Zespół Szkół nr 5 w Rzeszowie

 



ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016 27 VI 2016 r. | 

24 czerwca uroczyście pożegnaliśmy rok szkolny 2015/2016 i powitaliśmy wakacje. Po mszy świętej uczniowie i nauczyciele udali się do szkoły, gdzie miało miejsce pożegnanie klas III gimnazjum oraz wręczenie przez dyrektora szkoły, Pana Piotra Kłęka wyróżnionym uczniom świadectw, listów gratulacyjnych dla rodziców i nagród książkowych. Nagrody otrzymali także uczniowie, którzy w mijającym roku szkolnym uzyskali wysokie wyniki na egzaminach, zostali laureatami konkursów lub w sposób szczególny angażowali się w pracę na rzecz szkoły. Na duże brawa zasłużył sobie duet złożony z nauczycieli: Pani Jadwigi Basisty-Jandy i Pana Krzysztofa Korczykowskiego, który śpiewająco pożegnał uczniów klas VI szkoły podstawowej. Po zakończeniu części oficjalnej były jeszcze krótkie przedwakacyjne rozmowy uczniów z wychowawcami oraz życzenia: wspaniałego, bezpiecznego i twórczego wypoczynku, abyśmy mogli rozpocząć przyszły rok szkolny w pozytywnych nastrojach.

PIERWSZA POMOC 27 VI 2016 r. | 

W czerwcu w ramach programu "Ratujemy i Uczymy Ratować" (RUR) w klasach Ib i Ic szkoły podstawowej pod nadzorem pań wychowawczyń: Aleksandry Krasny oraz Marty Piech-Król odbyły się zajęcia poświęcone podstawowym czynnościom ratującym życie. Uczniowie obejrzeli film, mieli również do dyspozycji fantomy służące do wykonywania praktycznych ćwiczeń. Ponadto zasady pierwszej pomocy w przypadkach m.in. skaleczeń, poparzeń i zatruć przedstawiła im jedna z mam - pani Katarzyna Małek, będąca osobą doświadczoną zawodowo w tej dziedzinie. Dzięki takim zajęciom dzieci oswajają się z bardzo ważnymi zagadnieniami, kształtowane są odpowiednie nawyki, a pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym.

ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW 24 VI 2016 r. | 

Miesiąc maj i czerwiec obfituje w liczne święta: Dzień Mamy, Dzień Dziecka i Dzień Ojca. Klasy IIa i IIb wraz z wychowawcami: p. K. Wroną i p. B. Motyl postanowiły z tej okazji zorganizować dla rodziców zajęcia otwarte, których tematem przewodnim było "Życie rodzin z całego świata". Atmosfera podczas zajęć była bardzo radosna. Zarówno uczniowie, jak i rodzice aktywnie uczestniczyli we wszystkich stawianych przed nimi zadaniach. Dzieci poznały obyczaje, wygląd, a także miejsca, jakie zamieszkują rodziny na różnych kontynentach, wypowiadały się również na temat własnych rodzin. Pisały życzenia dla rodziców z okazji ich świąt, recytowały wiersze, śpiewały piosenki oraz grały na instrumentach. Na zakończenie nie zapomniały o wręczeniu własnoręcznie wykonanych upominków i zagraniu "Sto lat" na dzwonkach. Rodzice byli wzruszeni i zachwyceni, aktywnie włączyli się do gry na instrumentach. Zarówno dzieci, jak i licznie przybyli rodzice bawili się wyśmienicie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wspólne zabawy integracyjne, w których uczniowie brali udział wraz z rodzicami. Przyjemnie było obserwować uśmiechnięte i zadowolone miny rodziców oraz ich pociech podczas wspólnie spędzonych chwil. Lekcja bardzo się wszystkim podobała - na pewno powtórzymy takie zajęcia za rok. Klasa IIc wraz wychowawczynią, p. B. Łabuz także zorganizowała zajęcia otwarte. Podczas zajęć nt. "Książka przyjacielem człowieka" dzieci wypowiadały się na temat czytanych lektur, odgadywały tytuły na podstawie obrazków, rekwizytów, czytanych fragmentów. Formułowały również regulamin poszanowania książek oraz kolorowały obrazki z wybranych baśni i bajek. Rodzice obserwowali aktywność, zachowanie i pracę swoich pociech na lekcji, a także obejrzeli wystawę "zeszytów przeczytanych książek", zakładek do książek - wykonanych na klasowy konkurs oraz ciekawe książki przygotowane dla dzieci w kąciku czytelniczym. Wszyscy mogli się przekonać, że czytanie może przynieść wiele radości, wzruszeń, przyjemności. Na koniec rodzice otrzymali listę książek proponowanych przez fundację Cała Polska Czyta Dzieciom, które warto wspólnie przeczytać z dziećmi. Dziękujemy wszystkim rodzicom za tak liczne przybycie, a dzieciom za zdyscyplinowane i zaangażowanie w pracę podczas zajęć.

WYCIECZKA ROWEROWA 24 VI 2016 r. | 

W ostatnim dniu zajęć dydaktycznych klasa Vb szkoły podstawowej wybrała się po raz trzeci na wycieczkę rowerową. Pod opieką p. A. Grodeckiej-Nykiel, p. M. Grzebyk, p. R. Różańskiego oraz p. J. Zielińskiego uczniowie udali się do Racławówki. Uczestnicy wycieczki byli bardzo zdyscyplinowani, pilnowali swego ustawienia w kolumnach, dzięki czemu cali i zdrowi wrócili do domów. Teraz pozostało im jedynie oczekiwać na upragnione wakacje.

WYCIECZKA DO ŁAŃCUTA 24 VI 2016 r. | 

21 czerwca uczniowie klasy 1a szkoły podstawowej udali się na wycieczkę do Łańcuta, gdzie obejrzeli Zamek Lubomirskich z oranżerią i powozownią. Pani przewodnik w ciekawy sposób zapoznała uczniów z historią zamku. Pogoda była idealna, aby po zwiedzaniu pospacerować w pięknie utrzymanym parku. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wycieczki i zgodnie stwierdzili, że z pewnością wrócą tu wiele razy.

WYCIECZKA DO HUTY SZKŁA 24 VI 2016 r. | 

20 czerwca klasy IIa, IIb i IIIb pod opieką nauczycieli: p. A. Abramczyk, p. B. Motyl, p. B. Wiącek i p. K. Wrony odwiedziły Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Podczas zajęć w hucie dzieci miały możliwość wysłuchania historii produkcji szkła oraz zobaczenia, na czym polega jego tworzenie. Same również próbowały sztuki dekorowania szkła podczas zorganizowanych dla nich warsztatów. Wybijanie pamiątkowych medali oraz malowanie na szkle własnoręcznie wykonanych obrazków sprawiło dzieciom wiele radości, zwłaszcza że swoje prace mogły zabrać do domu i pochwalić się nimi przed rodzicami. W drodze powrotnej młodzi turyści zwiedzili ruiny zamku w Odrzykoniu oraz próbowali swoich sił podczas wspinaczki na Prządki. Wycieczka była bardzo udana. Poza dobrymi humorami dopisała też piękna pogoda.

