Zespół Szkół nr 5 w Rzeszowie

 


ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018 23 VI 2018 r. | 

22 czerwca oficjalnie zakończyliśmy rok szkolny 2017/2018. Z naszą szkołą pożegnali się uczniowie III klasy gimnazjum, którzy podziękowali wszystkim nauczycielom za poświęcony im czas i trud włożony w ich edukację. W części artystycznej zaprezentowali się także uczniowie szkoły podstawowej. Były recytacje wierszy i występy wokalne solistów oraz szkolnego chóru. Dyrektor szkoły, Pan Piotr Kłęk wręczył uczniom świadectwa z wyróżnieniem, listy gratulacyjne dla ich rodziców, dyplomy za szczególne osiągnięcia oraz nagrody książkowe. Na koniec do wszystkich popłynęły życzenia mile spędzonych i bezpiecznych wakacji.

CZAS POŻEGNAŃ 23 VI 2018 r. | 

Uczniowie klas trzecich szkoły podstawowej zakończyli pierwszy etap edukacji. Z tej okazji układali krótkie wierszyki o sobie, w których starali się w zabawny sposób zaprezentować swoje zainteresowania i dokonania edukacyjne. Prezentacja wierszy i pożegnalnych piosenek odbywała się w gronie kolegów, koleżanek i rodziców. Uczniowie, wspominając wspólnie spędzony czas, oglądali zdjęcia, grali, bawili się. Jak zwykle, nie zawiedli rodzice, przygotowali dla swoich pociech pyszny poczęstunek. Uczniowie wraz z opiekunami i wychowawczynią klasy IIIc wyjechali na tę uroczystość do Kobakówki - urokliwie położonego miejsca wypoczynku. Tam w miłej, rodzinnej atmosferze grillowali, grali w piłkę nożną i siatkową. Wychowawcy klas III serdecznie dziękują rodzicom za wspaniałe przygotowanie uroczystości pożegnalnej!

DZIEŃ SPORTU 21 VI 2018 r. | 

18 czerwca w naszej szkole odbył się Dzień Sportu, który miał na celu rozwijanie sprawności fizycznej i propagowanie zdrowego stylu życia. Uczniowie wszystkich klas ruszyli do rozgrywek już od 8 rano. Najpierw klasy I-III grały w baseball, następnie uczniowie klas IV-VI rywalizowali w szkolnym turnieju gier i zabaw, a najstarsi uczestniczyli w rozgrywkach w piłkę nożną. Zwycięzcami zostali: klasa Va sp i IIIb gimnazjum. Gratulujemy i przypominamy, że sport to zdrowie!

WYSTĘP DLA RODZICÓW 21 VI 2018 r. | 

Jak ważni dla dzieci są mama i tato, najlepiej wiedzą o tym one same. W piątek, 15 czerwca uczniowie klas Ia i Ib mieli okazję podziękować swoim rodzicom za ich troskę, cierpliwość, opiekę, miłość... Wyrazili to śpiewem, tańcem oraz słowem. Część artystyczna, przygotowana pod opieką wychowawczyń: p. B. Łabuz i p. B. Motyl oraz p. J. Basisty-Jandy, bardzo się wszystkim podobała. Rodzice nie ukrywali łez wzruszenia, a młodzi artyści otrzymali gromkie brawa. Nie zabrakło również głośnego "Sto lat" oraz laurek z życzeniami dla rodziców.

BEZPIECZNE WAKACJE 21 VI 2018 r. | 

W związku ze zbliżającymi się wakacjami Miejska Komenda Policji zorganizowała dla uczniów naszej szkoły zajęcia dotyczące bezpieczeństwa na wakacjach. Wzięli w nich udział uczniowie klas I-III. Podczas spotkania dzieci przypomniały sobie zasady poruszania się po drogach, prawidłowe sposoby zachowania się w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia oraz reguły, których muszą przestrzegać podczas kontaktu z obcymi osobami. Oczywiście, każde dziecko pamiętało numer alarmowy: 112!!!

III SZKOLNY TURNIEJ FIFA 21 VI 2018 r.

Dzień przed rozpoczęciem mundialu w naszej szkole odbył się III Szkolny Turniej FIFA na konsoli Sony PlayStation 3. W rywalizacji wzięło udział 32 uczniów klas VII szkoły podstawowej oraz oddziałów gimnazjalnych. Poszczególne pary uczestników rozgrywały między sobą mecze po uprzednim losowaniu drużyn. Po 3 godzinach zmagań wyłonieni zostali zwycięzcy - Szymon Ulrych i Jakub Gargaś, którzy w finale pokonali Jakuba Gołąba i Dominika Wąsa. Miejsce trzecie zajęli Beniamin Borcz i Daniel Świder. Zwycięzcy otrzymali statuetki, dyplomy oraz piłkę meczową.

AUDYCJA MUZYCZNA 18 VI 2018 r. | 

Ostatnia w tym roku szkolnym audycja, prowadzona przez Szkołę Muzyczną YAMAHA, odbyła się w czwartek, 7 czerwca. Tym razem nasi goście zaprezentowali uczniom instrumenty perkusyjne. Dzieci podziwiały afrykańską djembe - instrument zrobiony z jednego kawałka drewna i membrany z koziej skóry oraz shekere - wysuszony i pomalowany owoc tykwy opleciony muszelkami i koralikami. Formą gry na tym instrumencie, dźwiękiem przypominającym grzechotkę, jest potrząsanie. Nasi uczniowie mogli też zagrać na bloku melodycznym oraz instrumentach używanych w hiszpańskiej muzyce flamenco - kołatce i kahonie. Z pomocą muzyków zaprezentowali grę na dzwonkach, perkusji elektrycznej i pięknie brzmiącym ksylofonie. Jednak największą atrakcją dla dzieci okazała się perkusja akustyczna, na której młodzi słuchacze grali odważnie i z zaangażowaniem.

DZIEŃ DZIECKA 14 VI 2018 r. | 

1 czerwca to chyba, obok urodzin i gwiazdki, najbardziej lubiany przez dzieci dzień w roku. Dzieje się tak nie tylko ze względu na wspaniałe prezenty, które wtedy otrzymują, duże znaczenie ma również bycie w absolutnym centrum uwagi. W naszej szkole świętowaliśmy ten dzień niemal przez cały tydzień. Najpierw, w przeddzień święta, nasi najmłodsi uczniowie z klas I-III zostali zaproszeni na lody do pobliskiej cukierni. Kolejną atrakcją, przygotowaną z tej okazji, był wyjazd do kina "Zorza" na film "Bella i Sebastian 3". O naszych milusińskich nie zapomniał też Samorząd Uczniowski, który zorganizował dla wszystkich słodki poczęstunek. W imieniu dzieci serdecznie dziękujemy każdemu, kto przyczynił się do tego, aby to święto było radosne i pełne niespodzianek.

WIZYTA W ZAGRODZIE GARNCARSKIEJ 13 VI 2018 r. | 

23 maja uczniowie klas Ia i Ib pod opieką wychowawców i rodziców udali się do Zagrody Garncarskiej w Medyni Głogowskiej. Poznawali tam codzienne życie dawnych mieszkańców naszego regionu, sprzęty, jakimi się posługiwano podczas wykonywania prac gospodarskich, a także przeszłe tradycje i obyczaje. Przekonali się również, że "nie święci garnki lepią". Każde dziecko, pod czujnym i fachowym okiem rzemieślnika, mogło własnoręcznie wykonać swój dzbanek na kole garncarskim oraz ulepić figurkę z gliny. Nie zabrakło również czasu na poczęstunek, którym były proziaki pieczone na płycie kuchennej, zakup pamiątek oraz na wspólną zabawę.

