczył jej granice, angażując państwa z całego świata. Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu. Przy okazji Dnia Bezpiecznego Internetu przedszkolaki zrealizowały projekt edukacyjny "Necio.pl". Jest to projekt edukacyjny, skierowany do dzieci w wieku 4-6 lat, poświęcony bezpiecznemu korzystaniu z Internetu; prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę we współpracy z Fundacją Orange w ramach programu Komisji Europejskiej Safer Internet. Na potrzeby projektu powstał serwis internetowy zawierający animacje, gry oraz piosenki tłumaczące najmłodszym zasady bezpiecznego korzystania z sieci. W serwisie Necio.pl dzieci dowiedziały się, czym jest Internet, jak komunikować się z innymi, używać poczty e-mail, wybierać bezpieczne strony www. Zachęcamy rodziców do zapoznania się z dostępnymi na stronie Necio.pl materiałami i wspólnej zabawy z dziećmi.


31 stycznia, jak co roku, w naszym przedszkolu odbyły się jasełka pt. "Cud Betlejemskiej Nocy", przygotowane przez grupę "Żabki". Dzieci w specjalnie przygotowanych kostiumach oraz w scenografii nawiązującej do Betlejem przedstawiły sceny narodzin Jezusa Chrystusa. Wśród śpiewu aniołów do żłóbka przybyli rozradowani i pełni werwy pastuszkowie. Nowonarodzonemu Dzieciątku pokłony złożyli także królowie i przedstawiciele różnych zawodów. Inscenizacja przeplatana była pięknymi tańcami, kolędami i pastorałkami. Przedszkolaki świetnie wcieliły się w swoje role. Śpiewom towarzyszyły dźwięki gry na janczarach, które sprawiały, że atmosfera zrobiła się bardzo świąteczna. Towarzyszyło temu wiele pozytywnych emocji. Na zakończenie, ku zaskoczeniu wszystkich przybyłych gości, przedszkolaki z widowni poprosiły swoich rodziców i bliskich, by wspólnie zaśpiewali z nimi finałową pastorałkę. Młodzi aktorzy spisali się na medal, otrzymując ogromne brawa od publiczności.


11 lutego po raz kolejny w naszym przedszkolu gościła Mobilna Filharmonia z koncertem pt.: "Z nowym rokiem tanecznym krokiem". Przedszkolaki poznały krótką historię powstania tańców nieodłącznie związanych z karnawałem, tj. samby, salsy, cha-chy oraz tanga. Podczas koncertu została zaprezentowana muzyka, która towarzyszy nam podczas wielkich bali karnawałowych. Niezwykłą niespodzianką były znane utwory Chopina, Mozarta czy Beethovena, brzmiące w latynoskich rytmach, wykonane na perkusji, pianinie cyfrowym, skrzypcach i flecie poprzecznym. Dzieci mogły również zagrać na instrumentach perkusyjnych oraz nauczyć się podstawowych kroków samby oraz cha-chy. Czekamy na kolejną ciekawą audycję.


Wiek przedszkolny to najodpowiedniejszy czas, w którym powinniśmy rozwijać zainteresowania czytelnicze najmłodszych. Nasze zabiegi, aby zachęcić dzieci do kontaktu z książką, będą miały ogromne znaczenie w ich dalszej nauce szkolnej i uczestnictwie w kulturze. Częste czytanie bajek wpływa znacząco na rozwój wyobraźni i aktywności intelektualnej dzieci, wzbogaca ich wiedzę o świecie, jednocześnie kształtując wrażliwość moralną. W dzisiejszych czasach, zdominowanych przez telewizję i komputery, chwile poświęcone na wspólne czytanie książek pozwalają tworzyć atmosferę ciepła i wzajemnej bliskości. Aby uzyskać taką atmosferę, zachęcamy rodziców, aby odwiedzali nas ze swoimi ulubionymi pozycjami z literatury dziecięcej w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Często gościmy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 7, którzy podczas lekcji bibliotecznych czytają przedszkolakom wiersze i opowiadania. W lutym, w ramach realizacji tematu tygodnia: "Baśnie, bajki, bajeczki", przedszkolaki wybrały się z wizytą do biblioteki miejskiej i szkolnej. Jak zawsze zostały miło przyjęte przez panie bibliotekarki, gdyż nie było to pierwsze spotkanie w wypożyczalni i na pewno nie ostatnie.


30 stycznia w grupie "Misie" odbyła się uroczystość przedszkolna z okazji Dnia Babci i Dziadka. Przedszkolaki recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły dla dziadków. "Misie" wręczyły swoim babciom i dziadkom upominki. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem. Panował miły i uroczysty nastrój.


W styczniu przedszkolaki z grupy "Żabki", w ramach projektu "Magiczna Moc Bajek", brały udział w zajęciach dotyczących niepełnosprawności. Na wstępie wspólnie oglądały film o tym, jak funkcjonują osoby niepełnosprawne oraz jak społeczeństwo reaguje na osoby "inne", wyróżniające się, zwłaszcza jeśli są to dzieci, jak ciężko im zrozumieć, dlaczego ta osoba nie mówi, nie widzi, nie słyszy lub się nie porusza. Razem omówiliśmy jakie są rodzaje niepełnosprawności, a dzieci podczas zabaw mogły wczuć się w role oraz doświadczyć, jak to jest być osobą niepełnosprawną. Magiczne słowa i gesty pokazywaliśmy także poprzez kalambury, próbując odpowiedzieć na pytanie, czy możliwa jest komunikacja bez użycia mowy? Dużo radości, a zarazem trudu zadały sobie "Żabki", by pokazać daną zagadkę, nie wydając dźwięków. Podczas kolejnej zabawy pn. "Budujemy ciszę" dzieci miały zawiązane oczy i zasłonięte uszy, by zobaczyć, że nie jest łatwo osobie słabosłyszącej i słabowidzącej poruszać się w środowisku lokalnym. Jako przewodnik posłużył im kolega/koleżanka z grupy. Prowadząc siebie nawzajem przez tor przeszkód, uczyli się odpowiedzialności, zrozumienia i w pełni musieli zaufać jeden drugiemu. Później próbowali malować, nie widząc farb oraz kartek, a także ćwiczyli malowanie i przenoszenie przedmiotów za pomocą stóp. Razem doszliśmy do wniosku, podsumowując zajęcia, że każdy z nas jest inny, czasem słabszy, ale wszystkim należy się szacunek. Nie bójmy się mówić o rzeczach trudnych, tym bardziej o niepełnosprawności (fizycznej czy intelektualnej), ponieważ, dając taką wiedzę dzieciom, otwieramy ich serca, uwrażliwiamy na innych, dajemy szansę, by akceptowali każdego człowieka.