WYCIECZKA DO BASZNI DOLNEJ 16 VI 2016 r. | 

Zagroda Kresowa w Baszni Dolnej, w okolicach Lubaczowa to miejsce, które warto odwiedzić i do niego wracać. Przekonani są o tym uczniowie klas: IIc i IIIa, którzy 16 czerwca wybrali się tam na wycieczkę. Muzeum historyczne, dające możliwość wirtualnego przymierzania strojów rycerskich, warsztaty kowalskie, malowanie na szkle, czy strzelanie z łuku - to tylko niektóre z licznych atrakcji czekających tam na aktywne dzieci. Uczniowie mieli także możliwość przejechać się quadem, poskakać na euro bungee, popływać w zamkniętej kuli oraz wyszaleć się na dmuchanym placu zabaw. Pogoda w tym dniu także dopisała, więc radości było co niemiara.

KIBICUJEMY POLSKIEJ REPREZENTACJI 16 VI 2016 r. | 

Reprezentacja Polski walczy we Francji na Mistrzostwach Europy w piłce nożnej, a nasi uczniowie to jej wierni kibice. Można się było przekonać o tym 16 czerwca, podczas akcji zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski. Uczniowie szkoły podstawowej przyszli ubrani na biało-czerwono, mieli też typowe akcesoria kibica: szaliki, czapki, flagi. Wszystkim towarzyszyła radosna, sportowa atmosfera. I oczekiwanie na sukcesy naszych piłkarzy. Trzymamy za nich kciuki!

WYCIECZKA DO KOLBUSZOWEJ 16 VI 2016 r. | 

15 dzień czerwca uczniowie klas Ib i Ic szkoły podstawowej spędzili na wycieczce do Parku Etnograficznego Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Po przekroczeniu bramy parku otworzył się przed nimi fascynujący obraz minionych czasów, pejzaż lasowiackiej i rzeszowskiej wsi z początków XX stulecia. Kolbuszowskie muzeum na wolnym powietrzu jest jednym z największych i najpiękniejszych w Polsce. Od niemal czterdziestu lat gromadzone są tutaj bezcenne pamiątki naszej kultury, zabytki architektury drewnianej regionu, które mogli podziwiać nasi pierwszoklasiści. Wędrując po skansenie, położonym z dala od miejskiego zgiełku, dzieci zobaczyły świat, którego już nie ma, poznały frapujące historie mieszkających tu ludzi. Większość wnętrz mieszkalnych i gospodarczych urządzona została sprzętami właściwymi dla danego miejsca i czasu. Duże zainteresowanie uczniów wzbudziła chałupa z Brzózy Stadnickiej - pokazano w niej pracę zabawkarza oraz chałupa Kielarów z Markowej, w której zaaranżowano pieczenie chleba. Dzieci uczestniczyły również w warsztatach "Ziarnko do ziarnka - znaczenie chleba w tradycji". Podczas zajęć uczniowie poznali narzędzia i sprzęty służące do obróbki zboża. Dowiedziały się o ciekawych zwyczajach związanych z wypiekiem chleba. Na koniec upiekły tradycyjny przysmak - proziaki, a także delektowały się smakiem wiejskiego chleba z masłem. Zmęczone, ale pełne wrażeń wróciły do szkoły.

LEŚNY TABOR 16 VI 2016 r. | 

Jaką wycieczkę uczniowie lubią najbardziej? Oczywiście taką, na której mają okazję poszaleć i wykorzystać swoje wszystkie umiejętności. Właśnie tak dobrze bawili się uczniowie klas Ia i Ib gimnazjum, którzy 8 czerwca 2016 r. pod opieką pani Agnieszki Pittner i pana Romualda Różańskiego odwiedzili park linowy "Leśny Tabor" w Niechobrzu. Przez 6 godzin młodzież miała okazję wypróbować swoje siły w rozgrywkach paintballa laserowego, w przejściu trasą parku oraz w zjeździe tyrolskim. Trzeba przyznać, że wszystkim przydały się stalowe nerwy... Na koniec, w ramach relaksu, wszyscy odpoczęli przy grillu. Myślimy, że długo będziemy pamiętać tę eskapadę!

ROCZNICA PACYFIKACJI ZWIĘCZYCY 16 VI 2016 r. | 

8 czerwca miała miejsce 73. rocznica pacyfikacji Zwięczycy dokonanej przez niemiecką policję, żandarmerię i żołnierzy ukraińskich, podczas której zginęło 19 osób. Tego dnia, pod tablicą upamiętniającą mieszkańców Zwięczycy, zamordowanych w latach 1939-1944, odbył się uroczysty apel. Wzięła w nim udział dyrekcja szkoły, nauczyciele i uczniowie gimnazjum oraz harcerze z 5. Drużyny Starszoharcerskiej "Zośka" w Rzeszowie, którzy wystawili dwuosobową wartę. Reprezentanci Samorządu Uczniowskiego przedstawili okoliczności dokonania pacyfikacji oraz odczytali nazwiska poległych. Złożono także wieńce i zapalono znicze.

PIKNIK RODZINNY / ŚWIĘTO SZKOŁY 10 VI 2016 r. | 

4 czerwca już po raz dziewiąty odbył się na terenie Zespołu Szkół nr 5 Piknik Rodzinny. W tym toku impreza połączona była nie tylko ze Świętem Szkoły, ale i Dniami Osiedla. Wszystkich przybyłych na piknik powitali: Dyrektor szkoły, pan Piotr Kłęk, Radny Miasta Rzeszowa, pan Janusz Micał oraz pan Henryk Wolicki, Pełnomocnik Prezydenta Rzeszowa. Został także odczytany list, w którym Prezydent Miasta, pan Tadeusz Ferenc pogratulował przygotowania imprezy i życzył wszystkim dobrej zabawy.          --- więcej ---

Z WIZYTĄ W TEATRZE 4 VI 2016 r.

3 czerwca 2016 r. uczniowie klas II i III SP wraz ze swoimi wychowawcami odwiedzili teatr "Maska" w Rzeszowie. Obejrzeli spektakl pt. "Akademia pana Kleksa", opowiadający o niezwykłej szkole Ambrożego Kleksa, w której nauka jest przyjemnością i niesamowitą przygodą. Szkoła położona jest w ogromnym parku, w którym ukryto przejścia do wszystkich znanych baśni. Odwiedzenie świata wymyślonego przez braci Grimm czy Andersena jest tam tak samo proste i zwyczajne, jak pójście po bułki do sklepu po drugiej stronie ulicy. Jest tylko jedna trudność - aby znaleźć się w Akademii, trzeba być chłopcem, którego imię zaczyna się na A... Kolorowy i roztańczony musical był niezapomnianą podróżą do świata wyobraźni.

WYCIECZKA W PIENINY I GORCE 4 VI 2016 r. | 

W dniach 2-3 czerwca 56 uczniów z klas piątych i szóstych szkoły podstawowej uczestniczyło w wycieczce w Pieniny i Gorce. Pierwszego dnia, mimo nie najlepszej pogody, uczestnikom udało się wejść do wąwozu Homole oraz odbyć rejs po Jeziorze Czorsztyńskim. Najmilsza część wyjazdu, czyli nocleg, miała miejsce w Niedzicy. Tam uczniowie uczestniczyli w dyskotece, a następnego dnia, wyspani i wypoczęci, wyruszyli w długą wędrówkę na najwyższy szczyt Gorców, Turbacz. Pogoda tym razem dopisała, sił również nie zabrakło, więc wieczorem wszyscy cali i zdrowi wrócili do swoich domów oraz stęsknionych rodziców.