ROCZNICA PACYFIKACJI ZWIĘCZYCY 9 VI 2018 r. | 

8 czerwca dyrekcja, grono pedagogiczne, uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 11 oraz członkowie Rady Osiedla Zwieczyca upamiętnili 75. rocznicę pacyfikacji Zwięczycy. W roku 1943 oficerowie niemieccy dokonali egzekucji 19 mieszkańców Zwięczycy, a 25 wywieźli do obozu koncentracyjnego w Pustkowie. Wspominając to wydarzenie, p.dyr. Piotr Kłęk oraz przewodniczący Rady Osiedla, p. Janusz Borek złożyli kwiaty oraz zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą ofiary masakry. Obecni na uroczystości harcerze z 5. Drużyny Starszoharcerskiej im. Tadeusza Zawadzkiego "Zośki" odśpiewali "Modlitwę harcerską", a uczniowie w skupieniu wysłuchali kilku słów komentarza o tych wydarzeniach

WYCIECZKA DO BASZNI 9 VI 2018 r. | 

5 czerwca uczniowie klasy 3a i 3b wzięli udział w wycieczce. Na początku odwiedzili Kresową Osadę. Miało tam miejsce spotkanie w ramach warsztatów Kraina "Miodem Płynąca", poświęconych bartnictwu i pszczelarstwu. Dzieci przyglądały się funkcjonowaniu pszczelej rodziny przez szklany ul, własnoręcznie wykonały woskowe świeczki oraz degustowały miód. Spędziły też czas w parku zabaw i strzelały z łuku. W dalszej części wycieczki uczniowie odbyli zajęcia edukacyjne w Chutorze Gorajec. Bardzo żywiołowo i kreatywnie żywą lekcję historii poprowadził pan Marcin Piotrowski. Obfitowała ona w zabawy ludowe, tańce, opowiadania i filmy o dawnych narzędziach pracy, informacje o ziołolecznictwie, a także o tym, jak rozpoznać ptaki, hotele dla owadów czy ślady zwierząt. Na koniec wszyscy zwiedzili drewnianą cerkiew. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem tego, jak spędziły czas.

WYCIECZKA DO BOCHNI 9 VI 2018 r. | 

30 maja uczniowie klas IIa i IIIc, wraz z wychowawcami: p. Aleksandrą Krasny i p. Beatą Wiącek oraz rodzicami, uczestniczyli we wspaniałej wycieczce do kopalni soli w Bochni. Droga w obie strony przebiegła szybko, sprawnie i bez niespodzianek. Po przyjeździe na miejsce ustawiliśmy się w kolejce do szybu zjazdowego w dół kopalni. Nasza trasa podziemna była bardzo ciekawa i obfitowała w atrakcje. Między innymi płynęliśmy łodziami przez najniżej na świecie położone jeziorko, powstałe w kopalnianym wyrobisku, jechaliśmy kopalnianą kolejką, słuchaliśmy ciekawych opowieści przewodnika. Mieliśmy także przewidziany w programie czas na obiad, zakupy pamiątek czy granie w piłkę na podziemnym boisku. Wróciliśmy zachwyceni, objuczeni prezentami dla siebie i całej rodziny. Była to jedna z najprzyjemniejszych wycieczek. Nikt nie narzekał na tempo marszu, ból nóg czy nudę. Było wspaniale!

PIKNIK RODZINNY 2 VI 2018 r. | 

Piknik Rodzinny to impreza, która już od 11 lat jest organizowana przez Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 11 w Rzeszowie. W tym roku odbyła się ona 26 maja na placu św. Józefa. O godz. 14 piknik otworzyli: dyrektor szkoły, pan Piotr Kłęk, proboszcz parafii pw. św. Józefa, ks. Ludwik Krupa oraz przewodniczący Rady Osiedla, pan Janusz Borek. Na mieszkańców Zwięczycy, zarówno tych młodszych, jak i starszych, czekało wiele atrakcji, przygotowanych przez organizatorów.                    --- WIĘCEJ ---

WYCIECZKA W PIENINY I DO ZAKOPANEGO 2 VI 2018 r. | 

W dniach 22-23 maja klasy IVa i IVb wzięły udział w dwudniowej wycieczce w Pieniny i do Zakopanego. Uczniowie pod opieką p. Małgorzaty Foltman, ks. Tomasza Świętonia, p. Piotra Wałacha oraz p. Marcina Batora zwiedzali jedne z najpiękniejszych zakątków Polski. Podczas pobytu w Pieninach zwiedzający mogli podziwiać piękną przyrodę ożywioną i nieożywioną - w wąwozach Homole oraz Jaworki. Dzięki znakomitej pogodzie wszyscy mogli zachwycać się rozległą panoramą ze szczytu Trzech Koron (982 m. n.p.m.). Po pełnym wrażeń dniu klasy udały się na zasłużony odpoczynek do pensjonatu "U Tośki" w Murzasichlu koło Zakopanego. Wieczorem, podczas spotkania przy grillu, uczniowie dzieli się wrażeniami z pierwszego dnia pobytu na wycieczce. Kolejny dzień ponownie powitał wycieczkowiczów piękną pogodą. Po śniadaniu grupa udała się na pieszą wycieczkę do jednego z najpiękniejszych punktów widokowych w Tatrach, który znajduje się na Rusinowej Polanie. Uczniowie podziwiali przepiękną panoramę Tatr Wysokich wraz z górującym nad doliną najwyższym ich szczytem - Gerlachem (2656 m. n.p.m.). Po drodze grupa zatrzymała się obok drewnianego kościółka - Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach, położonego na wysokości 1200 m n.p.m. Po południu uczniowie zwiedzali Zakopane, gdzie zobaczyli między innymi słynną Wielką Krokiew - skocznię, gdzie odbywają się zawody w skokach narciarskich oraz główna ulicę Zakopanego - Krupówki. Wycieczkowicze wrócili do domu pełni wrażeń i radości ze wspólnie spędzonych chwil.

WYCIECZKA DO ZAMOŚCIA 30 V 2018 r. | 

18 maja klasy IVc i Vb wzięły udział w wycieczce w piękne rejony Polski - pod opieką pań: Joanny Dziedzic, Iwony Dąbrowskiej i Ewy Fąfary zwiedziły Zamość i Roztocze. Zamość - nazywany "Perłą renesansu" ukazał swe uroki mimo pochmurnego nieba, a chwilami nawet strug deszczu. Uczniowie zobaczyli Stary Rynek z jego urokliwymi kamieniczkami, niezwykły Nadszaniec, Muzeum Artylerii z bogatą w eksponaty multimedialną salą, by na końcu cieszyć się widokiem zwierząt w zamojskim Ogrodzie Zoologicznym. Kolejnym zwiedzanym miejscem okazał się Roztoczański Park Narodowy ze Zwierzyńcem, Pomnikiem szarańczy, Pomnikiem chrząszcza w Szczebrzeszynie i pięknym Kościółkiem na wodzie. Tu słońce towarzyszyło zwiedzającym cały czas. Pełni dobrego humoru, zebranych wspomnień i radości ze wspólnie spędzonych chwil wycieczkowicze wrócili do domu.