Bal karnawałowy to dla przedszkolaków niezwykłe wydarzenie, często wyczekiwane przez wiele tygodni. Taki bal jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. W naszym przedszkolu odbył się 4 lutego. Tego dnia już od rana było bardzo wesoło i kolorowo. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, księżniczki, rycerzy, strażaków, policjantów, Spider-Manów... Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać, kto kryje się pod strojem, było bardzo trudno. W pierwszej kolejności dzieci miały możliwość pozowania do zdjęcia grupowego oraz zdjęć indywidualnych. Następnie uczestniczyły wspólnie ze swoimi paniami w tańcach i zabawach muzycznych. Bal umożliwił dzieciom spędzenie czasu w miłej i bajkowej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom, a to było głównym celem tego wydarzenia. Dziękujemy rodzicom za zorganizowanie balu i zaangażowanie w przygotowanie pięknych strojów. Kolejna zabawa karnawałowa już za rok.


30 stycznia dzieci z naszego przedszkola miały możliwość uczestniczyć w niecodziennej lekcji przyrody w ramach programu "Dzieciaki kochają zwierzaki, czyli ciekawe spotkanie z przyrodą na żywo - płazy". Mogliśmy obejrzeć interesujące gatunki płazów, m.in. rzekotki, drzewołazy, ropuchę agę, traszki, salamandrę, które pochodzą z różnych rejonów świata, np. Ameryki Południowej, Australii czy Azji. Dowiedzieliśmy się, jakich rozmiarów są te zwierzęta, czym się żywią, po co im takie ubarwienie, a także dzięki czemu mogą się wspinać na drzewa. Duża ilość zadawanych pytań świadczyła o tym, że dzieci były bardzo zainteresowane tymi zajęciami.


Akcje społeczne i charytatywne uczą nas dostrzegać, że czasami bardzo blisko jest ktoś taki sam jak my, kto ma takie same potrzeby, ale niewielkie możliwości, aby je zrealizować. Praca dla innych uczy nas pokory wobec życia. Podjęte działania wzbudzają poczucie własnej wartości, uwrażliwiają na potrzeby innych (słabszych, mniej sprawnych, mniej zaradnych), integrują środowisko, uczą empatii, większej wrażliwości na potrzeby i problemy innych, a przede wszystkim tego, że wspólnie możemy zrobić więcej. Dlatego nasze przedszkole chętnie włącza się w różne inicjatywy. W I semestrze roku szkolnego 2019/2020 przeprowadziliśmy zbiórkę zniczy w ramach akcji "Światełko pamięci". Wspieraliśmy przygotowanie paczek z okazji dnia świętego Mikołaja dla podopiecznych Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci. Zorganizowaliśmy zbiórkę drobnych monet w ramach XX edycji Góry Grosza - cyklicznej inicjatywy Towarzystwa Nasz Dom. Zbieraliśmy nakrętki dla Dominika, a także maskotki dla dzieci poszkodowanych w wypadkach, przyłączając się do akcji "Misie Ratownisie". Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w wyżej wymienionych przedsięwzięciach.


W styczniu został rozstrzygnięty ogólnopolski konkurs plastyczny pod nazwą "Świąteczne czary - mary, czyli bożonarodzeniowa ozdoba", zorganizowany przez Przedszkole Miejskie nr 23 w Łodzi. Komisja konkursowa stanęła przed trudnym wyborem najpiękniejszych ozdób bożonarodzeniowych. Miło nam poinformować, iż w kategorii wiekowej dzieci 6-letnie I miejsce zajęła Zuzanna Gieroń, a II - Nikola Czernia z grupy "Biedronki". Serdecznie gratulujemy dziewczynkom sukcesu i czekamy na kolejne!


Dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w ogólnopolskiej kampanii społecznej "Idą święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj". Projekt ten miał na celu wspieranie idei dzielenia się życzeniami poprzez tradycyjne wysyłanie kartek świątecznych. Młodsze dzieci same ozdabiały kartki według własnych pomysłów, natomiast dzieci ze starszych grup wypisywały życzenia. Dziękujemy rodzicom za pomoc.


10 stycznia grupa "Słoneczka" przygotowała dla rodziców jasełka. Przedszkolaki już od rana z ogromnym przejęciem czekały na występ. Przybyło wielu gości. Dzieci z wielkim zaangażowaniem odgrywały swoje role: Maryi, Józefa, aniołków, karczmarzy, pastuszków i królów. Pięknie śpiewały kolędy i pastorałki przy akompaniamencie pianina, na którym zagrała pani Karolina. Uroczystość zakończyła się wspólnym śpiewem kolędy i poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Jasełka okazały się wielkim przeżyciem dla wszystkich. Wprowadziły radosny, rodzinny nastrój.


Zgodnie z tradycją, 18 grudnia w przedszkolu odbyło się wigilijne spotkanie. Od samego rana panowała ożywiona atmosfera. Podczas wspólnego nakrywania stołów dzieci dzieliły się swoją wiedzą dotyczącą tradycji wigilijnych. Gdy stoły w salach były juz przygotowane, przedszkolaki z wszystkich grup zebrały się w sali ruchu, aby wspólnie śpiewać kolędy i pastorałki. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Beata Motyl. Następnie zostały wręczone nagrody i wyróżnienia uczestnikom II Świetlicowego Konkursu Kolęd i Pastorałek "Hej kolęda, kolęda", zorganizowanego przez świetlicę ZSP nr 11, którzy zaśpiewali przygotowane utwory. W dalszej części grupy przedszkolne zaprezentowały pastorałki, pięknie zapowiedziane przez p. Ewę. Na zakończenie części artystycznej wszyscy uczestnicy zaśpiewali kolędę "Przybieżeli do Betlejem", a pani dyrektor złożyła świąteczne życzenia. Następnie głos zabrał ksiądz Tomasz Świętoń, który poprowadził wspólną modlitwę i poświęcił dzieci oraz opłatki. Później wszystkie grupy wróciły do swoich sal, by złożyć sobie życzenia, usiąść do odświętnie nakrytego stołu i wspólnie zjeść świąteczny obiad. Tego dnia dzieci zapomniały o kłótniach, sporach i zmartwieniach, bo święta są przecież czasem radości i wybaczania.