TURNIEJ FIFA 4 VI 2016 r. | 

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej z udziałem polskiej reprezentacji rozpoczną się już 10 czerwca. Wśród naszych gimnazjalistów nie brakuje fanów tej dyscypliny sportu. Żeby umilić im czas oczekiwania na tę jedną z najważniejszych w świecie sportu imprez, 1 czerwca Samorząd Uczniowski zorganizował Szkolny Turniej FIFA 15 na konsoli Play Station 3. W rozgrywkach, które toczyły się systemem pucharowym, wzięło udział aż 16 dwuosobowych drużyn. Zwycięzcami turnieju zostali: Sebastian Domino i Michał Koszelnik, którzy w finale pokonali Jakuba Gargasia i Filipa Kłęka. Na miejscu trzecim uplasowała się drużyna złożona z Patryka Bokoty i Jakuba Stachowicza. Na wyróżnienie zasłużyła także Zuzanna Gołąb - najlepiej grająca uczestniczka turnieju. Drużyny z miejsc I-III otrzymały dyplomy, a zwycięzcy - statuetki oraz nagrodę główną - piłkę meczową, replikę oficjalnej piłki EURO 2016.

DZIEŃ DZIECKA 2 VI 2016 r.

Uczniowie klas Ib i Ic szkoły podstawowej Dzień Dziecka świętowali w kinie na seansie dla "Vipów" (seans odbył się tylko dla dzieci z klasy Ib i Ic). Z radością oglądały komedię o kogucie, który nie da się zrobić w jajo! Znakomita animacja, pełna przygód akcja w komedii o tym, że dla przyjaciół warto wzbić się do lotu, nawet gdy grozi to twardym lądowaniem, wywoływała burzę śmiechów i oklasków wśród dzieci. Film opowiada o sympatycznym kogucie Mańku, który zawsze marzył o tym, by zostać mistrzem. Niestety, los rzucił go ku agroturystyce. Krótko mówiąc, Maniek jest małym wiejskim kogutem o wielkich marzeniach i nic nie wskazuje na to, by coś miało się w tej sprawie zmienić.Jednak pewnego dnia, gdy podstępny rolnik doprowadza gospodarstwo na skraj ruiny, Maniek wraz z ekipą przyjaciół z kurnika oraz kopą dzielnych jaj musi stanąć w obronie rodzinnego domu. Po filmie rozradowani uczniowie wrócili do szkoły. Wychowawcy serdecznie dziękują rodzicom za przygotowanie i udział w wycieczce.

O POLAKACH RATUJĄCYCH ŻYDÓW 2 VI 2016 r. | 

W czasie II wojny światowej Polakom, którzy ukrywali Żydów, groziła kara śmierci. Pomimo ryzyka, tysiące polskich rodzin ofiarowało swoją pomoc ludności żydowskiej. Wśród nich była rodzina Kowalskich z Ciepielowa, spalona żywcem przez niemieckich żandarmów. Głośna stała się także zbrodnia w Markowej koło Łańcuta, gdzie w 1944 r. Niemcy rozstrzelali Józefa Ulmę, jego żonę i szóstkę dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów. Z tym trudnym tematem zmierzyli się uczniowie klas trzecich gimnazjum, którzy 25 maja uczestniczyli w lekcji prowadzonej przez Pana Macieja Rędziniaka z Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Mieli oni okazję obejrzeć film "Historia Kowalskich" oraz wysłuchać prelekcji nt. polityki narodowościowej III Rzeszy i Holokaustu. Natomiast 31 maja trzecioklasiści zwiedzili Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Tam na własne oczy przekonali się, do czego prowadziła ideologia oparta na nienawiści i pogardzie do ludzi innej rasy.

WYSTAWA KLOCKÓW LEGO 1 VI 2016 r. | 

Pod koniec maja uczniowie klas drugich i trzecich ze szkoły podstawowej odwiedzili największą w Polsce wystawę budowli z klocków Lego. Oglądali niecodzienne obiekty złożone z wielu milionów klocków. Wśród niemal stu makiet mogli zobaczyć największy na świecie samolot wykonany z klocków Lego, czyli Air Force One. Podziwiali również interaktywne eksponaty, roboty, budowle przedstawiające architekturę zabytkową oraz współczesną, a także sceny znane z filmów i bajek. Po zwiedzeniu wystawy dzieci odwiedziły kino edukacyjne, w którym oglądały filmy ukazujące świat nauki, wiedzy przez pryzmat klocków Lego. Na zakończenie każdy miał okazję pobawić się klockami Lego w strefie zabawy.

SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM 1 VI 2016 r. | 

30 maja uczniowie naszej szkoły spotkali się z podróżnikiem - Grzegorzem Chahurą, który jest członkiem grupy turystycznej "Trzask". Pan Grzegorz w bardzo ciekawy sposób opowiadał o wycieczce do Azji, która odbyła się w połowie grudnia 2013 r. Podróżnicy zwiedzili wówczas Wietnam, Kambodżę, Ho Chi Minh City, Hanoi a po drodze wiele miejscowości i wiosek, nawet takie, które w całości znajdują się na wodzie. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali o domach na wodzie, pływających sklepach, dzieciach przemieszczających się po jeziorze w miskach, ogromnej ilości motorów, którymi każdy poruszał się bez problemu po bardzo zatłoczonych ulicach, jak również o najróżniejszych dziwnych potrawach (np. pająkach). Ciekawe opowieści urozmaicone były pokazami slajdów i rekwizytów przywiezionych z Azji.

DZIEŃ MAMY I TATY 1 VI 2016 r. | 

24 maja odbył się w naszej szkole występ dla rodziców pn. "Dla Ciebie, Mamo, dla Ciebie, Tato", przygotowany przez uczniów klas pierwszych. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły, a zachwyceni goście poprosili o bis. Po zakończonym przedstawieniu uczniowie wraz z rodzicami udali się do klas, gdzie wręczyli im własnoręcznie zrobione prezenty. Na uradowanych młodych artystów czekał wcześniej przygotowany poczęstunek. Imprezę można zaliczyć do bardzo udanych. Występ przygotowały wychowawczynie klas pierwszych: p. Aleksandra Krasny, p. Marta Piech-Król oraz p. Dorota Bieńkowska, o oprawę muzyczną zadbała p. Jadwiga Basista-Janda, a za przygotowanie dekoracji odpowiedzialna była p. Ewelina Smolak.

SPOTKANIA Z MUZYKĄ 1 VI 2016 r. | 

19 maja odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie ze szkołą muzyczną Yamaha. Tym razem zaproszonym gościem był pan Witold Solarski, który przyjechał do nas prosto z Tokyo. Pan Witold opowiedział zgromadzonym dzieciom o budowie i sposobie wydobywania dźwięków z takich instrumentów jak: kontrabas, wiolonczela i gitara basowa elektryczna. Nasi najmłodsi uczniowie mogli nie tylko posłuchać ich brzmienia, ale mieli również możliwość zagrania na nich i zatańczenia do granych na tych instrumentach melodii.

WYCIECZKA DO KINA 27 V 2016 r.

17 maja uczniowie klasy 1a szkoły podstawowej udali się do kina Hellios na bajkę pt. "Dzielny kogut Maniek". Okazała się ona bardzo ciekawa i śmieszna. Wszyscy zadowoleni oraz uśmiechnięci wrócili do szkoły i już w autokarze pytali o kolejną wyprawę do kina.