TYDZIEŃ PROMOCJI ZDROWIA 18 V 2018 r. | 

W maju bieżącego roku celebrowaliśmy Tydzień Promocji Zdrowia pod hasłem "Zielono na talerzu". Dzieci zakładały zielone hodowle. Na klasowych oknach pojawiły się cebule, czosnek, rzeżucha. Sialiśmy i sadzili aż miło! Nasze sale ozdobiły plakaty poświęcone zdrowemu odżywianiu. Każda klasa robiła zdrowe kanapki, koreczki, sałatki. Przygotowaliśmy krzyżówki, zagadki i quizy poświęcone zdrowiu. Podsumowaniem Tygodnia Promocji Zdrowia był występ uczniów klasy IIa, którzy pod opieką pani Beaty Wiącek i pani Jadzi Basisty-Jandy przygotowali żartobliwą inscenizację "Pączusie Marlenki".

ZAJĘCIA CZYTELNICZE 16 V 2018 r. | 

25 kwietnia p. Dorota Czernik zorganizowała dla uczniów klasy Ib wyjazd do Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Rzeszowie na zajęcia czytelnicze "Czy wiecie, kto to Dżoncio? Rzecz o poezji dla dzieci Juliana Tuwima". Celem spotkania było zapoznanie z poezją dziecięcą Tuwima, a także rozwijanie zainteresowań czytelniczych. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, wysłuchali wierszy poety, rozpoznawali cytaty, rozwiązywali test wyboru oraz wyszukiwali tytuły utworów w zasłyszanym tekście. Na zakończenie zajęć uczniowie uczestniczyli w zabawie: Abecadło z pieca spadło. Były to bardzo ciekawe zajęcia, które przebiegły w miłej i radosnej atmosferze.

GWIEZDNIK 12 V 2018 r. | 

24 i 25 kwietnia uczniowie klas: 2a oraz 3a, b i c odwiedzili Teatr "Maska" w Rzeszowie. Obejrzeli spektakl pt. "Gwiezdnik". Przedstawienie opowiada historię sześcioletniej Kiry, którą pewnej nocy odwiedził tytułowy bohater. Dziewczynka odkryła właśnie, że są smutki, na które nie pomaga nawet gorące kakao. Zastanawia się, czym jest świat, co to znaczy "być"? Pojawia się także najtrudniejsza z tych zawiłości - nieuchronne pytanie o koniec. Wszystko to staje się powodem jej zamyślenia. W tej wyjątkowej wędrówce, pełnej pytań egzystencjalnych, dziewczynce towarzyszy Gwiezdnik - pogodny, wrażliwy przewodnik. Sztuka utrzymana jest w konwencji baśniowej i porusza tematy, na które dorosłym niełatwo rozmawiać jest z dziećmi. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli przedstawienie.

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA 12 V 2018 r. | 

9 maja w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, przygotowana przez uczniów z klasy IVa pod kierownictwem pani Barbary Kani i pani Iwony Dąbrowskiej oraz chór szkolny przygotowany przez panią Jadwigę Basistę-Jandę pod kierunkiem pani Anny Wyszyńskiej. Dekorację wykonał pan Romuald Różański. Uczniowie przedstawili krótką historię tego wydarzenia. Usłyszeliśmy też pieśni: "Witaj majowa jutrzenko" oraz "Jak długo w sercach naszych" w wykonaniu chóru szkolnego.

MARIUSZ KALANDYK JAKO POETA I CZŁOWIEK 7 V 2018 r. | 

25 kwietnia 2018 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 11 w Rzeszowie miała miejsce publiczna realizacja projektu edukacyjnego "Mariusz Kalandyk jako poeta i człowiek". Uczniowie klasy IIa gimnazjum: Jakub Lelek, Maksymilian Leś, Julian Michalski, Kacper Mytych, Radosław Pytko oraz Rafał Urzędowski, nad którymi opiekę sprawowała p. M. Grzebyk, przeprowadzili rozmowę z Mariuszem Kalandykiem, krytykiem literackim, poetą, wyróżnionym m.in. nagrodą im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy poetycki debiut roku (za tomik wierszy Powrót Atanaryka), obecnie pracującym jako konsultant w Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, gość udzielał wyczerpujących odpowiedzi na zadawane pytania dotyczące twórczości, studiów, życia codziennego oraz rozważań nad poezją. Mariusz Kalandyk okazał się osobą bardzo sympatyczną, obdarzoną dużym poczuciem humoru, a także człowiekiem zwracającym szczególną uwagę na istotę tradycji i przynależność kulturową każdego człowieka. W realizację projektu edukacyjnego zaangażowała się intensywnie większość uczniów IIa, co pozwoliło nie tylko odbyć "inną" lekcję języka polskiego, ale także zintegrować zespół klasowy.

LEKCJA MUZYKI 28 IV 2018 r.

26 kwietnia 2018 r. naszą szkołę odwiedziła Szkoła Muzyczna YAMAHA z kolejną lekcją muzyki. Tym razem tematem spotkania była taniec, a konkretnie popping i hip hop. Naszymi gośćmi byli: nauczyciel szkoły YAMAHA, pan Michał Samborski oraz absolwent naszej placówki, pan Mateusz Dragan, jeden z najlepszych tancerzy w Polsce, zdobywca wielu nagród krajowych i zagranicznych. Panowie uczyli dzieci figur, wspólnie odtańczyli fragment prostego tańca. Ciekawe, czym YAMAHA zaskoczy nas następnym razem?

DWA OGNIE 7 IV 2018 r. | 

Tuż przed Świętami Wielkanocnymi, 28 marca w Szkole Podstawowej nr 4 w Rzeszowie odbył się VIII Międzyszkolny Turniej Sportowy Dwa Ognie. Po raz pierwszy uczniowie klas III naszej szkoły mieli możliwość zmierzenia się w sportowej walce z drużynami innych rzeszowskich szkół. Mecze były bardzo zacięte i emocjonujące, a wszyscy zawodnicy bardzo zaangażowani. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie kl. IIIa, IIIb i IIIc: Oliwier Brzegowy, Adrian Wiktor, Cyprian Wyczawski, Hubert Żelazo, Szymon Bedzyk, Jakub Szalacha i Jakub Maślanka. Chłopcy stworzyli wspaniałą drużynę, pełną woli walki, wspierającą się, koleżeńską. Doskonale rzucali i łapali piłkę. Rozgrywki turniejowe wymagały od nich ogromnej wytrzymałości, kondycyjnej i wielkiej odporności psychicznej. Ten egzamin chłopcy zdali na szóstkę. Wychowawcy kl. III serdecznie dziękują rodzicom: panu Adamowi Wiktorowi i pani Aleksandrze Bedzyk za opiekę nad uczniami w trakcie dojazdu na turniej i powrotu do szkoły.