Nasze przedszkole 12 grudnia po raz kolejny odwiedził zaprzyjaźniony teatrzyk Zielony Melonik, zapraszając nas na spektakl pt. "W drogę do Mikołaja". Jego bohaterką była Irenka, która - tak jak każde dziecko - napisała list do świętego Mikołaja. Dziewczynka poprosiła go o spełnienie jej najskrytszego marzenia, którym było usłyszeć głos zwierząt i zrozumieć ich myśli. Dziewczynka postanowiła, że nie będzie wysyłać listu, tylko sama wyruszy w drogę, aby spotkać świętego Mikołaja. I choć nie było jej dane go spotkać, to i tak to, o co prosiła, spełniło się. Przedszkolakom bardzo podobał się występ aktorów. Obdarzyli ich gromkimi brawami oraz szczerym uśmiechem od ucha do ucha. Czekamy z niecierpliwością na kolejne spektakle w wykonaniu teatrzyku Zielony Melonik.


Jednym z zadań przedszkola jest kształtowanie u dzieci postawy patriotycznej, uczenie umiłowania ojczyzny. W związku z tym 11 grudnia odbyło się w naszym przedszkolu spotkanie edukacyjne z historykiem, panem Maciejem Rędziniakiem, pracownikiem IPN-u w Rzeszowie. Wzięły w nim udział dzieci z grup "Biedronki" i "Tygryski". Gość, poprzez prezentację multimedialną, przybliżył historię powstania naszego państwa w oparciu o "Legendę o Lechu, Czechu i Rusie". Przedstawił polskie symbole narodowe oraz ich znaczenie. Wyjaśnił różnice między herbem a godłem Polski. Pokazał, w jaki sposób zmieniały się elementy naszego godła na przestrzeni wieków. Na zakończenie spotkania dzieci obejrzały bajkę pt. "Polak mały" według scenariusza i w reżyserii J., M. Marcińskich oraz film animowany "Baśka murmańska". W filmie tym niedźwiedzica Baśka opowiada o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, o święcie 11 listopada, o Józefie Piłsudskim, a także o "swoim" batalionie Murmańczyków, dowodzonym przez płk. Juliana Skokowskiego. Serdecznie dziękujemy panu Maciejowi Rędziniakowi za bardzo interesujące zajęcia, pełne ciekawostek oraz historycznej wiedzy.


Na początku grudnia został roztrzygnięty międzyprzedszkolny konkurs zorganizowany przez Publiczne Przedszkole nr 26 w Rzeszowie pod nazwą "Gwiazda betlejemska". Jury konkursu, biorąc pod uwagę pomysłowość oraz estetykę wykonania prac, doceniło wychowanków naszego przedszkola. Z przyjemnością informujemy, iż nagrody otrzymali: Zuzanna Kubicz z grupy "Żabki" oraz Konrad Kojder z grupy "Biedronki". Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!


Wizyta Świętego Mikołaja w naszym przedszkolu jest jednym z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Zanim jednak święty przyszedł, dzieci wysłuchały opowieści o tradycji mikołajek, jak i o samym Mikołaju. Aby móc otrzymać prezenty, przedszkolaki wiedziały, że muszą napisać list. Niektóre tworzyły samodzielnie, inne z pomocą rodziców lub wychowawców. W tym roku święty Mikołaj odwiedził nasze przedszkole 5 grudnia. Od samego rana w placówce panowała radość i poruszenie. Przedszkolaki z wielką niecierpliwością oczekiwały przyjścia niezwykłego gościa. Cały czas nasłuchiwały dzwonków jego sań. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tego wydarzenia, wszystkie przedszkolaki były odświętnie ubrane. Na wstępie dzieci zaskoczyły wyjątkowego gościa, prezentując swoje umiejętności wokalne. Mikołaj bardzo dziękował za pamięć i piękne piosenki. Miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia oraz prezenty wręczane każdemu dziecku przez Mikołaja. Serdecznie dziękujemy radzie rodziców za przygotowanie paczek prezentowych, wspaniałą dekorację i doskonałe prowadzenie całego spotkania.


4 grudnia obchodzimy Dzień Górnika, potocznie zwany Barbórką. Chcąc przybliżyć dzieciom trudną i odpowiedzialną pracę w kopalni, zaprosiliśmy do przedszkola tatę Oli - pana Roberta. Nasz gość, ubrany w mundur galowy, opowiedział dzieciom o maszynach górniczych, o codziennej pracy oraz o roboczym i galowym stroju górnika. Poznaliśmy także rodzaje węgla i sposoby ich wydobycia. Szczególnie duże zainteresowanie budził strój górnika, a przede wszystkim czapka ze wspaniałym pióropuszem. Na koniec spotkania każdy przedszkolak otrzymał słodki poczęstunek. Serdecznie dziękujemy Panu Robertowi za wizytę i poświęcony czas. Do zobaczenia za rok!


„Dinozaurów poznawanie to wspaniała jest zabawa, choć wymarły dawno temu, każde dziecko chce je badać”. Przedszkolaki z grupy "Żabki" przez cały tydzień poznawały, jak wyglądał świat przed milionami lat. Słuchając informacji zawartych w encyklopediach, filmach edukacyjnych, prezentacjach multimedialnych, książkach tematycznych, dzieci odkrywały tajemniczy czas sprzed milionów lat, gdy mieszkańcami naszej planety były groźne dinozaury, a na Ziemi nie mieszkali ludzie. "Żabki" z zainteresowaniem sięgały po albumy i atlasy ilustrujące wygląd, środowisko życia i charakterystyczne cechy prehistorycznych gadów. Dowiedziały się, że dinozaury żyły na lądzie, w wodzie i w powietrzu, poznały sposób ich rozmnażania się przez wykluwanie się z jajek oraz prawdopodobne przyczyny ich wyginięcia. Potrafiły nazwać mięsożernego tyranozaura, roślinożernego stegozaura, trójrogiego triceratopsa, pływającego diplodoka i latającego pterodaktyla. Wykonały prace plastyczne, bawiły się w archeologów, układając z rolek po papierze toaletowym szkielet dinusia. Ponadto dowiedziały się, jak powstał węgiel i do czego służy nam teraz. Zapoznały się z trudną i ciężką fizycznie pracą górnika.