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA 11 V 2016 r. | 

Dnia 6 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akademii z okazji uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Program artystyczny, który przygotowali p. Agnieszka Pittner i p. Krzysztof Korczykowski wraz z młodzieżą z kl. 5a, 1b i 2b gimnazjum, w humorystyczny sposób przypomniał nam o ważnych wydarzeniach z tego okresu historycznego. Na szczególną uwagę zasługiwał występ Jakuba Ulrycha, który po raz kolejny miał możliwość zaprezentowania się w roli króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Oprawę muzyczną przygotowała p. Jadwiga Basista-Janda wraz z chórem, a scenografię p. Romuald Różański.

TYDZIEŃ PROMOCJI ZDROWIA 11 V 2016 r. | 

Jak co roku w naszej szkole odbył się Tydzień Promocji Zdrowia (25.04-28.04), którego głównym celem było propagowanie zdrowego odżywania. Uczniowie wykonywali plakaty, emblematy, pisali wiersze, układali rebusy i zagadki o zdrowiu. Klasy pierwsze przygotowywały sałatki owocowe, klasy drugie - koreczki owocowe i warzywne, natomiast klasy trzecie - koktajle. Ponadto promowano aktywne formy wypoczynku, takie jak: rozgrywki sportowe i zabawy ruchowe. Zaplanowany był także rajd pod hasłem "Maszerujemy kolorowo, zdrowo i wesoło", ale ze względu na nie najlepszą pogodę został przełożony na inny termin. Jedynie klasy Ib i Ic wybrały się na spacer i uczestniczyły w grach i zabawach w terenie. W klasach drugich pani Małgorzata Bober - pracownik ZOZ nr 1 w Rzeszowie przeprowadziła zajęcia z zakresu profilaktyki zdrowia. Dzieci obejrzały film pt. "Co to jest higiena?", wysłuchały opowiadania na temat uzależnień oraz rozmawiały o zdrowym stylu życia. Na zakończenie klasy drugie przygotowały ciekawy występ, podsumowujący Tydzień Promocji Zdrowia w klasach I-III.

ZAJĘCIA BIBLIOTERAPEUTYCZNE 27 IV 2016 r. | 

30 marca p. Dorota Czernik zorganizowała dla uczniów klasy Vb wyjazd do czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Rzeszowie na zajęcia biblioterapeutyczne pn. "Po co komu plotka?". Celem spotkania było uświadomienie uczniom tego, czym jest plotka i jakie mogą być jej skutki. Wprowadzeniem w tematykę było wysłuchanie piosenki o plotce oraz wiersza Jana Brzechwy "Ptasie plotki". Uczniowie pracowali z tekstem opowiadania Madonny pt. "Jabłka pana Peabody'ego", bawili się w głuchy telefon oraz wykonywali prace plastyczne, by je potem porozrywać na drobne kawałeczki, rozrzucić wokół siebie, a następnie podjąć próbę poskładania ich w całość. Okazało się to nierealne i tym samym uzmysłowiło im, że w taki właśnie sposób raz rozpuszczona plotka dociera tak daleko, że nie jesteśmy jej w stanie zawrócić. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i radosnej atmosferze.

WYCIECZKA ROWEROWA 21 IV 2016 r. | 

21 kwietnia klasa Vb po raz drugi w tym roku wybrała się na wycieczkę rowerową. Uczniowie zamówili piękną pogodę, zabrali do plecaków dobre humory i wyruszyli nad Wisłok. Po drodze, aby ulżyć trudom podróży, zatrzymali się na placu zabaw na Lisiej Górze, a potem wyruszyli sprawdzić, o ile wydłużona została w tym roku droga dla rowerzystów. Bez kontuzji, jedynie w towarzystwie spadających łańcuchów, wróciliśmy do szkoły na pyszny obiad. Szczególne podziękowania należą się p. J. Zielińskiemu, który, mimo nie najlepszego samopoczucia, stanął na wysokości zadania i przewodniczył dzisiejszej wycieczce.

SPOTKANIA Z CIEKAWYMI LUDŹMI 19 IV 2016 r. | 

12 kwietnia w klasie 1a szkoły podstawowej odbyły się kolejne odwiedziny w ramach klasowego programu "Spotkania z ciekawymi ludźmi". Tym razem zaproszonym gościem był pan Piotr Barć, który jest zawodowym strażakiem. Pan Piotr przyjechał do uczniów ze sprzętem niezbędnym do gaszenia pożarów, a także niesienia pomocy potrzebującym. W bardzo ciekawy sposób opowiadał o swojej niezwykle ważnej i potrzebnej pracy. Dzieci były zachwycone spotkaniem, a niektórzy powtarzali, że w przyszłości także będą strażakami.

SPOTKANIA Z MUZYKĄ 19 IV 2016 r. | 

Kolejne spotkanie muzyczne, zorganizowane dla uczniów kl. 1-3 szkoły podstawowej przez szkołę Yamaha w dniu 31 marca 2016 r., stało się jednocześnie podróżą po różnych kontynentach. Pojawiły się na nim instrumenty perkusyjne przywiezione przez muzyka - podróżnika z Afryki, Australii oraz Ameryki. Nasi uczniowie mogli zobaczyć, dotknąć i posłuchać, jak brzmią m.in. fleksa, sowa, drumla, konga, fasola, koto, kij deszczowy, krowi dzwonek czy gwizdek do samby. Na niektórych z nich próbowali także grać. To spotkanie pozwoliło na poszerzenie wiadomości z zakresu charakterystycznych dla różnych kontynentów instrumentów muzycznych.

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY / MAM TALENT 22 III 2016 r. | 

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny obchodziliśmy śpiewająco, na sportowo i z humorem. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego został zorganizowany konkurs "Mam talent", w którym wzięło udział 14 uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej oraz I gimnazjum. Okazja ku temu była znakomita, bowiem 21 marca to także Ogólnopolski Dzień Promocji Talentów. Zawsze wiedzieliśmy, że w naszej szkole ich nie brakuje, a inicjatywa pod hasłem "Mam talent" stała się tego najlepszym dowodem.           --- WIĘCEJ ---

XIV RODZINNA OLIMPIADA TENISA STOŁOWEGO 18 III 2016 r. | 

12 marca 2016 roku w Zespole Szkół nr 5 w Rzeszowie odbyła się XIV Rodzinna Olimpiada Tenisa Stołowego. Impreza zorganizowana została przez tę właśnie placówkę oraz sąsiadującą z nią Parafię Rzymskokatolicką pw. św. Józefa. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem po raz kolejny objął Prezydent Miasta Rzeszowa, pan Tadeusz Ferenc, natomiast patronat medialny sprawowały: Katolickie Radio Via oraz Gazeta Codzienna "Nowiny".          --- WIĘCEJ ---