RADOSNY CZAS WIELKANOCY 5 IV 2018 r. | 

"Radosny czas Wielkanocy" - to tytuł zajęć tematycznych przygotowanych dla dzieci przez Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie. W zajęciach tych uczestniczyli uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej, którzy przyjechali do muzeum 28 marca wraz ze swoimi wychowawcami i rodzicami. Podczas wielkanocnego spotkania dzieci poznały ludowe obrzędy i zwyczaje związane z Wielkanocą, jak również symbolikę atrybutów z nimi połączonych: palmy, pisanki, kołatki, święconki. W części warsztatowej uczniowie wykonywali ponadto ozdoby wielkanocne na "piku", którymi później zdobili wielkanocny koszyczek lub świąteczny stół. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wycieczki mogli obejrzeć udostępnione przez muzeum wystawy poświęcone instrumentom dętym blaszanym oraz ikonom.

II MIĘDZYSZKOLNY KONKURS MŁODYCH TALENTÓW 27 III 2018 r. | 

Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 11 w Rzeszowie (ul. Beskidzka 5) jest miejscem, w którym promuje się szczególnie uzdolnione dzieci i młodzież. Już po raz drugi bowiem zorganizowano tutaj Międzyszkolny Konkurs Młodych Talentów "To mnie kręci" pod patronatem Rzeszowskiego Domu Kultury. Sukces poprzedniej edycji tej imprezy sprawił, że w tym roku objęła ona swoim zasięgiem nie tylko miasto Rzeszów, ale i cały powiat rzeszowski.                    --- WIĘCEJ ---

ELIMINACJE DO "TO MNIE KRĘCI" 27 III 2018 r. | 

Pierwszy dzień wiosny tradycyjnie już jest w naszej szkole dniem promocji talentów. Odbyły się wówczas eliminacje do II Międzyszkolnego Konkursu Młodych Talentów "To mnie kręci". Uczestniczyło w nich 14 uczniów z klas IV-VII. Najchętniej prezentowali oni swoje umiejętności wokalne, choć można było także obejrzeć taniec nowoczesny i posłuchać gry na saksofonie. Występy uczestników oceniało 5-osobowe jury, złożone z nauczycieli. Główną nagrodą w konkursie był bilet uprawniający do występu w finale "To mnie kręci". Bilet ten udało się otrzymać Gabrieli Sitek, która zaśpiewała piosenkę "Dłoń" oraz Natalii Hołówko, która zaprezentowała modern jazz. Wyróżnienia przyznane zostały Hannie Domaradzkiej i Amelii Hołowacz. Wyróżnienie publiczności otrzymała natomiast Daria Bator, której podczas występu akompaniował na ukulele Jan Rozmund. Konkurs udowodnił, że uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 posiadają ponadprzeciętne uzdolnienia i warto je pokazywać szerszej publiczności. Wszystkim uczestnikom konkursu należą się brawa za odwagę i umiejętności, które zaprezentowali.

SPOTKANIE Z ASYSTENTKĄ STOMATOLOGICZNĄ 26 III 2018 r. | 

W czwartek, 15 marca klasę Ib odwiedziła ciocia Nikoli, która jest asystentką stomatologiczną w Klinice Stomatologicznej PRIMADENT. Pani Kasia wytłumaczyła dzieciom, jak ważna jest higiena jamy ustnej, do czego doprowadza jej brak i w jaki sposób można pomóc chorym ząbkom. Dzieci dowiedziały się również, jakie zagrożenia czekają na nie podczas spożywania różnego rodzaju łakoci oraz jakich napojów i potraw należy unikać, aby zęby były zdrowe. Pierwszoklasiści obejrzeli film "U dentysty" oraz poznali technikę prawidłowego szczotkowania zębów. Bardzo pomocny podczas tej czynności okazał się ulubiony pluszak pani Kasi oraz model szczęki. Dzieci były bardzo zainteresowane tematem, zadawały mnóstwo pytań, doskonale także poradziły sobie z postawionymi przed nimi zadaniami. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali od naszego gościa symboliczne upominki, które pomogą im właściwie dbać o zęby. Dziękujemy pani Kasi za bardzo ciekawe zajęcia!

RACJONALNE ODŻYWIANIE 26 III 2018 r. | 

Jak ważne dla zdrowia i prawidłowego rozwoju człowieka jest to, jak się odżywiamy? Odpowiedź na to pytanie uzyskali uczniowie klas Ia i Ib SP podczas spotkania 8 marca 2018 r. z panią Małgorzatą Bober. Realizując Program Urzędu Miasta Rzeszów "Racjonalne odżywianie - kapitał zdrowia na przyszłość", prowadząca przybliżyła dzieciom znaczenie I i II śniadania w diecie codziennej. Na podsumowanie zajęć uczniowie przedstawili także własne propozycje zdrowego śniadania, wykonując kolorowe prace plastyczne.

XVI RODZINNA OLIMPIADA TENISA STOŁOWEGO 14 III 2018 r. | 

Rodzinna Olimpiada Tenisa Stołowego to cykliczna impreza organizowana przez Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 11 i Parafię Rzymskokatolicką pw. św. Józefa w Rzeszowie. W sobotę, 10 marca odbyła się ona już po raz szesnasty. W sali gimnastycznej szkoły zgromadzili się miłośnicy tenisa stołowego, Radni Miasta Rzeszowa i Osiedla Zwięczyca, nauczyciele, uczniowie oraz mieszkańcy osiedla. Jak co roku patronat honorowy nad imprezą sprawował Prezydent Miasta Rzeszowa pan Tadeusz Ferenc, natomiast patronat medialny objęło Katolickie Radio Via.                    --- WIĘCEJ ---

LEKCJA MUZEALNA 9 III 2018 r. | 

W dniach 28 lutego i 1 marca klasy VIb i VIIb pod opieką pani Agnieszki Pittner i pani Ewy Fąfary wzięły udział w lekcji muzealnej. Obyła się ona w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, jej tematem była twórczość wybitnego polskiego artysty - Jacka Malczewskiego. Uczniowie, aktywnie włączając się w prowadzone przez panią przewodnik zajęcia, mieli możliwość przyjrzenia się różnego typu portretom wykonanym przez malarza, zarówno realistycznym, jak i symbolicznym. Skonfrontowali także własne wyobrażenie piękna z tym, jak postrzegali je artyści Młodej Polski. Ta ciekawa lekcja pokazała, że zwiedzanie muzeum daje szansę na aktywny i uwrażliwiający odbiór sztuki.

SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM 5 III 2018 r.

W poniedziałek, 26 lutego uczniowie klas IV-VII szkoły podstawowej i II-III gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu z podróżnikiem, panem Maciejem Krasem, które odbyło się na sali gimnastycznej naszej szkoły. Tym razem członek grupy Trzask opowiedział uczniom o swojej ostatniej egzotycznej podróży do Indii. Jak zawsze, swoją opowieść wzbogacił pokazem slajdów i pamiątek z podróży. Przekazał mnóstwo istotnych informacji na temat Indii, sytuacji i przygód, które miały miejsce w czasie trwania wyjazdu. Pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem młodzieży.

DZIEŃ BABCI 3 III 2018 r. | 

23 lutego odbyła się spóźniona impreza z okazji Dnia Babci i Dziadka. Uczniowie klasy IIa zaprosili swoje babcie i dziadków na bardzo udany występ. Były poważne, wzruszające i żartobliwe wiersze, serdeczne życzenia, piękne piosenki i taniec, który podbił serca wszystkich zaproszonych gości. Występ przygotowała pani Beata Wiącek, a muzykę opracowała pani Jadwiga Basista-Janda.