3 grudnia dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w zajęciach z panią Martą - edukatorką medyczną. Tematem zajęć był ruch. Przedszkolaki dowiedziały się, co to znaczy dbałość o aktywność fizyczną i dlaczego ruch jest ważny dla naszego organizmu. Z pomocą Kostka - pomocnika pani Marty poznały w bardzo przystępny sposób budowę szkieletu, a także dowiedziały się, czym są kości i mięśnie. Na koniec zajęć pani edukator opowiedziała, co to jest złamanie kości i co należy robić, gdy przydarzy nam się kontuzja. To było bardzo pouczające i interesujące spotkanie.


W listopadzie dzieci z grupy "Żabki" wzięły udział w Międzyprzedszkolnym Przeglądzie Taneczno-Ruchowym "Aerobik przedszkolaka", w Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie. Dzieci wraz ze swoimi wychowawczyniami zaprezentowały układ taneczno-ruchowy do utworu zespołu Abba "Mamma mia". Zabawa była wspaniała.


Wszyscy wiemy, że andrzejki są tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. W odległych czasach wierzono, że dzień 30 listopada otwiera drzwi do nieznanej przyszłości. W dzisiejszych czasach andrzejki są świetnym pomysłem na wesołą zabawę przy muzyce i wróżbach. W naszym przedszkolu andrzejkowe zabawy odbyły się w piątek, 29 listopada, w każdej grupie wiekowej. Atmosfera od samego rana była gorąca. Pdekscytowane dzieci nie mogły doczekać się rozpoczęcia. Panie różnymi sposobami odkrywały z przedszkolakami tajemnice losu. Za pomocą rzucanych monet, kręcenia butelką, serduszek z imionami, kolorowych karteczek i innych tajemniczych przedmiotów dzieci dowiadywały się, czy spełnią się ich marzenia. Nie mogło zabraknąć wróżenia z butów. Kiedyś wróżbę ustawiania butów do drzwi stosowały niezamężne panny, chcąc dowiedzieć się, która z nich pierwsza wyjdzie za mąż. W czasie zabawy buty ustawiały chętne dzieci, świetnie się przy tym bawiąc. Przedszkolaki z wielką radością wypowiadały andrzejkowe zaklęcia i brały udział w różnych zabawach. Andrzejkowe spotkanie zachowało swój tajemniczy urok. Ciekawe, czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie...?


Pasowanie na przedszkolaka to wyjątkowa uroczystość, która w naszym przedszkolu odbyła się 26 listopada. Od samego rana trwały przygotowania, a w sali gromadzili się rodzice. Uroczystość rozpoczęły występy dzieci z grup: "Smerfy" i "Pszczółki". Mali artyści zaprezentowali przygotowane piosenki, tańce oraz wierszyki. Dla większości dzieci był to pierwszy bardzo ważny występ. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcia ramienia każdego przedszkolaka kredką przez panią dyrektor Beatę Motyl, a następnie każdy przedszkolak dostał od rady rodziców drobny upominek i pamiątkowy dyplom. Dla dzieci było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech.


W tym roku szkolnym w grupach: "Biedronki" oraz "Misie" realizowana jest innowacja pedagogiczna "Wiatrak matematyczny". Wprowadzona innowacja ma zachęcać i motywować dzieci do aktywnego udziału w zajęciach edukacyjnych, dzięki którym nauka matematyki będzie się kojarzyła dzieciom z wyśmienitą zabawą i dostarczy im wiele przyjemności, a tym samym pomoże w nabyciu niezbędnych kompetencji do rozpoczęcia nauki w I klasie. W przyjętej innowacji, podczas zabaw z dziećmi, wykorzystywany jest wiatrak matematyczny Izabeli Żukowskiej i Urszuli Dąbrowskiej oraz metody Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej. Wiatrak wspomaga rozwój intelektualny dzieci, sprzyja rozwojowi myślenia i nabywaniu umiejętności matematycznych przez przedszkolaków. Istotnym walorem wiatraka jest połączenie edukacji matematycznej dzieci z zabawami ruchowymi. Łączy on bodźce wzrokowe, słuchowe, dotykowe. Wiatrak pobudza wyobraźnię, buduje emocje, wyzwala energię. A więc, Drogie Przedszkolaki, wesołej i przyjemnej nauki poprzez zabawę!


Dzieci z grupy "Tygryski" 26 listopada wybrały się z wizytą do piekarni w Lubeni. Zapoznały się z różnymi urządzeniami wykorzystywanymi w piekarni do przygotowania ciasta na różne rodzaje pieczywa. Dowiedziały się, jakie urządzenia przydatne są do produkcji bułek, pakowania chleba oraz poznały przeznaczenie wielkiego pieca. Każdy przedszkolak pamiętał o zasadach bezpiecznego zachowania się w tym miejscu. Dzieci wcieliły się również w role małych piekarzy i same wyrabiały ciasto na bułki, które pan piekarz umieścił w piecu do wypieku. Była także najprzyjemniejsza chwila, czyli degustacja pysznych drożdżówek. Dzieci wróciły z tej wycieczki pełne wrażeń, wiedzy na temat etapów powstawania chleba oraz z pysznymi ciasteczkami. Miłą niespodzianką było dostarczenie przez kierowcę z piekarni bułeczek uformowanych przez dzieci z naszej grupy. Ogromne podziękowania dla państwa Szopiaków za umożliwienie zwiedzania piekarni, wzbogacenia naszej wiedzy na temat produkcji pieczywa i niezwykle serdeczne przyjęcie.


25 listopada nasze przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim przyjacielem-misiem. Przybyły niedźwiadki małe, duże, bardzo duże, białe, różowe, zielone wprost bajecznie kolorowe, a każdy był piękny i wyjątkowy. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię Święta Pluszowego Misia, wspólnie bawiły się przy piosenkach, zrobiły przyjęcie dla swoich pluszaków, kwiat przyjaźni i piękne prace plastyczne. Nie zabrakło także konkursów i quizów. Zapraszamy wszystkie misie w przyszłym roku!


22 listopada w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" grupę "Słoneczka" odwiedził tata Filipka - pan Arkadiusz Kłosowicz, który przeczytał dzieciom swoją ukochaną bajkę z dzieciństwa pt. "Sindbad żeglarz". Dzieci z ogromnym zainteresowaniem wsłuchały się w treść bajki i były bardzo podekscytowane wizytą gościa. Panu Arkadiuszowi bardzo dziękujemy, a pozostałych rodziców zapraszamy do wzięcia udziału w tej akcji. Dzieci czekają!


Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka obchodzony jest 20 listopada. To dzień, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W 2019 r. mija dokładnie 30 lat od uchwalenia przez Organizację Narodów Zjednoczonych najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych - Konwencji o Prawach Dziecka. To najważniejszy dokument dotyczący praw dzieci na świecie. Mówi o tym, że każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa. Przedszkolaki tego dnia przyszły do przedszkola ubrane na niebiesko, ponieważ jest to kolor UNICEF-u i w ten sposób solidaryzowały się ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.


Czy robotyka może być kreatywną zabawą? Choć kojarzy się "technicznie" i wiele w niej z matematyki, fizyki, elektroniki oraz informatyki, to jednak potrafi bardzo pobudzić wyobraźnię niejednego dziecka. 19 listopada dzieci 5- i 6-letnie z naszego przedszkola mogły uczestniczyć w warsztatach robotyki, prowadzonych przez Spice Gears Academy z Rzeszowa. Najmłodsi inżynierowie, pod okiem instruktorów, budowali najróżniejsze konstrukcje jeżdżąco-kroczące z klocków LEGO. Warsztaty te pozwoliły zamienić naturalną ciekawość świata w pasję tworzenia oraz pobudzić zainteresowanie fascynującym światem techniki.


13 listopada odbył się finał II edycji konkursu plastycznego o tematyce patriotycznej "Polska - moja Ojczyzna". Głównym celem konkursu było upowszechnianie wartości patriotycznych i obywatelskich wśród dzieci, a także rozwijanie wrażliwości estetycznej i zdolności twórczych. Konkurs podzielony był na dwie kategorie wiekowe (dzieci uczęszczające do przedszkola oraz do klas I-III).Łącznie zostało zgłoszonych 87 prac plastycznych. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy - nagrody rzeczowe w postaci książek, które ufundowała rada rodziców przedszkola. W I kategorii wiekowej laureatkami zostały: Izabela Szura, Daria Półchłopek i Kalina Kowal, a wyróżnienia otrzymali: Dawidek Franiszyn, Antoś Kowal, Zosia Nalepa, Marcela Ząbczyk, Hania Sołkowicz. W II kategorii wiekowej laureatkami zostały: Aleksander Gancarczyk, Zosia Lasota, Martyna Karwat, a wyróżnienia otrzymały: Wiktoria Kłapkowska, Alicja Pocałuń, Natalia Nieroda. Organizatorami konkursu były: p. Ewa Jargieło-Kloc, p. Anna Owarzany, p. Ewelina Smolak, p. Monika Wilk, p. Katarzyna Wrona. Wszystkim uczestnikom konkursu jeszcze raz serdecznie dziękujemy, a laureatom gratulujemy.


13 listopada w naszym przedszkolu obchodzona była 101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji wszystkie dzieci i panie uczestniczyły w Poranku Patriotycznym. Przedszkolaki ubrane w stroje galowe, z flagami i kotylionami zebrały się w sali ruchu, by wspólnie upamiętnić tę ważną dla wszystkich Polaków datę. Dzieci zaprezentowały piękny program artystyczny, w którym nie zabrakło wierszy, piosenek, tańców i inscenizacji o charakterze patriotycznym. Ważnym momentem było odśpiewanie przez wszystkich naszego hymnu narodowego - "Mazurka Dąbrowskiego". W ten sposób nasze przedszkolaki uczciły święto niepodległej Polski, a Poranek Patriotyczny był niezapomnianą lekcją patriotyzmu i miłości do ojczyzny.


5 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Data nie jest przypadkowa - jest to dzień urodzin jednego z największych twórców filmów animowanych - Walta Disneya. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Tego dnia chętne przedszkolaki przyszły do przedszkola przebrane za swoją ulubioną postać z bajki i wzięły udział we wspólnej zabawie w rytmie bajkowej muzyki. Odbył się bajkowy pokaz mody oraz quiz "Znawcy bajek". W najstarszej grupie dzieci miały okazję posłuchać fragmentu opowiadania czytanego przez koleżankę i kolegę z grupy. Otrzymaliśmy także zaproszenie do miejsca, w którym mieszkają wszystkie bajkowe postacie - do biblioteki. To właśnie tutaj na półkach każdy odnajdzie wróżki, księżniczki, krasnale i wiele wiele innych bajkowych postaci. Z zaproszenia chętnie skorzystamy i bardzo cieszymy się, że p. Katarzyna wraz z uczniami z naszej placówki także będzie nas odwiedzać.


W bieżącym roku szkolnym grupa "Misie" realizuje projekt edukacyjny "Książka dla przedszkolaka". Jednym z podjętych działań w ramach projektu, promujących czytelnictwo wśród przedszkolaków, była wizyta w Filii nr 12 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej z okazji "Międzynarodowego dnia postaci z bajek", który obchodzony jest 5 listopada. Ten dzień był okazją spotkania się naszych wychowanków z bajkowymi postaciami, które są nieodzownym elementem dzieciństwa. Bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, oswajają dziecięce lęki. Czasem stanowią wzór do naśladowania, a czasem pomagają im rozpoznać dobro. Podczas spotkania "Misie" opowiadały o swoich ulubionych postaciach, rozwiązywały zagadki oraz wysłuchały bajkę o przygodach "Tupcia Chrupcia". Dziękujemy pani Kasi za miłe przyjęcie i ciekawe zajęcia.


W listopadzie zostały ogłoszone wyniki ogólnopolskiego konkursu plastycznego pod nazwą "Najpiękniejszy kotylion na 11 listopada", organizowanego przez Przedszkole nr 8 w Tarnobrzegu. Na konkurs wpłynęło 68 pięknych prac. Po długiej i burzliwej naradzie jury konkursu wyłoniło laureatów. Miło nam poinformować, iż III miejsce otrzymała Zosia Gałuszyńska, a wyróżnienie - Sandra Sierżęga z grupy "Biedronki". Gratulujemy!


W ramach szkolenia Rady Pedagogicznej, nauczycielki wychowania przedszkolnego oraz edukacji wczesnoszkolnej uczestniczyły w szkoleniu "Kodowanie przez zabawę, czyli programowanie na podłodze". Szkolenie dostarczyło obecnym wiedzy na temat wprowadzania najmłodszych w świat programowania. W czterech grupach przedszkolnych została wprowadzona innowacja pedagogiczna "Z kodowaniem za pan brat". Jak widać już po pierwszych zajęciach, dostarczają one naszym dzieciom nie tylko nowych umiejętności, ale również mnóstwo radości.