JEŻ SWÓJ ZWIERZ 14 III 2016 r. | 

W sąsiedztwie człowieka żyje wiele przeróżnych zwierząt. Nie wszystkie z nich znamy i nie wszystkie widujemy na co dzień. Jest wśród nich jednak gatunek na tyle charakterystyczny, że każdy rozpozna go bez wahania. To jedyny pokryty kolcami ssak europejski - jeż. Niestety, głównym zagrożeniem jest dla nich człowiek i jego działania: fragmentacja środowiska i uniemożliwienie jeżom swobodnego przemieszczania się, wypalanie traw, stert liści, wykaszanie traw i podkaszanie ich tuż przy krzewach (to właśnie w takich miejscach jeże lubią spać za dnia), wykładanie trutek na gryzonie lub ślimaki, na które polują jeże, a także puszczanie luzem i bez kagańca psów, przed którymi jeża nie obronią nawet jego kłujące igły. Wiele jeży jest także rozjeżdżanych przez samochody. Wciąż zdarza się także, że ssaki te są celowo zabijane przez ludzi dla dziwnie rozumianej, okrutnej "rozrywki" lub przez błędny i bezpodstawny lęk, że roznoszą one wściekliznę. Ponieważ jeży w naszym otoczeniu jest coraz mniej, gatunek ten został objęty ochroną prawną. Jeżom można pomagać, tworząc bezpieczne dla nich kryjówki, rozmieszczając specjalne domki, w których mogą spać, ale także ucząc się o ich życiu, zagrożeniach i metodach ochrony. Uczniowie 4,5 i 6 klas mieli okazję poznać bliżej to sympatyczne stworzenie na warsztatach ekologicznych, realizowanych przez stowarzyszenie "EKOSKOP". Uczestnicy zajęć poszerzyli wiedzę dotyczącą jeży i ich głównego pokarmu, jakim są owady. Nauczyli się rozpoznawać wiek i pleć świerszcza, mieli niepowtarzalną okazję oglądać owady w dużym powiększeniu i obserwować piękno miniaturowego życia. Dzięki mikroskopowi odkrywanie natury jest fascynujące, a owady w przybliżeniu wyglądają niesamowicie!

DZIEŃ BABCI I DZIADKA 22 II 2016 r. | 

21 i 22 stycznia to dni wyjątkowe nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla ich babć i dziadków. To dni pełne uśmiechów, wzruszeń, radości i zabawy. Z tej okazji w naszej szkole w piątek, 12 lutego odbyła się wspaniała uroczystość z udziałem przybyłych licznie babć, dziadków, rodziców i dzieci, które uczciły to wyjątkowe święto popisami artystycznymi. Zebranych gości powitał Pan Dyrektor Piotr Kłęk, który złożył serdeczne życzenia wszystkim babciom i dziadkom i zaprosił do obejrzenia programu artystycznego specjalnie dla nich przygotowanego przez uczniów klas drugich. Dzieci zaprezentowały najlepiej, jak tylko potrafiły przygotowane na tę okazję tańce, piosenki a także wierszyki. Następnie uczniowie zagrali na dzwonkach i zaśpiewali babciom i dziadkom "Sto lat" oraz obdarowali ich własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Śmiało można powiedzieć, że to wydarzenie jest świętem naszej małej, szkolnej społeczności. Dlatego też dziękujemy wszystkim babciom i dziadkom za bezgraniczną miłość, dobroć i ciepło, którym darzą swoich wnuków i życzymy wszelkiej pomyślności oraz długich lat życia.

Z WIZYTĄ W KINIE 22 II 2016 r.

W czwartek, 11 lutego, uczniowie klas drugich i trzecich szkoły podstawowej wraz ze swoimi wychowawcami wybrali się do kina Zorza w Rzeszowie na drugą część filmu "Bella i Sebastian". W ubiegłym roku, podczas oglądania pierwszej części, poznali bohaterów tej przejmującej ekranizacji. Z wielką radością przyjęli więc wiadomość o ponownym z nimi spotkaniu. Film jest kontynuacją ekranizacji bestsellerowej powieści dla młodzieży autorstwa Cécil Aubry. Wśród walorów tej adaptacji warto wymienić piękne zdjęcia, montaż, dobór aktorów, a przede wszystkim prezentację uniwersalnych wartości, związanych z miłością, przyjaźnią i rodziną. Sprawiły one, że uczniowie z wielkim wzruszeniem śledzili dalsze losy Sebastiana i jego psa.

BIAŁA SZKOŁA 21 II 2016 r. | 

W dniach: 28 stycznia i 9 lutego 2016 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w kolejnych już zajęciach narciarskich na stoku Kiczera Ski w Puławach. Drugoklasiści, realizując program Mały Mistrz, zdobywali podczas wyjazdu sprawność Narciarz. Uczniowie doskonalili umiejętności zdobyte w pierwszej klasie, tj. zakładanie sprzętu narciarskiego, poruszanie się na nartach, bezpieczne upadanie, jazda na jednej i dwóch nartach oraz zdobywali nowe sprawności. W zajęciach uczestniczyli również rodzice dzieci, którzy pomagali swoim pociechom w zmaganiach na stoku bądź sami nabywali umiejętności narciarskie. Mali Mistrzowie wspaniale radzili sobie ze wszystkimi wyzwaniami. Mamy nadzieję, że to nie koniec naszych zimowych szaleństw i za rok znów uda nam się powtórzyć tę wspaniałą zabawę.

NOC FILMOWA 21 II 2016 r.

5 lutego 2016 r. w naszej szkole, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, odbyła się długo wyczekiwana impreza - II Noc Filmowa. Podobnie jak w zeszłym roku, od wczesnego wieczora do rana następnego dnia, były wyświetlane filmy reprezentujące różne gatunki filmowe. W imprezie uczestniczyło 69 uczniów z klas VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum. Uczestnicy Nocy Filmowej mieli także możliwość wzięcia udziału w konkursie, w którym nagrodami były płyty DVD z filmami. By je zdobyć, należało odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących prezentowanych tytułów. Wszyscy zmęczeni, ale pełni wrażeń wrócili w sobotni poranek do domów. Noc Filmowa w szkole z pewnością zostanie powtórzona, bo to cenna inicjatywa, która powoduje, że szkoła wcale nie musi być nudna!

BAL KARNAWAŁOWY 12 II 2016 r. | 

Karnawał to okres zabaw oraz maskarad. W naszej szkole corocznie organizuje się bal maskowy dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej. 26 stycznia wszystkie dzieci w pięknych, barwnych i nierzadko bardzo pomysłowych strojach z radością pląsały i śpiewały w rytm muzyki. Jak zwykle, i tym razem nie zabrakło konkursów oraz innych atrakcji, które zapewnił, kolejny już raz, pan Mariusz Stącel z zespołu Yamaha. Rodzice zadbali o poczęstunek. Było miło, kolorowo, wesoło i smacznie. Szkoda, że kolejny bal dopiero za rok...

SPOTKANIA Z MUZYKĄ 26 I 2016 r. | 

21 stycznia odbyło się kolejne spotkanie ze szkołą muzyczną Yamaha. Tym razem dzieci miały okazję podziwiać tancerzy: p. Kamilę i p. Macieja, którzy zaprezentowali przed zgromadzoną publicznością tańce standardowe i latynoamerykańskie. Były to: walc wiedeński, angielski, tango, foxtrot oraz samba, cha-cha, rumba, jive i salsa. Nasi najmłodsi melomani dowiedzieli się, jak i gdzie szyte są stroje oraz buty tancerzy. Podjęli też próbę nauki wybranych tańców, co sprawiło im wiele radości.

JASEŁKA 20 I 2016 r. | 

"Dzisiaj w Betlejem…" narodził się Bóg, ale nie tylko tam, również w sercach nauczycieli, uczniów i rodziców naszej szkoły. Tegoroczne Jasełka zostały wystawione 15 stycznia, a przygotowali je uczniowie klas trzecich SP pod opieką nauczycieli: pani Beaty Wiącek, pani Marii Wiktor i pani Jadwigi Basisty. Było to niezwykłe widowisko, przepełnione wspaniałą grą aktorską, śpiewem, tańcem i grą na instrumentach. Jasełka wystawione zostały dwukrotnie, rano - dla społeczności uczniowskiej, a po południu dla rodziców, którzy odwiedzili naszą szkołę w związku z wywiadówką.

AKCJA CHARYTATYWNA 20 I 2016 r.