KONKURS GEOGRAFICZNY 22 II 2018 r.

19 lutego odbył się szkolny etap międzyszkolnego konkursu geograficznego pn. "Cudze chwalicie, swego nie znacie", którego celem było promowanie wiedzy o Polsce i województwie podkarpackim. W konkursie wzięło udział 15 uczniów z klas: V-VII sp i II-III gim. Do drugiego etapu zakwalifikowali się uczniowie: Natalia Hołówko (kl. VIIa), Jan Rozmund (kl. VIIa), Adrianna Siewierska (kl. VIIb). Na wyróżnienie zasługują: Patrycja Chmiel (kl. Vb) i Szymon Ulrych (kl. IIIbG). Osobom, które zakwalifikowały się do II etapu, życzymy powodzenia i trzymamy kciuki 8 marca 2018 r. o godz. 11.40.

BIAŁA SZKOŁA 20 II 2018 r. | 

W dniach 15-19 stycznia 2018 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wyjeździe na narty w ramach białej szkoły w Krynicy-Zdroju. Głównym celem zajęć był czynny wypoczynek dzieci połączony z nauką i doskonaleniem umiejętności jazdy na nartach, wdrażanie do samodzielności oraz poznanie historii, kultury i zabytków "Perły Polskich Uzdrowisk". Wyjazd został zorganizowany przez grupę nauczycieli z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 11, tj. panią Barbarę Budziwół, panią Beatę Kumor, pana Janusza Zielińskiego i pana Piotra Wałacha, którzy opracowali program pobytu i nakreślili cele do realizacji. Każdego dnia odbywały się zajęcia na stoku narciarskim pod okiem instruktorów - nauczycieli wychowania fizycznego z naszej szkoły. Codzienne zajęcia pozwoliły doszlifować nabyte wcześniej umiejętności jazdy na nartach i nauczyły uczestników białej szkoły bezpiecznego zachowania się na stoku.             - WIĘCEJ -

BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE 20 II 2018 r. | 

Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie, a wszyscy zdrowi i wypoczęci wrócili do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania. O zasadach bezpiecznych zabaw na śniegu, wspartych prezentacją multimedialną oraz filmem, opowiadali uczniom kl. I-IV funkcjonariusze policji z Komisariatu Rzeszów-Śródmieście - st. sierż. Gabriela Trzeciak i mł. asp. Krzysztof Lech. Spotkanie odbyło się 24 stycznia - tuż przed feriami w Osiedlowym Domu Kultury. Funkcjonariusze policji przypomnieli dzieciom o tym, że zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach mogą sprawić wiele radości, jednak podstawą bezpiecznej zabawy jest zdrowy rozsądek i ostrożność.

BAL KARNAWAŁOWY 17 II 2018 r. | 

W dniu 23 stycznia w naszej szkole odbył się bal karnawałowy prowadzony przez wodzireja ze szkoły Yamaha. Dzieci wystąpiły w ciekawych, kolorowych kostiumach, przebrane za bohaterów znanych bajek i nie tylko. Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw, a niekiedy nawet przerażenie. Wszyscy uczniowie bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki - jak przystało na prawdziwy bal. Były pociągi, korowody, kółeczka i tańce w parach oraz konkursy i zawody klasowe. W przerwie dzieci udały się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców i po krótkiej przerwie ruszyły do zabawy ze zdwojoną siłą. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.

JASEŁKA 13 II 2018 r. | 

Tuż przed feriami, 25 stycznia, w naszej szkole odbyły się Jasełka. Zostały one przygotowane przez uczniów klas trzecich pod opieką pań: Katarzyny Baran, Marty Piech-Król, Aleksandry Krasny oraz Jadwigi Basisty-Jandy. Długa praca nad przygotowaniem tego przedstawienia zaowocowała pięknym i wzruszającym widowiskiem, które przypomniało nam dopiero co minione święta Bożego Narodzenia. Uczniowie nie tylko zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie, ale też pięknie śpiewali i tańczyli. Brawa, jakie otrzymali młodzi wykonawcy, w pełni im się należą!

WIGILIA W KLASACH I-III 12 I 2018 r. | 

Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny. Wszyscy oczekujemy przyjścia Pana Jezusa od wielu tygodni. Tę wyjątkową atmosferę odczuwamy także w naszej szkole. Pięknie ubrane choinki w klasach, dekoracje na oknach, dźwięki kolęd płynące z każdej strony oznaczają, że już czas wybaczyć sobie przewinienia, zapomnieć urazy, podzielić się opłatkiem, złożyć sobie serdeczne życzenia i w prawdziwie rodzinnej atmosferze zasiąść do wspólnej wigilii.

AUDYCJA MUZYCZNA 30 XII 2017 r. | 

21 grudnia uczniowie edukacji wczesnoszkolnej brali udział w kolejnym spotkaniu ze Szkołą Muzyczną YAMAHA. Tego dnia odwiedzili nas panowie: Artur Bradliński i Wojciech Jedliński. Bohaterami audycji muzycznej były gitary. Dzieci zobaczyły i usłyszały ukulele, gitarę akustyczną, banjo, gitarę elektroakustyczną, basową i elektryczną. Całe spotkanie, jak zawsze, okraszone było żartem i dowcipem, a nasi uczniowie czynnie uczestniczyli w audycji, tańcząc flamenco i próbując swoich sił w grze na gitarze. Z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie z nauczycielami Szkoły Muzycznej YAMAHA.

OPOWIEŚĆ WIGILIJNA 21 XII 2017 r. | 

Co jest najważniejsze w życiu? Odpowiedzi może być wiele. Dla Ebenezera Scrooge'a, bohatera spektaklu Teatru Maska pt. "Opowieść Wigilijna", najważniejsze są pieniądze. Od lat każdą chwilę poświęca on na pomnażanie majątku. Szukając okazji do zarobku, nie zauważa, że w jego życiu nie ma już miejsca na nic innego. Staje się niewolnikiem swojego bogactwa. Czy jest dzięki temu szczęśliwy? Do pewnego momentu wydaje mu się, że tak. Dopiero zdarzenia z pewnej wigilijnej nocy, podczas której Ebenezera nawiedzają duchy przeszłości i przyszłości, powodują całkowitą przemianę naszego bohatera. 14 grudnia bieżącego roku uczniowie klas IIa, IIIa, IIIb i IIIc wraz z wychowawcami mieli okazję uczestniczyć w pięknym spektaklu pt. "Opowieść Wigilijna", który jest pełną rozmachu, stylową, zrealizowaną w wiktoriańskim klimacie adaptacją opowiadania Karola Dickensa pod tym samym tytułem.

WIZYTA ŚW. MIKOŁAJA 17 XII 2017 r. | 

Tradycyjnie 6 grudnia uczniów naszej szkoły odwiedził wyczekiwany przez cały rok święty. Także tym razem Mikołaj nie zawiódł i sprawił wiele radości uczniom - zarówno tym młodszym, jak i starszym. Każda klasa czekała na niego od rana, niektóre nawet przygotowały dla całej mikołajkowej drużyny piosenki i wiersze. Ciepło przyjęty Mikołaj zostawił każde dziecko z prezentem i ciepłym słowem, co sprawiło, że ten mikołajkowy dzień był pełen radości i uśmiechu. Z niecierpliwością czekamy na wizytę świętego Mikołaja w następnym roku!!!