Nowy rok szkolny to nowy cykl spotkań z teatrzykiem "Zielony Melonik". Tym razem obejrzeliśmy spektakl pt."Bezpieczna droga". Z myślą o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą ruchliwa ulica, przedszkolaki 5 listopada, wspólnie z "zaczarowaną jezdnią", panem Kazikiem, policjantem i roztargnioną czarownicą, przypomniały sobie zasady bezpiecznego zachowania na drodze. Pomogły również czarownicy w nauce znaków, dzięki czemu otrzymała ona prawo jazdy i obiecała, że będzie przestrzegała zasad ruchu drogowego. Dzieci bawiły się przy tym znakomicie i bardzo polubiły wszystkich bohaterów spektaklu. Mogły też sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą znaków drogowych - trzeba przyznać, że poszło nam całkiem nieźle. Z uśmiechem na twarzach pożegnaliśmy aktorów i czekamy na kolejne odwiedziny.


31 października przedszkolaki z grupy "Żabki", w ramach projektu "Magiczna Moc Bajek", wybrały się z wizytą do Filii nr 12 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Przedszkolaki zwiedziły placówkę, z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zajął je dział dla najmłodszych. Dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Zobaczyły także, jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Ponadto p. Kasia z biblioteki z wielką przyjemnością przybliżyła dzieciom historię powstania książeczki pt. "Kubuś Puchatek", a później wspólnie przeczytaliśmy jedną z wielu przygód łakomczuszka Kubusia i jego przyjaciół ze Stumilowego Lasu. Pani bibliotekarka przygotowała wiele ciekawych atrakcji. Na zakończenie każdy otrzymał do pokolorowania wizerunek Kłapouchego. Wszystkie przedszkolaki wyszły z biblioteki z uśmiechem na twarzy, ale przede wszystkim z obietnicą, że wrócą tutaj, aby móc się zapisać i korzystać z bogatej oferty dla dzieci. Dziękujemy za miłe przyjęcie!


Zaszczepiona w dzieciństwie pasja do książek i czytania jest witaminą dla psychiki i umysłu dziecka, a jednocześnie chroni je przed uzależnieniem od mediów elektronicznych i fałszywych wartości masowej kultury. Nasza placówka należy do klubu "Czytających Przedszkoli" w ramach Kampanii Społecznej "CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM". W związku z tym 24 października do grupy "Żabek" zawitała p. Katarzyna Baran z Biblioteki Publicznej nr 12 w Rzeszowie, która poopowiadała nam o książeczkach, jakie można wypożyczyć w bibliotece, jak również kilka przyniosła ze sobą - do pokazania i poczytania. Przedszkolaki wysłuchały bajki "Celestynka" oraz "Wielkie mycie zębów w zoo". Kolejnymi miłymi gośćmi w ramach akcji w dniu 29 października były uczennice ze starszych klas szkoły podstawowej. Dziewczynki przeczytały młodszym kolegom i koleżankom baśnie o Kopciuszku i Śpiącej Królewnie. Zapraszamy do kolejnych odwiedzin naszej grupy z innymi ciekawymi książeczkami!


Początkiem listopada obchodzimy dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszki. Te dni w polskiej religijności i tradycji mają szczególne znaczenie. W tym pełnym zadumy okresie zwracamy nasze myśli i uwagę ku tym, którzy od nas odeszli. Wspominamy osoby - zarówno te, które były nam bardzo bliskie, jak i te, które darzyliśmy szacunkiem i sympatią. Naszą refleksję kierujemy ku tym, którzy bohatersko i często bezimiennie ginęli w walce o wolność Ojczyzny. Jest to również odpowiedni czas na rozmowę dotyczącą szacunku dla zmarłych i o odpowiednim zachowaniu się w takim miejscu, jakim jest cmentarz. Przyłączając się do akcji "Szkoła Pamięta", przedszkolaki, wraz z wychowawcami, końcem października odwiedziły cmentarz i symboliczne miejsca w najbliższej okolicy upamiętniające zmarłych mieszkańców naszego regionu. Dzieci modliły się za zmarłych, zapalały znicze i ciszą upamiętniły tych, którzy już odeszli.


22 października br. przedszkolaki z grup "Tygryski" i "Biedronki" spacerowały szlakiem bohaterów niepodległości ulicami Rzeszowa. Podczas wędrówki dzieci odwiedziły pomniki: Tadeusza Kościuszki, Józefa Piłsudskiego, Leopolda Lisa-Kuli oraz Adama Mickiewicza. Wielkie zainteresowanie wśród najmłodszych wzbudził Dzwon Niepodległości na placu Farnym, ufundowany w 2018 r. przez samorząd Województwa Podkarpackiego oraz pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Rozmowa i wspólne zdjęcie z dragonem milicji rzeszowskiej Jerzego Ignacego Lubomirskiego, spotkanym w okolicy ratusza, były miłym akcentem tej wycieczki. Ten spacer to ważna lekcja historii dla naszych przedszkolaków, a jednocześnie świadectwo przyłączenia się do akcji MEN: "Szkoła Pamięta". Podsumowaniem tej wycieczki były piękne prace narysowane przez dzieci po powrocie do przedszkola.


Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci uczęszczające do przedszkola i do klas I-III szkoły podstawowej do wzięcia udziału w konkursie plastycznym "POLSKA - MOJA OJCZYZNA". Tematyka konkursu to wykonanie pracy plastycznej o tematyce patriotycznej. Szczegóły dotyczące regulaminu konkursu można znaleźć klikając w link.


Korzystając z pięknej pogody i uroków jesieni, przedszkolaki z grupy "Biedronki" oraz "Tygryski" udały się na wycieczkę do parku, który odkrył przed nami swe piękno. Podziwialiśmy jesienne barwy, rosnące krzewy i drzewa, a także wiewiórki. Podczas wycieczki zbieraliśmy najpiękniejsze kolorystycznie liście, żołędzie, kasztany, którymi później przyozdobiliśmy kącik przyrody. Dużo radości sprawiło dzieciom bieganie wśród miękkich, pachnących liści. Znaleźliśmy też chwilkę czasu, by odpocząć przy szumie fontanny i zjeść mała przekąskę. Wycieczkę zakończyliśmy w Miasteczku Ruchu Drogowego, gdzie utrwaliliśmy zasady bezpiecznego poruszania się po drodze i skorzystaliśmy z placu zabaw. To były bardzo przyjemny i pouczający dzień.