W grudniu 2015 r. Szkolne Koło Caritas, którego opiekunem jest p. B. Buczek, zorganizowało akcję charytatywną na rzecz Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci. W tym roku do dzieła przystąpili również uczniowie szkoły podstawowej, począwszy od klas najmłodszych. W klasach I-III akcję koordynowały panie: M. Wiktor i B. Łabuz. Przy wspaniałej współpracy z mamami i babciami udało się przygotować pierniczki domowe, które były ozdabiane przez dzieci i rozprowadzane zarówno w naszej szkole, jak i na terenie parafii. Przedsięwzięcie cieszyło się ogromnym powodzeniem, a zapach pierników roznosił się po salach i korytarzach, wprowadzając każdego w wigilijny nastrój. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przyczynili się do tej akcji.

SPOTKANIA WIGILIJNE 15 I 2016 r. | 

W dniach 18-22 grudnia 2015 r. w naszej szkole odbyły się Wigilie zorganizowane przez rodziców i uczniów klas I - III szkoły podstawowej. Jedne były skromne, z bakaliami, ciasteczkami i sokiem, inne składały się z dań ciepłych, czyli barszczyku z uszkami, pierogów, a nawet ryb oraz owoców, soków i ciast. Dzieci łamały się opłatkiem, składały sobie wzajemnie serdeczne życzenia. Odświętnie ubrani uczniowie kolędowali, uczyli się prawidłowego ustawiania zastawy oraz właściwego zachowania przy stole.

AUDYCJA MUZYCZNA 20 XII 2015 r. | 

W dniu 18 grudnia klasy pierwsze szkoły podstawowej wzięły udział w audycji muzycznej "Skrzypce". Pani Katarzyna Ślemp - mama ucznia z klasy Ia zgodziła się wziąć udział w programie "Spotkania z ciekawymi ludźmi" i zagrała najmłodszym uczniom kilka utworów na skrzypcach, a także przekazała dzieciom wiele ciekawych informacji na temat tego instrumentu. Wszyscy byli bardzo zainteresowani zajęciami, z zaciekawieniem wsłuchiwali się w dźwięki muzyki, chętnie zadawali pytania i brali udział w zagadkach muzycznych.

SPOTKANIE CZYTELNICZE 18 XII 2015 r. | 

9 grudnia p. Dorota Czernik zorganizowała wyjazd dla uczniów klasy IVa Szkoły Podstawowej do Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Rzeszowie na spotkanie czytelnicze z książką Łukasza Wierzbickiego "Dziadek i niedźwiadek". Uczniowie poznali losy niedźwiedzia Wojtka, bohatera książki. Ten niezwykły miś, członek Armii generała Andersa przeszedł szlak bojowy z polskimi żołnierzami od Iranu do Włoch. Podróżował w szoferce ciężarówki, podczas przygotowań do bitwy o Monte Cassino dźwigał skrzynie z amunicją, niósł otuchę i radość swym przyjaciołom, polskim żołnierzom. Ta prawdziwa, niesamowita, a zarazem wzruszająca historia niedźwiedzia, choć brzmi niczym bajka, wydarzyła się naprawdę. Uczniowie uczestniczyli także w projekcji dwóch filmów: "Jak niedźwiedź Wojtek został żołnierzem Armii generała Andersa" oraz "Bitwa pod Monte Cassino". Na zakończenie spotkania klasa otrzymała miły prezent - maskotkę misia Wojtka, a każdy uczeń zakładkę do książki. Były to bardzo interesujące i pouczające zajęcia, a historia dzielnego niedźwiedzia pozostanie na długo w pamięci dzieci.

MIKOŁAJKI W FILHARMONII 15 XII 2015 r. | 

"Pytał lisek pannę gąskę, masz ochotę na przekąskę? Przytaknęła, ale zbladła, bo prócz niej nie było jadła!". 8 grudnia uczniowie klas I-III szkoły podstawowej miło spędzili czas w Filharmonii Podkarpackiej oglądając muzyczny spektakl autorstwa Mileny Rytelewskiej. "Awanturka z leśnego podwórka" to pełna przygód i humoru bajka dla najmłodszych. Kolorowy i rozśpiewany spektakl opierał się na interakcji z dziećmi, które brały czynny udział w przygodach leśnych bohaterów. Dzieci uczyły się od zwierzątek, że wzajemna miłość i szacunek są najważniejsze w życiu. Dowiedziały się, że zgoda pozwoli przetrwać nawet najtrudniejsze chwile. Śledziły losy leśnej kompanii, która znalazła sposób na przechytrzenie cwanego lisa.

WIZYTA ŚW. MIKOŁAJA 10 XII 2015 r. | 

Żył na przełomie III i IV w. Był biskupem Miry w dzisiejszej Turcji. Mowa oczywiście o św. Mikołaju, znanym z dobroci serca i pomagania ubogim w trudnych sytuacjach. Święty Mikołaj stał się pierwowzorem postaci przynoszącej dzieciom prezenty. Zgodnie z tradycją, 7 grudnia odwiedził także naszą szkołę. Towarzyszyły mu dwa anioły. Święty Mikołaj spotkał się z uczniami szkoły podstawowej i gimnazjum, rozdając podarki i słodycze. Szczególnie entuzjastycznie przywitały go dzieci z klas pierwszych i drugich. Święty Mikołaju, do zobaczenia za rok!

ANDRZEJKI 8 XII 2015 r. | 

"Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja"... Kim będę? Co mnie czeka w przyszłości? Odpowiedzi na te i podobne pytania chcieliby znać wszyscy. Andrzejki zawsze są okazją do tego, by podczas zabawy, radości i śmiechu próbować poznać swoją przyszłość. Uczniowie klas 1-3, jak co roku, wesoło spędzili ten czas. Oprócz zabaw i konkursów przygotowali także zdrowy posiłek - kolorowe, smaczne kanapki, które cieszyły oczy i zachęcały, nawet niejadków, do jedzenia.

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA 8 XII 2015 r. | 

"Jest takie jedno święto, jedno na całym świecie, którego w kalendarzu być może nie znajdziecie, lecz wiedzą o nim dzieci i to już nie od dzisiaj, dziś święto nad świętami DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA!" 25 listopada z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia w naszej szkole została zorganizowana akcja "Pluszowy Miś". Uczniowie klas I-III chętnie przyłączyli się do zabawy. Dzieci w tym dniu z wielką radością przyszły do szkoły, trzymając w ramionach pluszowego przyjaciela. Dla uczniów przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe i plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki, śpiewanie piosenek, misiowe tańce. Ten dzień był dla wszystkich naprawdę wyjątkowy i "misiowo" udany.

ZAJĘCIA CZYTELNICZE 4 XII 2015 r. | 

2 grudnia p. Dorota Czernik zorganizowała wyjazd dla uczniów klasy IIc szkoły podstawowej do Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Rzeszowie na zajęcia czytelnicze "Podróże". Wycieczka odbyła się w ramach projektu edukacyjnego promującego czytelnictwo "Czytam sobie w bibliotece", organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Na zajęciach dzieci wybrały się w podróż, której przewodnikiem była książka Rafała Witka "Maja na tropie jaja". Na podstawie tekstu uczniowie rozmawiali na temat okoliczności towarzyszących podróży: wyboru celu, zakupu biletu, zabraniu paszportu, poruszali również temat różnorodności środków transportu charakterystycznych dla poszczególnych państw, miast lub regionów świata. Uczniowie wykonywali walizki z papieru, które mieli zabrać w podróż. Na koniec, wyobrażając sobie, że biblioteczna czytelnia to cały świat, zabrali walizki i, tworząc szybki pociąg, podróżowali w poszukiwaniu pamiątek z różnych części świata. Za udział w zajęciach uczniowie otrzymali dyplomy i teczki małego czytelnika. Spotkanie to zapewniło im wiele wrażeń, a jego cel został osiągnięty: czytanie i biblioteka kojarzy się im z czymś miłym i przyjemnym.