MIKOŁAJKI W KINIE 9 XII 2017 r.

7 XII klasy pierwsze gościły w kinie Zorza na mikołajkowym seansie "Coco". Jest to piękna bajka dla całej rodziny, na której zarówno można śmiać się, jak i pochlipywać ze wzruszenia. Miguel, potomek meksykańskiej rodziny, która od pokoleń zajmuje się szewstwem, zamiast szyć buty, woli zająć się muzyką i być taki, jak jego idol - Ernesto de la Cruz, najwspanialszy muzyk na świecie. My już wiemy, jak potoczyły się losy Miguela, ale nie zdradzimy. Sami się przekonajcie, bo warto wybrać się do kina na ten piękny film o sile rodzinnych więzi i dążeniu do realizacji marzeń. Nasza wycieczka do kina była bardzo udana, zwłaszcza że Mikołaj przygotował wiele niespodzianek. Chętnie wkrótce ją powtórzymy.

SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM 9 XII 2017 r. | 

Grudzień jest miesiącem, który kojarzy się nie tylko ze świętami, Mikołajem, ale także ze św. Barbarą i obchodami górniczego święta. Chcąc przybliżyć dzieciom trudną i odpowiedzialną pracę górnika, zaprosiliśmy do klasy 3b tatę Mateuszka, który wykonuje ten trudny zawód. Nasz gość odwiedził nas, aby opowiedzieć o swojej pracy i zaprezentować galowy mundur. Uczniowie dowiedzieli się, do czego służą poszczególne części prezentowanego ubioru oraz jak nazywa się górnicza czapka. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały wypowiedzi gościa. Uczniowie dowiedzieli się, jakim skarbem jest węgiel. Uświadomili również sobie, jak ciężką i niebezpieczną pracę wykonują górnicy. To wyjątkowe spotkanie przybliżyło dzieciom trud górniczej pracy i ich poświęcenie każdego dnia. Na koniec spotkania wszyscy uczniowie zostali poczęstowani śląskimi cukierkami - "Kopalniokami".

WYJŚCIE DO KINA ZORZA 9 XII 2017 r. | 

5 grudnia klasy IIIa i IIIb wybrały się do kina Zorza na film pt. "Tarapaty". Jest to historia dwunastoletniej Julki i jej przyjaciela, Olka oraz licznych przygód, które ich spotkały podczas wakacji. Akcja filmu jest bardzo dynamiczna i intrygująca. Uczniowie z zaciekawieniem obserwowali losy bohaterów. Dzieci miło spędziły czas i bardzo zadowolone wróciły z projekcji.

ANDRZEJKI 3 XII 2017 r. | 

Andrzejki to okazja do organizowania zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. W polskiej literaturze po raz pierwszy o tym zwyczaju wspomniano w 1557 roku. Staropolskie andrzejki traktowano bardzo poważnie. Mężczyźni w ogóle w nich nie uczestniczyli - przyszłość przewidywali w katarzynki (noc z 24 na 25 listopada). Podstawowym zwyczajem, praktykowanym w wigilię imienin świętego Andrzeja, było poszczenie przez cały dzień i modlitwa. Panny wierzyły, że dzięki temu we śnie ukaże im się przyszły mąż. W andrzejki ścinały gałązkę wiśni albo czereśni. Jeżeli zakwitła w Wigilię, kobieta mogła liczyć na szybkie zamążpójście. Panny ustawiały również jeden za drugim buty. Ta, której trzewik jako pierwszy przekroczył próg, miała szybko zostać mężatką. Z czasem andrzejki zaczęły przypominać te, które znamy dziś: tańce, wspólne zabawy, konkursy i właśnie w taki sposób spędzili je uczniowie klas I-III.

POMOC DLA MILENKI 29 XI 2017 r.

W dniach 1-22 grudnia 2017 r. w szkole oraz przedszkolu organizujemy kiermasz bożonarodzeniowy, z którego całkowity dochód zostanie przeznaczony na pomoc w walce z nowotworem dla 18-miesięcznej Milenki - siostry Wiktorii uczęszczającej do naszego przedszkola. Szczegóły dotyczące walki Milenki z nowotworem można znaleźć na stronie: pomagam.pl/pm6divpo lub

MALI RATOWNICY 29 XI 2017 r. | 

22 oraz 24 listopada uczniowie klas 1-3 SP uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez studentów - ratowników medycznych z koła naukowego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Warsztaty dotyczyły udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Dzieci w praktyczny sposób, przy wykorzystaniu manekina - Adasia, miały okazję spróbować swoich sił wykonując np. sztuczne oddychanie, czy masaż serca. Uczyły się właściwych zachowań i reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Przypomniały sobie ważne numery telefonów alarmowych oraz poznawały sytuacje, kiedy i w jaki sposób należy z nich korzystać.

W TEATRZE MASKA 29 XI 2017 r.

16 listopada Teatr "Maska" w Rzeszowie odwiedziły pierwszaki. Pod opieką wychowawczyń i rodziców obejrzały spektakl pt. "Calineczka". Przygody Calineczki - niewielkiej dziewczynki z magicznego ziarenka - ukazują świat z perspektywy małego dziecka. Twórcy spektaklu, aby oddać skalę otaczającego Calineczkę świata, postawili na wykorzystanie ciekawych, wielkich form. Każdy widz mógł poczuć się tak, jak główna bohaterka. Zamiast słów, aktorzy komunikowali się z widzami za pomocą obrazów i gestów. To ciekawe wydarzenie na pewno długo zapadnie w pamięci małych odbiorców.

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA 25 XI 2017 r. | 

Mały, duży, biały, brązowy, z kokardką czy w sweterku... Każdy z nas miał lub ma właśnie takiego przyjaciela - pluszowego misia. Od XIX wieku jest to jedna z najpopularniejszych zabawek. Pluszowy miś nieodłącznie kojarzy się z beztroską dzieciństwa. Pierwszego misia-zabawkę wyprodukowano w 1902 roku, najprawdopodobniej równocześnie w Niemczech i USA. 100 lat później, w roku 2002, po raz pierwszy ustanowiono Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia dzieci przynoszą do szkół i przedszkoli swoje ukochane maskotki. My też dzisiaj zabraliśmy swoje misie. Spędziły z nami cały dzień. Opisywaliśmy je, a uczniowie klasy IIa, korzystając z dzisiejszego święta, omawiali lekturę A. A. Milne pt. "Kubuś Puchatek".

WYJŚCIE DO KINA ZORZA 25 XI 2017 r.

16 listopada klasy IIa i IIIc wybrały się do kina Zorza na wspaniały seans filmowy. Kino zagrało specjalnie dla naszych uczniów. Pełen przygód i sensacji film pt. "Tarapaty", o poszukiwaniu skarbów, odbudowie stolicy, sukcesach i stratach, czyli o tym, jak radzi sobie młody badacz historii nawet w tarapatach, bardzo się podobał. Zadowoleni wyszliśmy wszyscy; dzieci, pomagające nam mamusie i nauczyciele. Oczywiście nie obyło się bez popcornu i napojów, ale przecież po to również idzie się do kina.