18 października dzieci z grup "Żabki" oraz "Słoneczka" wybrały się na wycieczkę do zagrody edukacyjnej "Szmer" w Godowej. Pomimo wczesnej pory, dzieci punktualnie stawiły się w przedszkolu i po śniadaniu, pakując do plecaków dobre humory, wyruszyliśmy w podróż. Z wielką niecierpliwością odliczaliśmy kilometry do celu, aż w końcu dotarliśmy na miejsce, a tam czekało na nas mnóstwo atrakcji. Każda z grup, wraz ze swoimi wychowawcami, uczestniczyła w: warsztatach kiszenia kapusty - każdy mógł sam spróbować swoich sił przy szatkowaniu, a później przy pakowaniu i ubijaniu do słoików gotowej kapusty; zajęciach z zoologii, podczas których opiekun zwierząt oprowadził nas po zagrodach i przedstawił jej mieszkańców (były piękne konie, kucyki, gęsi, świnki morskie, a nawet ogromna, chrapiąca świnia wietnamska, a największą frajdę sprawiło karmienie kozy Klary - każdy chciał zerwać dla niej jak najsmaczniejszą trawę i listki); dyniowisku - wspólnych, grupowych zawodach przy zbieraniu dyni oraz układaniu z nich najdłuższej linii. Ponadto mogliśmy przejechać się bryczką zaprzęgniętą w dwa koniki - Karusia i Barwę. W wolnym czasie czekał na nas plac zabaw oraz konkursy w przeciąganiu liny, rzucie gumofilcem, praniu z użyciem starodawnej tary, łowieniu rybek, dojeniu sztucznej krowy, a także zabawy w piaskownicy i mnóstwo innych ciekawych rzeczy. Dzieci na pamiątkę otrzymały magnesy z wizerunkiem różnych zwierzątek. Przedszkolaki wróciły zmęczone, ale bardzo zadowolone. Dziękujemy wszystkim, którzy sprawili, że ten dzień zapamiętamy na długo.


Sześciolatki z naszego przedszkola biorą udział w projekcie badawczym pn. "Zastosowanie autorskiego programu aktywizacji ruchowej dla dzieci w wieku przedszkolnym i jego wpływ na postawę ciała oraz podejmowaną aktywność fizyczną", który realizowany jest przez Wydział Wychowania Fizycznego oraz Wydział Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego. 17 października br. przedszkolaki uczestniczyły w teście sprawności fizycznej. Mali sportowcy wykonywali próby testowe: zwinności - bieg "wahadłowy" 2x5m z przenoszeniem klocka; mocy - skok w dal z miejsca; siły - rzut piłką lekarską o wadze 1kg znad głowy. Dzieci bardzo sprawnie wykonywały zadania, bawiąc się przy tym wspaniale.


We wtorek 15 października nasze przedszkole odwiedzili inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Rzeszowie w ramach akcji "Bezpieczna droga do szkoły". Inspektorzy w przyjaznej formie przedstawili dzieciom zasady prawidłowego poruszania się po drogach, chodnikach i poboczach, jak również zwrócili szczególną uwagę na korzystanie z elementów odblaskowych wyróżniających pieszych po zmroku. Wyjaśnili jak ważne jest korzystanie z fotelików samochodowych i pasów bezpieczeństwa. Kolejnym punktem spotkania było przybliżenie przedszkolakom, czym zajmuje się Inspekcja Transportu Drogowego, jak są umundurowani inspektorzy podczas wykonywania czynności kontrolnych, jakie pojazdy są kontrolowane przez ITD, a także jak można rozpoznać samochody inspekcyjne wśród innych pojazdów uprzywilejowanych. Starsze przedszkolaki miały możliwość oglądnąć samochód ITD i "przetestować" sprzęt w tym także wagę, która wśród dzieciaków wzbudziła największe zainteresowanie. Przedszkolaki, za aktywny udział w zajęciach poprzez zadawanie licznych pytań, zostali obdarowani upominkiem w postaci kolorowanki z maskotką ITD. Bardzo dziękujemy za pouczające spotkanie.


3 października przedszkolaki z grup "Smerfy", "Pszczółki" oraz "Misie" odwiedziła pani Kasia, która jest z zawodu higienistką stomatologiczną oraz jako wolontariusz Fundacji "Wiewiórki Julii" prowadzi zajęcia z zakresu prawidłowej profilaktyki i zdrowia jamy ustnej. Podczas spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się w jaki sposób i dlaczego warto dbać o zęby, co jeść, aby zęby były mocne i zdrowe. Przedszkolaki słuchały z dużym zainteresowaniem, dzieląc się własnymi doświadczeniami z pobytu u stomatologa i wiedzą na temat mycia zębów. Mamy nadzieję, że te cenne wskazówki pozwolą im na długo cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.


Sezon na pyszne owoce i warzywa trwa! Nie zapominamy o tym także w przedszkolu. Każdy przedszkolak już wie, jak ważne są dla nas owoce i warzywa - nie tylko dlatego, że są smaczne, ale przede wszystkim - zawierają mnóstwo witamin, które chronią i wzmacniają nasz organizm. Dlatego też przedszkolaki postanowiły zrobić pyszną i zdrową sałatkę owocową, szaszłyki owocowe oraz sok owocowo-warzywny. Ach, co to była za uczta! Wszystko smakowało wyśmienicie - nie wiemy, czy dlatego, że owoce były pyszne, czy dlatego, że sami przygotowaliśmy? Kochani Rodzice, zobaczcie sami.


Szanowni Rodzice, nasze przedszkole bierze udział w plebiscycie organizowanym przez Gazetę Codzienną Nowiny. Jesteśmy niezmiernie zaszczyceni nominacją do tytułu "Przedszkole Roku 2019". Bardzo prosimy o oddawanie głosów na nasze przedszkole. Każdy głos oddany na naszą placówkę będzie docenieniem naszej codziennej pracy. Głosować można po kliknięciu w link.


7 października nasze przedszkolaki uczestniczyły po raz pierwszy w tym roku szkolnym w audycji muzycznej przygotowanej przez muzyków z mobilnej filharmonii. Tym razem koncert nosił tytuł "Piękna nasza Polska cała". Artyści, przebrani w piękne i kolorowe stroje ludowe, zagrali skoczne melodie, zaśpiewali pieśni i przyśpiewki, a także wykonali tańce ludowe. Dzieci miały okazję posłuchać brzmienia wielu instrumentów, m.in. kontrabasu, diabelskich skrzypiec, fletu poprzecznego, akordeonu i skrzypiec. Występ - jak zawsze - był bardzo udany. Czekamy na kolejną wizytę mobilnej filharmonii w naszym przedszkolu.


Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy przedszkola, o urodzinach lub imieninach. Równie ważne jest więc święto chłopców, które obchodzimy 30 września. W tym dniu we wszystkich grupach dziewczynki wręczały kolegom upominki, własnoręcznie namalowane laurki, specjalne medale oraz legitymacje dla "Superchłopaka". Nie brakło także słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci. Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy pomogli w organizacji tego święta.


W jaki sposób wchodzić na jezdnię? Dlaczego na drodze należy zachować szczególną ostrożność? Po co są przepisy ruchu drogowego? Na te i wiele innych pytań związanych z bezpiecznym poruszaniem się po drodze przedszkolaki poznały odpowiedzi na zajęciach w ramach realizowanego tematu tygodnia "Moja droga do przedszkola". Dzieci z naszej placówki wybrały się na spacer na pobliskie skrzyżowanie. Przedszkolaki z wielką uwagą obserwowały ruch uliczny, nazywały pojazdy, zapoznawały się z wyglądem niektórych znaków drogowych, a przede wszystkim uczyły się właściwego sposobu przechodzenia przez przejście dla pieszych. Wyjście na skrzyżowanie utrwaliło wiedzę dzieci na temat ważnego dla wszystkich bezpieczeństwa.


24 września br. dzieci z dwóch najstarszych grup przedszkolnych: "Biedronki" i "Tygryski" wzięły udział w warsztatach "Wchodzę w rolę", których pomysłodawcą i organizatorem była Fundacja Potrafię Pomóc. Co zrobić, by zrozumieć, jak wygląda dzień niepełnosprawnego dziecka? Wczuć się w jego rolę! Podczas spotkania dzieci zobaczyły problemy, które na co dzień pokonują ich niepełnosprawni rówieśnicy, na przykład przemierzanie trasy wózkiem inwalidzkim, o kulach, z laską, w czasie, gdy opaska zasłania oczy; komunikowanie się bez słów czy wykonywanje różnych czynności bez użycia jednej ręki lub nogi. To tylko kilka przykładów, z którymi zmierzyły się przedszkolaki podczas warsztatów. Dowiedziały się też, jakie są rodzaje niepełnosprawności i jak wyglądają codzienne trudności ich rówieśników - jak kilka schodków lub krawężnik mogą utrudnić, a czasem uniemożliwić zwykłe funkcjonowanie. Otrzymały także lekcję savoir-vivre’u - jak zaproponować pomoc osobie z niepełnosprawnością albo - jak pomóc, żeby nie zaszkodzić? Biorąc udział w warsztatach, dzieci miały szansę, by oswoić się z obecnością osób niepełnosprawnych w swoim środowisku, co w przyszłości pomoże przełamać bariery we wzajemnym kontakcie.


Grupę "Żabki" odwiedzili ostatnio pani Agnieszka i pan Tomasz Duda, który pracuje w firmie Pratt&Whitney, będącej światowej klasy producentem silników lotniczych do śmigłowców oraz samolotów pasażerskich. Pan Tomasz opowiedział dzieciom, na czym polega jego praca, czym na co dzień się zajmuje. Dzieci z ciekawością wysłuchały bajki o chłopcu i silniku, czytanej przez panią Agnieszkę. Miały okazję dowiedzieć się, z jakich elementów składa się samolot, a także pobawić się przyniesionymi przez pana Tomasza modelami. Po zajęciach duża ilość przedszkolaków wyraziła chęć zostania inżynierami.


Co roku, w całej Polsce 20 września przedszkolaki świętują swój dzień - Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Tego dnia dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy i udziału w wielu konkursach. Przedszkolaki pokonywały tor przeszkód, kręciły hula-hop, uczestniczyły w zabawach z wykorzystaniem chusty animacyjnej i balonów. Radość, śmiech i głośny doping uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie. Idąc za słowami Janusza Korczaka: "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat", życzymy wszystkim dzieciom, aby uśmiech gościł na ich twarzach każdego dnia, nie tylko od święta.


30 sierpnia 2019 r. w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia adaptacyjne dla najmłodszych przedszkolaków. Już od progu przedszkola dzieci witały uśmiechnięte panie. W salach czekały zabawki, pacynki, gry i maskotki. Dzieci wspólnie z rodzicami zwiedziły przedszkole, oglądały pomieszczenia, w których będą spędzać czas. Poznały także swoje znaczki w szatni i w łazience. Dużo radości przyniosły dzieciom zabawy w ogrodzie przedszkolnym, pod czujnym okiem rodziców i personelu przedszkola. Nauczycielki prowadziły liczne zabawy integracyjne, które zbliżyły maluchy do siebie, a także pozwoliły pokonać lęk i nieśmiałość. Na koniec wspólnie spędzonego dnia przedszkolaki zjadły z ochotą pyszne pierogi, przygotowane przez panie kucharki specjalnie na tę okazję. Dziękujemy rodzicom oraz ich pociechom za przybycie i wspólną zabawę. Trzymamy kciuki za udaną adaptację państwa pociech w nowym roku szkolnym.


Nasze przedszkole współpracuje z Uniwersytetem Rzeszowskim i bierze udział w programie pod hasłem "MINI OLIMPIADA PRZEDSZKOLAKA". Projekt badawczy pt.: "Zastosowanie autorskiego programu aktywizacji ruchowej dla dzieci w wieku przedszkolnym i jego wpływ na postawę ciała oraz podejmowaną aktywność fizyczną" wykonywany będzie przez wykwalifikowaną kadrę Collegium Medicum Uniwersytetu Rzeszowskiego. Przeprowadzone badania są w pełni anonimowe i są skierowane do dzieci 6-letnich.Wszystkie wyniki oraz dane pozyskane w toku badań będą wykorzystywane jedynie na potrzeby analizy naukowej. Szczegółowe informacje po kliknięciu w link. Opis projektu znajduje się tutaj.


Skończył się czas wypoczynku i nasze przedszkolaczki wróciły tam, gdzie lubią spędzać czas na zabawie oraz zdobywaniu nowych umiejętności - do naszego przedszkola. Dyrekcja, grono pedagogiczne oraz wszyscy pracownicy życzą dzieciom wielu radosnych chwil i wesołych przeżyć podczas pobytu w przedszkolu, a rodzicom - udanej współpracy i zadowolenia w roku szkolnym 2019/2020.










Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 11 w Rzeszowie; ul.Beskidzka 5, 35-083 Rzeszów; tel: (0-17) 748 3840

statystyka