WARSZTATY ORNITOLOGICZNE 4 XII 2015 r. | 

26 listopada naszą szkołę odwiedzili państwo Anna i Grzegorz Laskowscy z Kraśnika. Właśnie tam świadczą usługi w zakresie sokolnictwa. Przywieźli do nas niecodziennych gości: sowę płomykówkę Gucia, sowę puchacza Frugo, sokoła pustułkę oraz jastrzębia o wdzięcznym imieniu Jack. Ptaki uczestniczyły w pokazach lotu, bezgłośnie przelatywały przez niewielkie otwory. Państwo Laskowscy opowiadali o życiu i zwyczajach sów, jastrzębi oraz sokołów. W warsztatach udział wzięli wszyscy uczniowie klas I-VI. Dzieci żywo reagowały na swobodnie poruszające się między nimi ptaki. Zajęcia były bardzo ciekawe i owocne.

SPOTKANIA Z MUZYKĄ 30 XI 2015 r. | 

19 listopada odbyło się spotkanie uczniów klas I-III szkoły podstawowej ze szkołą muzyczną Yamaha. Dzieci były bardzo zainteresowane wydarzeniem. Tym razem muzycy zaprezentowali instrumenty dęte. Uczniowie mieli okazję zobaczyć i usłyszeć: klarnet, klarnet altowy, klarnet barokowy, klarnet mały, saksofon sopranowy, saksofon altowy, saksofon tenorowy oraz unikatowy instrument - saksofon barytonowy.

WIECZORNICA 17 XI 2015 r. | 

Święto Odzyskania Niepodległości w naszej szkole obchodzone jest szczególnie uroczyście. Z tej okazji 13 listopada 2015 r. odbyła się wieczornica. Rozpoczął ją dyrektor szkoły, p. Piotr Kłęk, który powitał wszystkich zgromadzonych i zaprosił do wspólnego świętowania tak istotnej dla każdego Polaka rocznicy. Następnie głos zabrał radny miasta Rzeszowa, Janusz Micał, który odczytał list od prezydenta miasta, p. Tadeusza Ferenca.                     --- WIĘCEJ ---

ŚWIATEŁKO PAMIĘCI 5 XI 2015 r.

Ponad 250 zniczy, które zebrano w Szkole Podstawowej, Gimnazjum i Przedszkolu zapłonęło w dniu Wszystkich Świętych na cmentarzach Łyczakowskim, Janowskim i Orląt Lwowskich we Lwowie. Akcja "Światełko pamięci" była przedsięwzięciem organizowanym przez Konsulat RP we Lwowie, Polskie Radio Lwów oraz TVP Rzeszów, a jej koordynatorem w naszej szkole była p. Dorota Czernik. Bardzo serdecznie dziękujemy uczniom, którzy wzięli udział w zbiórce, na pozostałych liczymy w przyszłym roku. W tak pięknej i szlachetnej akcji nie może nas zabraknąć.

PASOWANIE NA UCZNIA 5 XI 2015 r. | 

28 października odbyło się uroczyste pasowanie pierwszoklasistów naszej szkoły. W akademii z tej okazji wzięło udział 72 uczniów z wszystkich trzech pierwszych klas. Uczniowie zaprezentowali piosenki, wiersze i tańce, a występy te z wielką radością oglądali Pan Dyrektor Piotr Kłęk, Pani Dyrektor Grażyna Fura, Pani Dyrektor Janina Włodyka, a także rodzice oraz rodzeństwo najmłodszych uczniów. Po występie Pan Dyrektor uroczyście pasował każdego ucznia ołówkiem, a Panie wychowawczynie rozdały legitymacje szkolne. Wszyscy byli bardzo zadowoleni, dzieci przepełniała duma, ponieważ oficjalnie stali się uczniami szkoły podstawowej. Po uroczystości uczniowie wraz z rodzicami udali się do swoich klas na poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców.

EUROPEJSKI TYDZIEŃ KODOWANIA 31 X 2015 r. | 

Code Week Polska jest częścią Europejskiego Tygodnia Kodowania, który w tym roku odbywał się już po raz trzeci. W jego ramach uczniowie klas piątych uczestniczyli w warsztatach programistycznych w języku Scratch. Zajęcia, prowadzone przez panie: D. Palimąkę i E. Zalepińską, bardzo podobały się piątoklasistom. Wszyscy po ich zakończeniu zgodnie stwierdzili, że każdy może nauczyć się programowania, niezależnie od wieku, płci czy wykształcenia. Więcej informacji o Europejskim Tygodniu Kodowania można znaleźć na stronie: codeweek.org.pl

WIDOCZNI - BEZPIECZNI 31 X 2015 r. | 

19 października uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej odwiedzili: pani Iwona Prudnicka z Powiatowego Urzędu Pracy, aspirant sztabowy pani Anna Szpond-Sitek oraz komisarz Adam Szeląg z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. Spotkanie dotyczyło szeroko rozumianego bezpieczeństwa dzieci i przebiegało pod hasłem "Widoczni-bezpieczni". Policjanci uczyli uczniów jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, podróżować w samochodzie, spędzać czas w domu oraz surfować w Internecie. Przekazali dzieciom zasadę ograniczonego zaufania obowiązującą zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały elementy odblaskowe do założenia na plecaki lub wierzchnie okrycie.

MŁODZIEŻOWE WYBORY PARLAMENTARNE 23 X 2015 r.

Wybory parlamentarne dopiero przed nami, ale nasza młodzież wzięła udział w głosowaniu już 19 października. W ramach akcji Centrum Edukacji Obywatelskiej "Młodzi głosują" uczniowie 1500 szkół ponadpodstawowych z całej Polski wybierali jeden z dwunastu komitetów wyborczych, które zgłosiły swoich kandydatów do parlamentu RP. Gimnazjaliści mogli poznać w praktyce procedury obowiązujące podczas wyborów i przekonać się, że każdy głos jest cenny. W naszej szkole frekwencja dopisała - w wyborach uczestniczyło 68% uprawnionych do głosowania. Zgodnie z regulaminem, wyniki szkolne i ogólnopolskie zostaną opublikowane 26 października.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 17 X 2015 r. | 

13 października 2015 r. tradycyjnie obchodziliśmy Święto Edukacji Narodowej, zwane Dniem Nauczyciela. Uroczysta akademia z tej okazji składała się z dwóch części. W pierwszej - swoje możliwości zaprezentowali uczniowie. Klasa IIa Szkoły Podstawowej pod opieką pani Katarzyny Wrony przygotowała występ artystyczny, złożony z wierszy, piosenki i tańca - kujawiaka. Klasa Va pod kierunkiem pani Ewy Fąfary przedstawiła inscenizację legendy o Nawojce. Do tak wyrażonych artystycznie życzeń dołączyli się przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, którzy wyrazili gorące podziękowania i życzenia nauczycielom i pozostałym pracownikom szkoły. Oprawę muzyczną, w tym występ szkolnego chóru przygotowała pani Jadwiga Basista, piękne dekoracje pan Romuald Różański. W drugiej części uroczystości dyrektor Piotr Kłęk złożył wszystkim życzenia i wręczył Nagrody Dyrektora Szkoły. W imieniu rodziców wystąpił pan Maciej Ulrych, który także życzył nauczycielom wszystkiego najlepszego.