SPOTKANIE ZE SZKOŁĄ YAMAHA 22 XI 2017 r. | 

Pierwsza audycja szkoły Yamaha w tym roku szkolnym już za nami. Tym razem muzycy przyjechali do nas ze skrzypcami oraz wieloma informacjami na ich temat. Dowiedzieliśmy się, że pierwsze skrzypce były instrumentami akompaniującymi do tańca. W XVI wieku skrzypce przybrały znany dzisiaj kształt. Ich budowaniem, wymagającym precyzji i niezwykłej staranności, zajmowali się lutnicy. Najsłynniejsi pochodzili z północnych Włoch. Do dziś ideałem są skrzypce wykonywane w epoce baroku przez lutników z rodu Stradivarich, Amatich czy Guarnerich. W kolejnych latach jedyną istotną zmianą konstrukcyjną skrzypiec było wprowadzenie stalowych strun. Dawniejsze skrzypce miały bowiem struny jelitowe, które znacznie łatwiej się zrywały i były trudniejsze do prawidłowego nastrojenia. Stalowe struny dają też znacznie mocniejszy dźwięk. Dzieciom jednak najbardziej podobały się skrzypce elektryczne.

DUCH SKRZYNI I RÓŻNORODNOŚĆ KULTUR EUROPY 22 XI 2017 r. | 

W czwartek, 16 listopada br. uczniowie klas trzecich mieli okazję obejrzeć spektakl teatralny pt. "Duch skrzyni i różnorodność kultur Europy". Sztukę przygotowali aktorzy Polskiego Teatru Muzycznego. Dzieci poznały historię 9-letniego Kuby, który przypadkowo uwolnił złego ducha skrzyni (żywiącego się strachem, nienawiścią, bólem i łzami). Wspólnie z Puszkiem - psem Kuby odbyliśmy podróż po krajach Europy w celu odszukania największego skarbu świata. Byliśmy we Francji, Hiszpanii, Anglii i we Włoszech. Dzięki pomocy rezolutnego byczka - Hose Kubie udało się zwyciężyć złego ducha. Stracił on swą moc, pokonany dobrym słowem, a na koniec okazało się, że największym skarbem świata jesteście WY, DROGIE DZIECI.

WIECZORNICA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 22 XI 2017 r. | 

17 listopada w naszej szkole odbyła się wieczornica z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość została otworzona przez p. dyr. Piotra Kłęka, który serdecznie powitał zgromadzonych, a następnie oddał głos radnemu Miasta Rzeszowa, Januszowi Micałowi, który przeczytał list od prezydenta Rzeszowa, Tadeusza Ferenca. Wieczornica rozpoczęła się występem najstarszej grupy przedszkolnej, która, przygotowana przez p. Annę Owarzany, p. Krystynę Ulaszek oraz p. Jadwigę Basistę-Jandę, zatańczyła poloneza. Drugim punktem programu było przedstawienie teatralne pt. Moja niepodległość. Rzecz o Jacku Kaczmarskim, które zorganizowane zostało przez uczniów szkoły podstawowej oraz oddziałów gimnazjalnych.            - WIĘCEJ -

PASOWANIE NA UCZNIA 12 XI 2017 r. | 

7 listopada był najważniejszym dniem dla 40 pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej Nr 7 w Rzeszowie. W towarzystwie starszych kolegów, nauczycieli, zaproszonych gości i swoich wzruszonych rodziców pierwszaki składały ślubowanie. Mali uczniowie pokonali tremę i pięknie recytowali wiersze, śpiewali piosenki oraz przedstawili prawa i obowiązki, których należy przestrzegać w szkole. Egzamin na ucznia zdali śpiewająco! Otrzymali gorące brawa od publiczności. Największe emocje wzbudził sam akt pasowania na ucznia, którego dokonał pan dyrektor Piotr Kłęk. Uczniowie, przyjęci do grona społeczności szkolnej, otrzymali życzenia, legitymacje szkolne oraz słodkie upominki. Wszyscy zgodnie przyznali, że to był najpiękniejszy dzień w ich życiu!

PAMIĘTAMY O TYCH, KTÓRZY ODESZLI 11 XI 2017 r. | 

W Dniu Zadusznym odwiedzamy cmentarze, modlimy się na grobach naszych bliskich, którzy już odeszli, wspominamy też ludzi, którzy zginęli w obronie naszego kraju. Uczniowie klas I-III udali się przed szkołę pod tablicę upamiętniającą mieszkańców Zwięczycy, którzy zostali zamordowani w latach 1939-1944. Dzieci zapaliły tam również znicze. Był to szczególny wyraz szacunku i pamięci.

KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃSTWO... PRZEZ CAŁY ROK 10 XI 2017 r. | 

W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. Dlatego też tradycją stały się spotkania z funkcjonariuszami policji. W listopadzie w naszej szkole gościli przedstawiciele Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej w Rzeszowie. Nasi najmłodsi uczniowie mieli okazję porozmawiać z panią podkomisarz Moniką Hędrzak oraz młodszym aspirantem panem Jerzym Ossolińskim o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych oraz o tym, dlaczego warto stosować elementy odblaskowe.Dzieci przypomniały numery alarmowe, a także to, w jaki sposób prawidłowo wezwać pomoc. Dowiedziały się także, jakie niebezpieczeństwa mogą czyhać podczas kontaktów z obcymi osobami. Odpowiadając na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały też przykłady niewłaściwego zachowania się. Spotkanie odbyło się w ramach prowadzonej w całej Polsce kampanii MSWiA - "Kręci Mnie Bezpieczeństwo... przez cały rok szkolny".

BUMPER BALL 24 X 2017 r. | 

20 października klasa VIIb spróbowała swoich sił w grze w Bumper Ball. To odmiana piłki nożnej, w którą gra się, będąc ubranym w dmuchane kule. Zabawa polegała nie tylko na kopaniu piłki, ale przede wszystkim na wzajemnym przewracaniu się. Próby wstania o własnych siłach niejednokrotnie okazywały się bezowocne, a niektórzy uczniowie dosłownie stawali na głowie. Poza dobrymi humorami do szkoły przywieźli także mocne postanowienie, by rozwijać sprawność fizyczną. Z pewnością nie była to ostatnia tego typu wycieczka siódmoklasistów.

WYCIECZKA DO LASU 24 X 2017 r. | 

Październik to jeden z miesięcy, w których naprawdę warto wybrać się do lasu. Gdy świeci słońce, a drzewa mienią się wszystkimi kolorami złotej jesieni, wydaje się, że las nas zaprasza do siebie. Z tego zaproszenia skorzystali uczniowie klas Ia,b SP i 19 października, wspólnie z wychowawczyniami oraz kilkorgiem rodziców wybrali się na wycieczkę do lasu w Lutoryżu. Podczas spaceru podziwiali przyrodę, uczyli się rozpoznawać rośliny i zwierzęta. Pod opieką dorosłych zbierali grzyby i ciekawe okazy przyrodnicze. Nie zabrakło też czasu na wspólne zabawy w naturalnym terenie.