CZYTAM SOBIE W BIBLIOTECE 17 X 2015 r. | 

7 października uczniowie klasy IIb Szkoły Podstawowej wraz z p. Dorotą Czernik wzięli udział w projekcie organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej pt. "Czytam sobie w bibliotece". Podczas zajęć przeprowadzonych w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej w Rzeszowie pod hasłem "Przyjaciele planety Ziemia" uczniowie wysłuchali lektury, a następnie w twórczy sposób ją interpretowali, wykonując ciekawe prace techniczne. Uczniowie wykazali się aktywnością, dużym zaangażowaniem i wiadomościami, które pozwoliły odpowiadać na zadawane pytania. Dzięki uczestnictwu w w/w projekcie dzieci zdobyły i rozwinęły nowe umiejętności, a przede wszystkim skojarzyły czytanie z wielką przyjemnością.

WYCIECZKA DO PRAGI 17 X 2015 r. | 

Październik to miesiąc, kiedy powoli przyzwyczajamy się do rzeczywistości szkolnej. Aby ten okres stał się jeszcze przyjemniejszy, została w tym roku zorganizowana wycieczka szkolna do Pragi. Ale to nie koniec atrakcji - trwała ona 3 dni! Uczniowie ze wszystkich klas gimnazjalnych mieli okazję zwiedzić stolicę Czech oraz piękne średniowieczne miasteczko, w którym znajdowała się kopalnia srebra. Ten wyjazd z pewnością należy zaliczyć do udanych, zarówno pod względem pogody, jak i bezpieczeństwa. Ważne, że wszyscy cali, zdrowi i zadowoleni, wrócili do Rzeszowa.

WYCIECZKA DO STĘPINY 9 X 2015 r.

8 października uczniowie klas piątych i szóstych, pod opieką p. M. Jamrozy, p. M. Grzebyk oraz ks. M. Kotwy wybrali się na wycieczkę do Stępiny oraz Gogołowa. Przed wyjazdem zamówili piękną pogodę, a ze sobą zabrali dobre humory. Wycieczkę rozpoczął spacer przez Pogórze Strzyżowskie, wejście na górę Chełm, a następnie uczniowie udali się na zwiedzanie schronu kolejowego, w którym podczas II wojny światowej doszło do spotkania Adolfa Hitlera z Benito Mussolinim. Wycieczkę zakończyło wspólne grillowanie oraz obejrzenie gogołowskich drzewoludów - monumentalnych rzeźb, które zostały wykonane podczas wspólnej pracy rzeźbiarskiej artystów z Polski, Słowacji i Białorusi.

SPOTKANIA Z MUZYKĄ 9 X 2015 r. | 

1 października odbyło się pierwsze z cyklicznych spotkań ze szkołą muzyczną Yamaha. Uczestniczyli w nim wszyscy nasi najmłodsi uczniowie z klas I - III Szkoły Podstawowej. Muzycy zaprezentowali dzieciom instrumenty klawiszowe. Było dużo śmiechu, sporo ciekawostek oraz wspaniałej zabawy połączonej z nauką.

OTRZĘSINY 5 X 2015 r. | 

Otrzęsiny to prawdziwa przyjemność! Przekonali się o tym uczniowie klas I i II Gimnazjum, którzy wraz z wychowawcami, Dyrekcją szkoły i rodzicami, brali udział właśnie w tej imprezie. Miała ona miejsce 30 września w Mogielnicy. "Starszaki" przygotowały szereg dyscyplin, które miały na celu zintegrowanie nowych zespołów klasowych. Następnie uczniowie mogli w pełni wykorzystać czas wolny grając w piłkę lub tańcząc do woli. To spotkanie można uważać za bardzo udane!

WYCIECZKA ROWEROWA 30 IX 2015 r. | 

29 września klasa Vb SP pod czujnym okiem wychowawcy - p. M. Grzebyk oraz nauczyciela wychowania fizycznego - p. J. Zielińskiego wybrała się na wycieczkę rowerową. Uczniowie, uzbrojeni w rowery, kaski oraz kamizelki odblaskowe, ruszyli trasą wzdłuż Wisłoka - przez Rezerwat Przyrody Lisia Góra aż po Bulwary Rzeszowskie. Po drodze czekała na nich niemała niespodzianka, spotkali się z dwukrotnym medalistą paraolimpijskim, Rafałem Wilkiem. Podczas miłej pogawędki zaprezentował on dzieciom swój rower - handbike. Postawa pana Rafała udowodniła dzieciom że, aby dojść na szczyt, często trzeba pokonać wiele trudności.

LEPSZA SZKOŁA 21 IX 2015 r.

"Lepsza szkoła" to ogólnopolski projekt edukacyjny zainicjowany przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe. W ramach tego projektu w naszej szkole (Szkoła Podstawowa i Gimnazjum), w roku szkolnym 2014/2015, mierzono poziom wiedzy i umiejętności uczniów za pomocą specjalistycznych narzędzi pomiaru dydaktycznego oraz analizowano osiągnięcia uczniów, porównując je z wynikami pozostałych uczestników programu. Daje to możliwość zwiększenia efektywności nauczania i uczenia się, podnosi poziom kształcenia, stwarza uczniom możliwości nieustannego rozwijania się i dążenia do sukcesu. Potwierdzeniem udziału w projekcie był, otrzymany w sierpniu br., certyfikat.

SPOTKANIA Z POLNYMI STRACHAMI 21 IX 2015 r. | 

W dniach 14,15,16,17 września klasy pierwsze, drugie i trzecie ze Szkoły Podstawowej były z wizytą w Muzeum Strachów Polnych w Sołonce. Ciekawe opowieści pana Aleksandra Bielendy wprowadziły dzieci w historię i dawne zwyczaje naszego regionu. Jednym z nich było stawianie strachów polnych, które nie tylko strzegły pół, ale także dodawały kolorytu wsi. Ciekawe eksponaty w izbie regionalnej i historie związane z ich zdobyciem u wielu wycieczkowiczów rozbudziły pasje archeologiczne. Wędrując do tężni solnych, mogliśmy podziwiać na polach oznaki nadchodzącej jesieni. Długi marsz i pobyt w solankach zaostrzył apetyty i kanapki zrobione przez mamy nie wróciły do domu.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016 2 IX 2015 r.

1 września uroczyście rozpoczęliśmy rok szkolny 2015/2016. Tego dnia uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej i Gimnazjum uczestniczyli we mszy św., a następnie udali się do szkoły, by zainaugurować nowy rok nauki. Dyrektor Zespołu Szkół nr 5 Pan Piotr Kłęk przywitał wszystkich w sali gimnastycznej oraz przekazał informacje organizacyjne. Uczniowie spotkali się również ze swoimi wychowawcami w salach lekcyjnych. Wierzymy, że ten rok przyniesie uczniom wyoskie wyniki w nauce oraz wiele sukcesów w konkursach i zawodach sportowych, a nauczycielom i rodzicom – dużo satysfakcji z udziału w kształtowaniu przyszłości dzieci i młodzieży.






Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 11 w Rzeszowie; ul.Beskidzka 5, 35-083 Rzeszów; tel: (0-17) 748 3840

statystyka