DZIEŃ NAUCZYCIELA 19 X 2017 r. | 

13 października nasza szkoła świętowała Dzień Nauczyciela. W tym roku przedstawienie przygotowane przez klasy 7a i 3b pod kierunkiem p. E. Fąfary i A. Pittner, związane było z upamiętnieniem nauczycieli, którzy poświęcili swe życie dla dzieci. Zobaczyliśmy także piękny występ uczniów kl. 2 pod opieką p. B. Wiącek. Ten dzień uprzyjemniły także piosenki w wykonaniu naszych uczniów pod kierunkiem p. J. Basisty-Jandy i dekoracja stworzona przez p. R. Różańskiego. Oby więcej takich pogodnych dni w naszym szkolnym życiu.

WYCIECZKA DO WIEDNIA 10 X 2017 r. | 

W dniach 4-6 października młodzież naszej szkoły wybrała się na wycieczkę do Wiednia i Morawskiego Krasu. W ciągu trzech dni udało się nam zobaczyć bardzo wiele. Byliśmy na wzgórzu Kahlenberg, gdzie modlił się przed odsieczą wiedeńską i skąd dowodził Jan III Sobieski, następnie udaliśmy się do parku miejskiego, w którym obejrzeliśmy pomnik Johanna Straussa, oraz pod Hundertwasserhaus - kompleks mieszkalny, który cechuje się nieregularnością formy oraz obecnością ogromnej ilości roślin w niespotykanych miejscach. Tego dnia udaliśmy się też do powozowni przy pałacu Schönbrunn oraz do parku otaczającego zamek Marii Teresy. Drugi dzień upłynął nam na zwiedzaniu Ringu Wiedeńskiego, pałacu Hofburg, w którym mieści się muzeum cesarzowej Elżbiety - Sissi, oraz Muzeum Historii Naturalnej. Tuż przed powrotem do Rzeszowa udaliśmy się do Morawskiego Krasu, w którym mieliśmy okazję oglądać nie tylko piękne zjawiska krasowe, ale także płynąć podziemną rzeką Punkvą. Pełni wrażeń i bardzo zadowoleni z pogody, która dopisywała niemal przez cały wyjazd, wróciliśmy do domów z niezbyt przyjemną myślą, że w poniedziałek znów musimy iść do szkoły...

DZIEŃ CHŁOPAKA 5 X 2017 r. | 

29 września uczniowie klas I-III szkoły podstawowej obchodzili Dzień Chłopaka. Podczas całej uroczystości dzieci wspólnie bawiły się i rozmawiały. Dziewczynki złożyły chłopcom życzenia i wręczyły drobne upominki. Chłopcy chwalili się umiejętnościami, zarówno wiedzą, jak i sprawnością fizyczną. Zabawa była bardzo udana.

PLANETARIUM 5 X 2017 r. | 

Jednym ze sposobów nowoczesnego podejścia do nauki jest wykorzystanie kina sferycznego. Dzięki specjalnemu projektorowi, wyświetlany obraz daje efekt pełnej przestrzeni, czyli możliwość oglądania obrazu dookoła siebie. Dzięki temu niebo, gwiazdy i planety znalazły się... na wyciągnięcie ręki. Tego najlepszego, bezpośredniego sposobu na naukę doświadczyli uczniowie klas I-III 29 września. Pokaz odbył się w kopule o kształcie półkuli, która sprawiała wrażenie przestrzeni kosmicznej. Nowoczesne technologie pozwoliły dzieciom przenieść się do kosmosu, odwiedzić inne planety i przeżyć ekscytującą podróż. W czasie kosmicznej podróży uczniowie nie tylko dowiedzieli się jak zbudowany jest nasz układ słoneczny, poznali i zwiedzili inne planety, ale również otrzymali zachętę do zdobywania wiedzy.

WYCIECZKA DO KRAKOWA 1 X 2017 r. | 

25 września uczniowie klas 2 i 3 gimnazjum odwiedzili Park Edukacji Globalnej w Krakowie. Mieli tam okazję uczestniczyć w warsztatach: I grupa zapoznawała się z życiem codziennym ludzi żyjących w slumsach w Ameryce Południowej, natomiast II grupa wybrała się w podróż do Afryki. Po warsztatach młodzież udała się na zwiedzanie sześciu osad z różnych części świata. Zobaczyli tradycyjną ghańską wioskę, peruwiańską chatę, indiańskie tipi, arktyczne igloo, mongolską jurtę oraz papuaski dom na palach. Dzięki fotografiom i różnego rodzaju eksponatom pochodzącym z odległych zakątków świata, mogli w sposób namacalny doświadczyć tamtejszej kultury i tradycji.

WYBORY DO SAMORZĄDU 29 IX 2017 r.

27 września odbyły się wybory do władz Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej nr 7 z oddziałami gimnazjalnymi. W głosowaniu wzięło udział 178 uczniów klas IV-VII SP oraz II-III klas gimnazjalnych. Frekwencja wyniosła 68%. Najwięcej głosów zdobyła Wiktoria Szostek (kl. IIIa gimnazjum) i to ona została przewodniczącą SU. Skład zarządu uzupełnili: Paulina Kawa (kl. VIa) oraz Filip Kłęk (kl. IIIb gimnazjum). Funkcję opiekunów, podobnie jak w poprzednim roku szkolnym, sprawują: p. Marzena Grzebyk oraz p. Radosław Sztaba. Nowo wybranym władzom SU gratulujemy i życzymy wielu ciekawych przedsięwzięć.

SEGREGUJĘ, BO WARTO! 29 IX 2017 r.

Nasza szkoła bierze udział w konkursie, którego celem jest selektywna zbiórka makulatury i plastiku. Organizatorem konkursu i fundatorem nagród jest Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej - Rzeszów. Konkurs realizowany jest w ramach kampanii edukacji ekologicznej przy współpracy z Wydziałem Edukacji i Wydziałem Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Rzeszowa. Uczniu, weź aktywny udział w tej akcji! Zbiórka makulatury odbywać się będzie przez cały październik w poniedziałki, a zbiórka plastiku - w piątki (s. 14). Szczegółowe informacje u szkolnego koordynatora konkursu - p. Agnieszki Grodeckiej Nykiel.

WYCIECZKA DO MEDYNI GŁOGOWSKIEJ 26 IX 2017 r. | 

W poniedziałek, 25 września 2017 uczniowie klasy IIa uczestniczyli w wycieczce do Zagrody Garncarskiej w Medyni Głogowskiej. Po przybyciu na miejsce zwiedzaliśmy gospodarstwo sprzed ponad 100 lat. Dzieci były ogromnie ciekawe, jak żyło się w tamtych czasach i ze skupieniem słuchały przewodnika. Następnie uczniowie uczestniczyli w warsztatach garncarskich, podczas których wykonywali przeróżne przedmioty z gliny. Były to kubeczki, flakoniki, wazoniki, podstawki, zwierzątka. Uczniowie otrzymali od organizatorów "ćwierkające" gliniane ptaszki, które pięknie pomalowali farbkami do wyrobów z gliny i porcelany. Mimo deszczowej pogody, dzieciom przez cały czas dopisywały humory.

ZMIANA NAZWY SZKOŁY 5 IX 2017 r.

Rok szkolny 2017/2018 rozpoczęliśmy jako Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 11 w Rzeszowie. Z uchwałą Rady Miasta Rzeszowa z dnia 28 lutego 2017 r. w sprawie zmiany nazwy Zespołu Szkół nr 5 można zapoznać się po kliknięciu w link.



Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 11 w Rzeszowie; ul.Beskidzka 5, 35-083 Rzeszów; tel: (0-17) 748 3840

statystyka